Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


03.12.2019
Spolupráce se Sekcí proměnných hvězd a exoplanet - ocenění činnosti

Pozorování proměnných hvězd probíhá na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v éře digitálních CCD kamer dvacet let. Za tu dobu bylo pořízeno mnoho zajímavých dat a dosaženo i několika významných objevů. Od roku 2017 funguje na hvězdárně ve Valašském Meziříčí vzdáleně přístupný dalekohled Sekce proměnných hvězd a exoplanet. S jeho pomocí student olomouckého gymnázia Vojtěch Dienstbier pozoroval nově objevenou proměnnou hvězdu a jeho práce byla oceněna v soutěži Česká hlavička 2019 v kategorii UNIVERSUM.

22.10.2019
Slavnostní shromáždění u příležitosti 90 let Ballnerovy hvězdárny

V pátek 18. října 2019 proběhlo slavnostní setkání u příležitosti výročí založení Ballnerovy hvězdárny. Ta vznikala ze soukromých prostředků Antonína Ballnera (1900-1972) v letech 1929 až 1935. Mezi slavnostními hosty byli přítomni nejen zástupci odborné veřejnosti, ale i představitelé vedení města Valašské Meziříčí, a především zástupci rodiny Antonína Ballnera v osobě jeho vnučky Růženy Jungbauerové.

16.09.2019
Astronomický kroužek 2019/2020

Ve středu 18. 9. 2019 v 15.30 hodin se uskuteční na hvězdárně zahajovací schůzka astronomického kroužku pro všechny (téměř) příznivce denní a noční oblohy.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » Historickým vlakem mezi Valmezem a Rožnovem

Kalendář akcí

Historickým vlakem mezi Valmezem a Rožnovem

Místo konání akce:Valašské Meziříčí
Typ akce:pozorování oblohy
Termín konání akce: 29.09.2012

Historickým vlakem mezi Valmezem a Rožnovem

V sobotu 29. září 2012 si České dráhy připomenou 120. výročí zprovoznění trati Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm.

Na jubilující trať budou v tento den vypraveny dva páry historických vlaků, ve Valašském Meziříčí se předvedou současné i historické stroje různých železničních firem. Návštěvníci mohou využít netradiční atraktivní jízdu motorovým vozem po celé stanici a depu kolejových vozidel.

Kromě velkých lokomotiv se předvede i lokomotiva a vůz Rajnochovické lesní železnice a menší a ještě menší železnice: například parní lokomotiva, v níž stačí k přikládání polévková lžíce nebo lokomotiva, kterou musí strojvedoucí doprovázet podél koleje svižným krokem či během.

 

Pobyt na vlakovém nádraží ve Valašském Meziříčí si můžete rovněž zpestřit návštěvou stanoviště Hvězdárny Valašské Meziříčí a Valašské astronomické společnosti, kde pro vás bude připraveno:

 • pozorování Slunce pomocí přenosných speciálně upravených dalekohledů – doplněno odborným výkladem (pouze za příznivého počasí)
 • pozorování zajímavých objektů na zemském povrchu, které budou v dosahu dalekohledu
 • nabídka zajímavých informačních a propagačních materiálů
 • prodej pohlednic s astronomickou a kosmonautickou tématikou, prodej astronomických publikací, map, časopisů, omalovánek apod.
 • v prostorách vlakového nádraží můžete rovněž shlédnout výstavu s názvem „Sluneční soustava“

 

Navštivte Hvězdárnu Valašské Meziříčí

Pro účastníky oslav 120. výročí trati Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm bude v době od 10 do 17 hodin mimořádně otevřena také Hvězdárna Valašské Meziříčí. A co jsme pro vás připravili zde?

 • prohlídku hlavní budovy hvězdárny s prostornou vstupní halou a přednáškovým sálem využívané k akcím pro veřejnost
 • exkurzi do budovy odborného pracoviště, které slouží k pozorování Slunce, proměnných hvězd a dalších astronomických objektů a úkazů
 • pozorování Slunce v kopuli hlavní budovy hvězdárny (pozorování tzv. slunečních skvrn – pouze za příznivého počasí)
 • exkurzi do historického objektu Ballnerovy hvězdárny z roku 1929, který je součástí areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí
 • prodej pohlednic s astronomickou a kosmonautickou tématikou, prodej astronomických publikací, map, časopisů, filtrů na pozorování Slunce, omalovánek apod.
 • možnost zakoupení drobného občerstvení (káva, čaj, oplatky)

 

Přeprava zájemců o návštěvu hvězdárny bude zajištěna zdarma historickým autobusem, který bude jezdit zhruba v hodinových intervalech mezi vlakovým nádražím ČD a Hvězdárnou Valašské Meziříčí.

 

Za jízdenku na hvězdárnu

V rámci oslav 120. výročí železniční trati Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm se můžete svézt historickým vlakem, který bude vyjíždět z Valašského Meziříčí v 8:30 a ve 12:30 s příjezdem do Rožnova pod Radhoštěm v 9:08, resp. ve 13:10 hodin. Zpět z Rožnova do Valašského Meziříčí bude historická souprava odjíždět v 9:25, resp. ve 14:30 hodin.

Držitelé zvláštních jízdenek opravňujících k jízdě historickým vlakem je mohou využít rovněž k „jízdě“ na hvězdárnu. Jejich majitelé budou mít v sobotu 29. září 2012 vstup zdarma do všech objektů Hvězdárny Valašské Meziříčí, kde se mohou zúčastnit prohlídky zařízení, pozorování Slunce dalekohledem a dalších programů. Ostatní návštěvníci zaplatí obvyklé vstupné: dospělí 40 Kč, mládež 30 Kč, děti do 6 let zdarma.

Srdečně zveme všechny milovníky cestování vlakem a zájemce o astronomii.

Hvězdárna Valašské Meziříčí bude v sobotu 29. září 2012 mimořádně otevřena v době od 10:00 do 17:00 hodin.


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje