Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Hvězdárna rozšíří svůj geopark

Hvězdárna rozšíří svůj geopark

Geologickou expozici v areálu valašskomeziříčské hvězdárny obohatí nové exponáty.

Zatím ji tvoří pouze ukázky hornin Vnějších Západních Karpat. Brzy se venkovní expozice rozšíří o další oblast. „Návštěvníkům představíme převážně metamorfované horniny takzvaného jesenického krystalinika. Pocházet budou z Jeseníků, zejména z Bruntálska, kde je množství geologicky zajímavých útvarů,“ prozrazuje ředitel hvězdárny Libor Lenža.

S rozmístěním jesenických hornin budou souviset i drobné stavební úpravy. „Okolo nových přírůstků vybudujeme chodníky, které expozici propojí s jinými pěšími komunikacemi v areálu hvězdárny,“ upřesňuje Lenža. 

Projekt v hodnotě bezmála 1 milion korun bude probíhat od letošního června do února příštího roku. „Bude technicky i administrativně velmi náročný,“ předesílá ředitel. „Vhodné horniny musíme v lomech a přírodních lokalitách vytipovat, v některých případech až poté, co získáme povolení ke vstupu. Získané exponáty bude nutné přepravit k nám a menší vzorky i do geologické expozice ve slovenské partnerské hvězdárně v Kysuckém Novém Mestě. V naší hvězdárně bude navíc zapotřebí bezpečně překlenout část vnitřních inženýrských sítí.“  
       
Projekt Venkovní geologická expozice – jesenické krystalinikum je financován z Fondu malých projektů přeshraniční spolupráce SR-ČR.

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje