Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Rover Curiosity objevil na Marsu doposud neznámé organické molekuly

Rover Curiosity objevil na Marsu doposud neznámé organické molekuly

07.11.2021

Mezinárodní tým kosmických výzkumníků spolupracujících s Goddard Space Flight Center, NASA, objevil na Marsu doposud neznámé organické molekuly, a to pomocí nového experimentu na palubě roveru Curiosity. Výsledky výzkumu byly publikovány v časopise Nature Astronomy.

Doposud NASA vyslala k Marsu 9 orbiterů kroužících kolem rudé planety a 6 roverů – pojízdných laboratoří, zejména za účelem studia možností výskytu mimozemského života. K tomu účelu byla planeta rovněž fotografována různými typy kamer. V poslední době mají rovery možnost proniknout pod povrch planety a získat tak zajímavé vzorky pro analýzu. Cílem takového výzkumu je získat více informací o chemickém složení hornin v podpovrchových vrstvách; a především zjistit, zda obsahují organické molekuly.

Jestli ano, mohou to být důkazy přítomnosti současného nebo dřívějšího života na rudé planetě. Rovery mohou najít organické molekuly, avšak doposud odebrané vzorky dostatečně nepotvrzovaly, zda byly vytvořeny žijícími organismy. Tudíž výzkum pokračuje. V tomto novém programu, následně co rover Curiosity zastavil vrtací práce v roce 2017, kontrolní tým zvolil provedení typu experimentu, se kterým se předtím nepočítalo.

Oblast výzkumu na povrchu Marsu,
kde se pohybuje rover Curiosity

Rover Curiosity je vybaven přístrojem s názvem Sample Analysis at Mars (SAM), což je soubor misek, do kterých se vkládají vzorky horniny, které jsou analyzovány. Soubor obsahuje 74 misek – všechny kromě devíti z nich jsou po většinu času prázdné. Těchto zbývajících devět misek obsahuje chemikálie, které mohou být použity k provedení dalších druhů experimentů. Protože vrták na roveru není funkční, vědecký tým NASA zvolil vložení vzorku horniny do misek obsahujících chemikálie a následně analyzoval chemické látky uvolněné v důsledku uskutečněných reakcí.

Výzkumníci objevili v hornině organické molekuly, které doposud nebyly na Marsu nalezeny. Jedná se například o kyselinu benzoovou a čpavek, kyselinu fosforečnou a fenol, stejně tak i několik různých molekul obsahujících dusík. Ačkoliv nový experiment nenalezl důkazy přítomnosti života, ukázal vědcům, že zde máme nové neobvyklé způsoby testování jak pro planetu Mars, tak i pro ostatní tělesa Sluneční soustavy.

Zdroj: https://phys.org/news/2021-11-molecules-revealed-mars-curiosity-kind.html a https://www.nature.com/articles/s41550-021-01507-9

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies