Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


03.12.2019
Spolupráce se Sekcí proměnných hvězd a exoplanet - ocenění činnosti

Pozorování proměnných hvězd probíhá na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v éře digitálních CCD kamer dvacet let. Za tu dobu bylo pořízeno mnoho zajímavých dat a dosaženo i několika významných objevů. Od roku 2017 funguje na hvězdárně ve Valašském Meziříčí vzdáleně přístupný dalekohled Sekce proměnných hvězd a exoplanet. S jeho pomocí student olomouckého gymnázia Vojtěch Dienstbier pozoroval nově objevenou proměnnou hvězdu a jeho práce byla oceněna v soutěži Česká hlavička 2019 v kategorii UNIVERSUM.

22.10.2019
Slavnostní shromáždění u příležitosti 90 let Ballnerovy hvězdárny

V pátek 18. října 2019 proběhlo slavnostní setkání u příležitosti výročí založení Ballnerovy hvězdárny. Ta vznikala ze soukromých prostředků Antonína Ballnera (1900-1972) v letech 1929 až 1935. Mezi slavnostními hosty byli přítomni nejen zástupci odborné veřejnosti, ale i představitelé vedení města Valašské Meziříčí, a především zástupci rodiny Antonína Ballnera v osobě jeho vnučky Růženy Jungbauerové.

16.09.2019
Astronomický kroužek 2019/2020

Ve středu 18. 9. 2019 v 15.30 hodin se uskuteční na hvězdárně zahajovací schůzka astronomického kroužku pro všechny (téměř) příznivce denní a noční oblohy.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Španělský korunní princ navštívil Paranal

Španělský korunní princ navštívil Paranal

24.11.2011

ESO 046/11 tisková zpráva

Jejich Královská Výsost princ a princezna z Asturie poctili 24. listopadu 2011 svou návštěvou observatoř ESO Paranal v Chile.

Delegace, jejímiž členy byli mimo jiné španělská ministryně pro vědu a inovace (Minister of Science and Innovation) Dr. Cristina Garmendia, chilský ministr zahraničí Alfredo Moreno (Minister of Foreign Affairs) a chilská ministryně národního majetku (Minister of National Assets) Catalina Parot, měla nejprve příležitost vyslechnout si v budově Residencia sérii prezentací o činnosti ESO. Tato část programu byla přístupná pro zástupce médií.

Delegace, jejímiž členy byli mimo jiné španělská ministryně pro vědu a inovace (Minister of Science and Innovation) Dr. Cristina Garmendia, chilský ministr zahraničí Alfredo Moreno (Minister of Foreign Affairs) a chilská ministryně národního majetku (Minister of National Assets) Catalina Parot, měla nejprve příležitost vyslechnout si v budově Residencia sérii prezentací o činnosti ESO. Tato část programu byla přístupná pro zástupce médií.

Generální ředitel ESO Prof. Tim de Zeeuw zdůraznil ve svém příspěvku nelehkou stavbu a provoz unikátního astronomického vědeckého pracoviště na jednom z nejsušších míst na Zemi. 

Je pro nás velkým potěšením přivítat Vaši Královskou Výsost na observatoři Paranal,“ prohlásil na úvod Prof. de Zeeuw. „Španělsko je významným členským státem ESO, španělský průmysl značně přispěl k návrhu i konstrukci zařízení ESO a španělští astronomové využívají tyto prvotřídní vědecké přístroje světové úrovně pozoruhodným způsobem.“    

Španělský zástupce a viceprezident orgánu ESO Council, Prof. Xavier Barcons, dále zdůraznil významný španělský podíl na aktivitách ESO. Španělsko například převzalo významnou roli v dizajnových studiích budoucího dalekohledu E-ELT a získalo také velké kontrakty na stavbou součástí observatoře ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array).

Španělský astronom a zástupce ředitele provozu ESO, Dr. Fernando Comerón, prezentoval některé z nejvýznamnějších objevů učiněných pomocí dalekohledu ESO/VLT, zmínil například první přímé zobrazení exoplanety a potvrzení existence supermasivní černé díry v centru naší Galaxie. 

Princ a princezna následně absolvovali okružní prohlídku VLT, nejvyspělejšího optického přístroje světa. Využili také vzácnou příležitost k návštěvě interferometrických tunelů vedoucích pod dalekohledy. V těchto prostorách se skládají paprsky světla získané pomocí základních dalekohledů VLT, což astronomům dovoluje pozorovat až 17krát jemnější detaily, než je možné zaznamenat jednotlivými dalekohledy.  

Významná návštěva si prohlédla také kontrolní místnost VLT, kde jí španělští astronomové předvedli způsob práce s dalekohledy.

Návštěvu prince a princezny z Asturie rovněž přijali zástupci ESO v Chile, Prof. Massimo Tarenghi a ředitel observatoře Paranal Dr. Andreas Kaufer.

Španělsko se stalo členskou zemí ESO v roce 2006 a ESO v současnosti zaměstnává 32 španělských občanů.

 

Zdroj

 

Další informace

ESO (Evropská jižní observatoř) je hlavní mezinárodní astronomickou organizací Evropy a patří k nejproduktivnějším astronomickým observatořím světa. Je podporována 15 členskými státy, kterými jsou: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO má za cíl vývoj, konstrukci a provoz výkonných pozemních astronomických zařízení, která umožní významné vědecké objevy. ESO také hraje přední roli při propagaci a organizaci mezinárodní spolupráce na poli astronomického výzkumu. ESO v současnosti provozuje tři observatoře světově úrovně: La Silla, Paranal a Chajnantor, které se nacházejí na poušti Atacama v Chile. Na Paranalu se nachází VLT (Very Large Telescope = Velmi velký dalekohled) – nejvyspělejší pozemní dalekohled pracující ve viditelném světle a VISTA, největší přehlídkový dalekohled pro infračervenou oblast na světě. Zároveň je ESO evropským zástupcem největšího astronomického projektu všech dob – teleskopu ALMA budovaného na planině Chajnantor. V současnosti ESO plánuje výstavbu Evropského extrémně velkého dalekohledu (E-ELT), který bude mít průměr primárního zrcadla 40 metrů. Měl by pracovat v infračerveném i viditelném oboru záření a stane se největším dalekohledem světa.

 

Odkazy

 

Kontakty

Viktor Votruba; národní kontakt; Astronomický ústav AV ČR, Ondřejov 251 65, Česká republika; Email: votruba@physics.muni.cz

Jiří Srba; překlad; Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika; Email: jsrba@astrovm.cz

Massimo Tarenghi; ESO Representative in Chile; Santiago, Chile; Tel: +56 2 463 3143; Email: mtarengh@eso.org

Gonzalo Argandoña; ESO education and Public Outreach Department; Santiago, Chile; Tel: +56 2 463 3258; Cell: +56 9 9 829 4202; Email: gargando@eso.org

Douglas Pierce-Price; ESO education and Public Outreach Department; Garching bei München, Germany; Tel: +49 89 3200 6759; Email: dpiercep@eso.org


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje