Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


30.11.2023
Astronomická olympiáda 2023/2024

V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.

30.11.2023
Hvězdárna, jak ji neznáte (1990-1991)

Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.

02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Hvězdárna rozšíří svůj geopark

Hvězdárna rozšíří svůj geopark

Geologickou expozici v areálu valašskomeziříčské hvězdárny obohatí nové exponáty.

Zatím ji tvoří pouze ukázky hornin Vnějších Západních Karpat. Brzy se venkovní expozice rozšíří o další oblast. „Návštěvníkům představíme převážně metamorfované horniny takzvaného jesenického krystalinika. Pocházet budou z Jeseníků, zejména z Bruntálska, kde je množství geologicky zajímavých útvarů,“ prozrazuje ředitel hvězdárny Libor Lenža.

S rozmístěním jesenických hornin budou souviset i drobné stavební úpravy. „Okolo nových přírůstků vybudujeme chodníky, které expozici propojí s jinými pěšími komunikacemi v areálu hvězdárny,“ upřesňuje Lenža. 

Projekt v hodnotě bezmála 1 milion korun bude probíhat od letošního června do února příštího roku. „Bude technicky i administrativně velmi náročný,“ předesílá ředitel. „Vhodné horniny musíme v lomech a přírodních lokalitách vytipovat, v některých případech až poté, co získáme povolení ke vstupu. Získané exponáty bude nutné přepravit k nám a menší vzorky i do geologické expozice ve slovenské partnerské hvězdárně v Kysuckém Novém Mestě. V naší hvězdárně bude navíc zapotřebí bezpečně překlenout část vnitřních inženýrských sítí.“  
       
Projekt Venkovní geologická expozice – jesenické krystalinikum je financován z Fondu malých projektů přeshraniční spolupráce SR-ČR.

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies