Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Španělský korunní princ navštívil Paranal

Španělský korunní princ navštívil Paranal

24.11.2011

ESO 046/11 tisková zpráva

Jejich Královská Výsost princ a princezna z Asturie poctili 24. listopadu 2011 svou návštěvou observatoř ESO Paranal v Chile.

Delegace, jejímiž členy byli mimo jiné španělská ministryně pro vědu a inovace (Minister of Science and Innovation) Dr. Cristina Garmendia, chilský ministr zahraničí Alfredo Moreno (Minister of Foreign Affairs) a chilská ministryně národního majetku (Minister of National Assets) Catalina Parot, měla nejprve příležitost vyslechnout si v budově Residencia sérii prezentací o činnosti ESO. Tato část programu byla přístupná pro zástupce médií.

Delegace, jejímiž členy byli mimo jiné španělská ministryně pro vědu a inovace (Minister of Science and Innovation) Dr. Cristina Garmendia, chilský ministr zahraničí Alfredo Moreno (Minister of Foreign Affairs) a chilská ministryně národního majetku (Minister of National Assets) Catalina Parot, měla nejprve příležitost vyslechnout si v budově Residencia sérii prezentací o činnosti ESO. Tato část programu byla přístupná pro zástupce médií.

Generální ředitel ESO Prof. Tim de Zeeuw zdůraznil ve svém příspěvku nelehkou stavbu a provoz unikátního astronomického vědeckého pracoviště na jednom z nejsušších míst na Zemi. 

Je pro nás velkým potěšením přivítat Vaši Královskou Výsost na observatoři Paranal,“ prohlásil na úvod Prof. de Zeeuw. „Španělsko je významným členským státem ESO, španělský průmysl značně přispěl k návrhu i konstrukci zařízení ESO a španělští astronomové využívají tyto prvotřídní vědecké přístroje světové úrovně pozoruhodným způsobem.“    

Španělský zástupce a viceprezident orgánu ESO Council, Prof. Xavier Barcons, dále zdůraznil významný španělský podíl na aktivitách ESO. Španělsko například převzalo významnou roli v dizajnových studiích budoucího dalekohledu E-ELT a získalo také velké kontrakty na stavbou součástí observatoře ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array).

Španělský astronom a zástupce ředitele provozu ESO, Dr. Fernando Comerón, prezentoval některé z nejvýznamnějších objevů učiněných pomocí dalekohledu ESO/VLT, zmínil například první přímé zobrazení exoplanety a potvrzení existence supermasivní černé díry v centru naší Galaxie. 

Princ a princezna následně absolvovali okružní prohlídku VLT, nejvyspělejšího optického přístroje světa. Využili také vzácnou příležitost k návštěvě interferometrických tunelů vedoucích pod dalekohledy. V těchto prostorách se skládají paprsky světla získané pomocí základních dalekohledů VLT, což astronomům dovoluje pozorovat až 17krát jemnější detaily, než je možné zaznamenat jednotlivými dalekohledy.  

Významná návštěva si prohlédla také kontrolní místnost VLT, kde jí španělští astronomové předvedli způsob práce s dalekohledy.

Návštěvu prince a princezny z Asturie rovněž přijali zástupci ESO v Chile, Prof. Massimo Tarenghi a ředitel observatoře Paranal Dr. Andreas Kaufer.

Španělsko se stalo členskou zemí ESO v roce 2006 a ESO v současnosti zaměstnává 32 španělských občanů.

 

Zdroj

 

Další informace

ESO (Evropská jižní observatoř) je hlavní mezinárodní astronomickou organizací Evropy a patří k nejproduktivnějším astronomickým observatořím světa. Je podporována 15 členskými státy, kterými jsou: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO má za cíl vývoj, konstrukci a provoz výkonných pozemních astronomických zařízení, která umožní významné vědecké objevy. ESO také hraje přední roli při propagaci a organizaci mezinárodní spolupráce na poli astronomického výzkumu. ESO v současnosti provozuje tři observatoře světově úrovně: La Silla, Paranal a Chajnantor, které se nacházejí na poušti Atacama v Chile. Na Paranalu se nachází VLT (Very Large Telescope = Velmi velký dalekohled) – nejvyspělejší pozemní dalekohled pracující ve viditelném světle a VISTA, největší přehlídkový dalekohled pro infračervenou oblast na světě. Zároveň je ESO evropským zástupcem největšího astronomického projektu všech dob – teleskopu ALMA budovaného na planině Chajnantor. V současnosti ESO plánuje výstavbu Evropského extrémně velkého dalekohledu (E-ELT), který bude mít průměr primárního zrcadla 40 metrů. Měl by pracovat v infračerveném i viditelném oboru záření a stane se největším dalekohledem světa.

 

Odkazy

 

Kontakty

Viktor Votruba; národní kontakt; Astronomický ústav AV ČR, Ondřejov 251 65, Česká republika; Email: votruba@physics.muni.cz

Jiří Srba; překlad; Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika; Email: jsrba@astrovm.cz

Massimo Tarenghi; ESO Representative in Chile; Santiago, Chile; Tel: +56 2 463 3143; Email: mtarengh@eso.org

Gonzalo Argandoña; ESO education and Public Outreach Department; Santiago, Chile; Tel: +56 2 463 3258; Cell: +56 9 9 829 4202; Email: gargando@eso.org

Douglas Pierce-Price; ESO education and Public Outreach Department; Garching bei München, Germany; Tel: +49 89 3200 6759; Email: dpiercep@eso.org


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies