Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

30.11.2023
Astronomická olympiáda 2023/2024

V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Úloha plynných proudů při vzniku násobných hvězdných soustav

Úloha plynných proudů při vzniku násobných hvězdných soustav

30.11.2023

Výzkumníci používající soustavu radioteleskopů ALMA a pokročilé simulace objasnili formování multihvězdných systémů, identifikovali a vysvětlili roli takzvaných „streamerů“ krmících vyvíjející se protohvězdy. Nová pozorování a simulace tří spirálních proudů materiálu přivádějících plyn ke třem protohvězdám tvořícím se v trojhvězdném systému objasnily vznik multihvězdných systémů.

Většina hvězd s hmotností podobnou Slunci vzniká ve vícehvězdných systémech společně s jinými hvězdami. Pochopení formování multihvězdného systému je tedy důležité pro celkovou teorii vzniku hvězd. Složitost a nedostatek dat s vysokým rozlišením a vysokou citlivostí však způsobily, že si astronomové nejsou jisti scénářem jejich vzniku. Zejména nedávná pozorování protohvězd často uváděla struktury nazývané „streamery“ – proudění plynu směrem k protohvězdám, ale nebylo jasné, jak se tyto streamery (proudy) formují.

Mezinárodní tým vedený Jeong-Eun Lee, profesorem na Soulské národní univerzitě, použil Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) k pozorování trojhvězdného systému protohvězd IRAS 04239+2436 nacházejícího se 460 světelných let daleko v souhvězdí Býka. Tým zjistil, že emise z molekul oxidu siřičitého (SO) sledují tři spirální ramena kolem tří protohvězd, které se tvoří v systému.

Distribuce plynu kolem trojnásobného systému
protohvězd IRAS 04239+2436: vlevo z pozorování,
vpravo simulace

Na připojeném obrázku je znázorněna distribuce plynu kolem trojnásobných protohvězd IRAS 04239+2436 (vlevo), pozorování emisí SO z radioteleskopu ALMA, a také jak je to reprodukováno numerickou simulací na superpočítači ATERUI (vpravo). Na levém panelu protohvězdy A a B, zobrazené modře, indikují rádiové vlny vyzařované prachem kolem protohvězd. Předpokládá se, že uvnitř protohvězdy A existují dvě nevyvinuté protohvězdy. Na pravém panelu je umístění tří protohvězd znázorněno modrými křížky.

Srovnání se simulacemi vedenými Tomoaki Matsumotem, profesorem na Hosei University pomocí superpočítačů „ATERUI“ a „ATERUI II“ v Centru pro výpočetní astrofyziku na Národní astronomické observatoři Japonska (NAOJ), ukazuje, že tři spirální ramena jsou streamery, které dodávají materiál ke třem protohvězdám. Tato kombinace pozorování a simulací poprvé odhalila, jak jsou streamery vytvářeny a jak přispívají k růstu protohvězd.

Zdroj: https://scitechdaily.com/spiraling-into-stardom-the-role-of-gas-streamers-in-multi-star-births/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies