Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » VISTA pozoruje galaxii v souhvězdí Sochaře

VISTA pozoruje galaxii v souhvězdí Sochaře

16.06.2010

ESO 025/10 tisková zpráva

Tento nový, obdivuhodný snímek galaxie NGC 253 v souhvězdí Sochaře (Sculptor, Scl) byl pořízen teleskopem ESO/VISTA na observatoři Paranal (Chile) v rámci jedné z jeho prvních pozorovacích kampaní. Díky pozorování v infračerveném oboru  není pohled dalekohledem VISTA tolik ovlivněn prachem. Teleskop odhalil nesčetné množství chladnějších hvězd a v centrální části galaxie objevil příčku, která je ve viditelném světle zcela nepozorovatelná. Záběr tak přináší mnoho nových informací o původu a vývoji galaxie.   

Galaxii NGC 253 naleznete na jižní obloze v souhvězdí Sochaře (Sculptor, Scl). Patří k nejjasnějším na obloze a je možné ji spatřit i lepším triedrem. Galaxii objevila  Caroline Herschelová z Anglie v roce 1783. Jedná se o spirální galaxii, která se nachází ve vzdálenosti asi 13 milionů světelných let od nás. NGC 253 je nejjasnějším členem malé skupiny galaxií v Sochaři, nejbližšího souseda naší Místní skupiny galaxií. 
 
Dalekohled VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy) je největším přehlídkovým teleskopem světa a posledním přírůstkem do arzenálu přístrojů na observatoři Paranal v chilské poušti Atacama. Dalekohled byl ESO slavnostně předán na konci roku 2009 (eso 0949). Zatím provedl detailní studium dvou vybraných malých částí oblohy, nicméně v současnosti pracuje na mnohem větších přehlídkových projektech. Jedním z pečlivě sledovaných kousků oblohy byla právě galaxie NGC 253.   

Vzhledem k tomu, že dalekohled VISTA pracuje v infračerveném oboru záření, dokáže proniknout přes hustá prachová oblaka, která jsou ve viditelném světle dominantou této galaxie. Podařilo se tak odhalit obrovské množství chladnějších hvězd. V centrální části galaxie byla zároveň objevena příčka, tvořená těmito hvězdami, která je ve viditelném světle nepozorovatelná. Majestátní spirální ramena se na tomto záběru rozprostírají takřka celým diskem galaxie.

Dalekohled VISTA sdílí na observatoři Paranal stejné unikátní pozorovací podmínky jako teleskop VLT, proto jsou pořízené záběry neobvykle ostré a detailní (ve srovnání s jinými pozemskými dalekohledy).

S tímto mocným nástrojem v rukou, by astronomové rádi odhalili některá tajemství galaxie NGC 253. Studují množství chladných červených hvězd v halu této galaxie, měří složení některých jejich sousedních trpasličích galaxií a hledají dosud nepozorované objekty, jakými mohou být kulové hvězdokupy či ultra-kompaktní trpasličí galaxie, které by jinak bez ostrého zraku teleskopu VISTA zůstaly neviditelnými. Na základě těchto dat by rádi odpověděli na otázku, jak galaxie vznikla a jakým způsobem se vyvíjela.

 

Zdroj

 
Další informace

ESO (Evropská jižní observatoř) je hlavní mezinárodní astronomickou organizací Evropy a patří k nejproduktivnějším astronomickým observatořím světa. Je podporována 14 členskými státy, kterými jsou: Belgie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO má za cíl vývoj, konstrukci a provoz výkonných pozemních astronomických zařízení, která umožní významné vědecké objevy. ESO také hraje přední roli při propagaci a organizaci mezinárodní spolupráce na poli astronomického výzkumu. ESO v současnosti provozuje tři observatoře světově úrovně: La Silla, Paranal a Chajnantor, které se nacházejí na poušti Atacama v Chile. Na Paranalu se nachází VLT (Very Large Telescope = Velmi velký dalekohled) – nejvyspělejší pozemní dalekohled pracující ve viditelném světle a VISTA, největší přehlídkový dalekohled pro infračervenou oblast na světě. Zárove? je ESO evropským zástupcem největšího astronomického projektu všech dob – teleskopu ALMA budovaného na planině Chajnantor. V současnosti ESO plánuje výstavbu Evropského extrémně velkého dalekohledu (E-ELT), který bude mít průměr primárního zrcadla 42 metrů. Měl by pracovat v infračerveném i viditelném oboru záření a stane se největším dalekohledem světa.

Odkazy

 

Infračervený pohled na galaxii NGC 253 (dalekohled VISTA)


Spirální galaxie NGC 253 se  nachází ve vzdálenosti 13 milionů světelných let od nás a patří tak k nejbližším galaxiím. Naleznete ji v souhvězdí Sochaře. V galaxii probíhá překotné formování nových hvězd a jejím typickým znakem jsou spirální ramena s velkým množstvím prachu. Při pohledu v infračerveném oboru se však tato prachová mračna stanou téměř průhlednými a je možné spatřit velké množství slabých červených hvězd, které jsou ve viditelném oboru zcela nepozorovatelné. Snímky byly pořízeny přes úzkopásmové filtry v pásmech Y, Z, J a K. Zorné pole je asi 38 x 28 obloukových minut 

Kredit: ESO/J. Emerson/VISTA
Uznání: Cambridge Astronomical Survey Unit

 

Kontakty

Richard Hook; ESO, Survey Telescopes PIO; Garching, Germany; Tel: +49 89 3200 6655; Email: rhook@eso.org

Překlad: Jiří Srba, Hvězdárna Valašské Meziříčí
Národní kontakt: Viktor Votruba +420 267 103 040; votruba@physics.muni.czautor: Jiří Srba


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies