Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Světlo z hvězd mimo naši Galaxii je jasnější, než se očekávalo

Světlo z hvězd mimo naši Galaxii je jasnější, než se očekávalo

15.02.2023

Vědci z Rochester Institute of Technology (RIT) provedli studii využívající data shromážděná LORRI (Long Range Reconnaissance Imager), kamerou na misi NASA s názvem New Horizons. Studie na základě nových měření, která ukazují, že světlo vyzařované hvězdami mimo naši Galaxii je dvakrát až třikrát jasnější než světlo ze známých populací galaxií. Tato zjištění zpochybňují předchozí předpoklady o počtu hvězd ve vesmíru. Výsledky studie byly přijaty k publikaci v Astrophysical Journal.

Výzkumný tým analyzoval stovky snímků světla na pozadí pořízených pomocí Long-Range Reconnaissance Imager (LORRI) na misi New Horizons, aby vypočítal kosmické optické pozadí (COB) – součet světla vyzařovaného hvězdami za Mléčnou dráhou. Pokud se jas COB nerovná světlu z galaxií, o kterých víme, naznačuje to, že ve vesmíru by mohly chybět zdroje optického světla.

Vidíme více světla, než bychom měli vidět na základě populací galaxií, o kterých víme, že existují a podle odhadu, kolik světla by měly produkovat,“ řekla Teresa Symonsová, Ph.D., která vedla studii pro svou disertační práci a nyní je postdoktorandkou na University of California Irvine. „Určení, co produkuje toto světlo, by mohlo změnit naše základní chápání toho, jak se vesmír v průběhu času formoval.“

Začátkem tohoto roku nezávislý tým vědců oznámil, že COB je dvakrát tak velké, než se původně předpokládalo. Tyto výsledky nebyly žádné náhody, což bylo potvrzeno použitím mnohem širšího souboru pozorování LORRI v nové studii Symonsové, Michaela Zemcova (RIT) a výzkumníků z Jet Propulsion Laboratory na Caltech, UC Irvine, UC Berkeley a Johns Hopkins University.

Zatímco ze Země je obtížné dosáhnout nezakrytého měření COB kvůli prachu mezi planetami, sonda New Horizons je na okraji naší Sluneční soustavy, kde je toto zastínění minimální a poskytuje mnohem jasnější pohled pro tento typ studie. Vědci doufají, že budoucí mise a pozorovací nástroje mohou být zdokonaleny, aby pomohly prozkoumat tento rozpor.

Došlo to do bodu, kdy je to skutečná záhada, kterou je potřeba vyřešit,“ řekl Zemcov, profesor výzkumu v Centru pro detektory na fakultě RIT. „Doufám, že některé z experimentů, kterých se zde v RIT účastníme, včetně CIBER-2 a SPHEREx, nám pomohou vyřešit tuto nesrovnalost.“

Zdroj: https://scitechdaily.com/challenging-past-assumptions-light-from-outside-our-galaxy-much-brighter-than-expected/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies