Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Úloha plynných proudů při vzniku násobných hvězdných soustav

Úloha plynných proudů při vzniku násobných hvězdných soustav

30.11.2023

Výzkumníci používající soustavu radioteleskopů ALMA a pokročilé simulace objasnili formování multihvězdných systémů, identifikovali a vysvětlili roli takzvaných „streamerů“ krmících vyvíjející se protohvězdy. Nová pozorování a simulace tří spirálních proudů materiálu přivádějících plyn ke třem protohvězdám tvořícím se v trojhvězdném systému objasnily vznik multihvězdných systémů.

Většina hvězd s hmotností podobnou Slunci vzniká ve vícehvězdných systémech společně s jinými hvězdami. Pochopení formování multihvězdného systému je tedy důležité pro celkovou teorii vzniku hvězd. Složitost a nedostatek dat s vysokým rozlišením a vysokou citlivostí však způsobily, že si astronomové nejsou jisti scénářem jejich vzniku. Zejména nedávná pozorování protohvězd často uváděla struktury nazývané „streamery“ – proudění plynu směrem k protohvězdám, ale nebylo jasné, jak se tyto streamery (proudy) formují.

Mezinárodní tým vedený Jeong-Eun Lee, profesorem na Soulské národní univerzitě, použil Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) k pozorování trojhvězdného systému protohvězd IRAS 04239+2436 nacházejícího se 460 světelných let daleko v souhvězdí Býka. Tým zjistil, že emise z molekul oxidu siřičitého (SO) sledují tři spirální ramena kolem tří protohvězd, které se tvoří v systému.

Distribuce plynu kolem trojnásobného systému
protohvězd IRAS 04239+2436: vlevo z pozorování,
vpravo simulace

Na připojeném obrázku je znázorněna distribuce plynu kolem trojnásobných protohvězd IRAS 04239+2436 (vlevo), pozorování emisí SO z radioteleskopu ALMA, a také jak je to reprodukováno numerickou simulací na superpočítači ATERUI (vpravo). Na levém panelu protohvězdy A a B, zobrazené modře, indikují rádiové vlny vyzařované prachem kolem protohvězd. Předpokládá se, že uvnitř protohvězdy A existují dvě nevyvinuté protohvězdy. Na pravém panelu je umístění tří protohvězd znázorněno modrými křížky.

Srovnání se simulacemi vedenými Tomoaki Matsumotem, profesorem na Hosei University pomocí superpočítačů „ATERUI“ a „ATERUI II“ v Centru pro výpočetní astrofyziku na Národní astronomické observatoři Japonska (NAOJ), ukazuje, že tři spirální ramena jsou streamery, které dodávají materiál ke třem protohvězdám. Tato kombinace pozorování a simulací poprvé odhalila, jak jsou streamery vytvářeny a jak přispívají k růstu protohvězd.

Zdroj: https://scitechdaily.com/spiraling-into-stardom-the-role-of-gas-streamers-in-multi-star-births/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz