Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


22.09.2020
Blízký vzdálený svět zákrytů a erupcí

Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.

25.08.2020
Proměnné hvězdy pod drobnohledem

Amatérští astronomové z celé republiky se setkali v naší hvězdárně. Po celý týden zde probíhá jubilejní 60. ročník praktika pozorovatelů proměnných hvězd. Na programu jsou přednášky, noční pozorování, zpracovávání výsledků a odborné diskuze. Výsledkem společné práce jsou světelné křivky, znázorňující změny jasnosti pozorovaných vesmírných objektů.

11.05.2020
Astronomický kroužek aneb duben ON-LINE

Jak jsme vás již informovali, astronomický kroužek probíhá od března prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu pokračoval i v měsíci dubnu, kdy proběhlo 5 on-line schůzek. Náměty těchto virtuálních setkání se vztahovaly k některým z astronomických jevů a k fyzikálním zákonům.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » Historickým vlakem mezi Valmezem a Rožnovem

Kalendář akcí

Historickým vlakem mezi Valmezem a Rožnovem

Místo konání akce:Valašské Meziříčí
Typ akce:pozorování oblohy
Termín konání akce: 29.09.2012

Historickým vlakem mezi Valmezem a Rožnovem

V sobotu 29. září 2012 si České dráhy připomenou 120. výročí zprovoznění trati Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm.

Na jubilující trať budou v tento den vypraveny dva páry historických vlaků, ve Valašském Meziříčí se předvedou současné i historické stroje různých železničních firem. Návštěvníci mohou využít netradiční atraktivní jízdu motorovým vozem po celé stanici a depu kolejových vozidel.

Kromě velkých lokomotiv se předvede i lokomotiva a vůz Rajnochovické lesní železnice a menší a ještě menší železnice: například parní lokomotiva, v níž stačí k přikládání polévková lžíce nebo lokomotiva, kterou musí strojvedoucí doprovázet podél koleje svižným krokem či během.

 

Pobyt na vlakovém nádraží ve Valašském Meziříčí si můžete rovněž zpestřit návštěvou stanoviště Hvězdárny Valašské Meziříčí a Valašské astronomické společnosti, kde pro vás bude připraveno:

 • pozorování Slunce pomocí přenosných speciálně upravených dalekohledů – doplněno odborným výkladem (pouze za příznivého počasí)
 • pozorování zajímavých objektů na zemském povrchu, které budou v dosahu dalekohledu
 • nabídka zajímavých informačních a propagačních materiálů
 • prodej pohlednic s astronomickou a kosmonautickou tématikou, prodej astronomických publikací, map, časopisů, omalovánek apod.
 • v prostorách vlakového nádraží můžete rovněž shlédnout výstavu s názvem „Sluneční soustava“

 

Navštivte Hvězdárnu Valašské Meziříčí

Pro účastníky oslav 120. výročí trati Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm bude v době od 10 do 17 hodin mimořádně otevřena také Hvězdárna Valašské Meziříčí. A co jsme pro vás připravili zde?

 • prohlídku hlavní budovy hvězdárny s prostornou vstupní halou a přednáškovým sálem využívané k akcím pro veřejnost
 • exkurzi do budovy odborného pracoviště, které slouží k pozorování Slunce, proměnných hvězd a dalších astronomických objektů a úkazů
 • pozorování Slunce v kopuli hlavní budovy hvězdárny (pozorování tzv. slunečních skvrn – pouze za příznivého počasí)
 • exkurzi do historického objektu Ballnerovy hvězdárny z roku 1929, který je součástí areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí
 • prodej pohlednic s astronomickou a kosmonautickou tématikou, prodej astronomických publikací, map, časopisů, filtrů na pozorování Slunce, omalovánek apod.
 • možnost zakoupení drobného občerstvení (káva, čaj, oplatky)

 

Přeprava zájemců o návštěvu hvězdárny bude zajištěna zdarma historickým autobusem, který bude jezdit zhruba v hodinových intervalech mezi vlakovým nádražím ČD a Hvězdárnou Valašské Meziříčí.

 

Za jízdenku na hvězdárnu

V rámci oslav 120. výročí železniční trati Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm se můžete svézt historickým vlakem, který bude vyjíždět z Valašského Meziříčí v 8:30 a ve 12:30 s příjezdem do Rožnova pod Radhoštěm v 9:08, resp. ve 13:10 hodin. Zpět z Rožnova do Valašského Meziříčí bude historická souprava odjíždět v 9:25, resp. ve 14:30 hodin.

Držitelé zvláštních jízdenek opravňujících k jízdě historickým vlakem je mohou využít rovněž k „jízdě“ na hvězdárnu. Jejich majitelé budou mít v sobotu 29. září 2012 vstup zdarma do všech objektů Hvězdárny Valašské Meziříčí, kde se mohou zúčastnit prohlídky zařízení, pozorování Slunce dalekohledem a dalších programů. Ostatní návštěvníci zaplatí obvyklé vstupné: dospělí 40 Kč, mládež 30 Kč, děti do 6 let zdarma.

Srdečně zveme všechny milovníky cestování vlakem a zájemce o astronomii.

Hvězdárna Valašské Meziříčí bude v sobotu 29. září 2012 mimořádně otevřena v době od 10:00 do 17:00 hodin.


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje