Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


30.11.2023
Hvězdárna, jak ji neznáte (1990-1991)

Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.

02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Revidovaná hmotnost Mléčné dráhy je mnohem menší, než se očekávalo

Revidovaná hmotnost Mléčné dráhy je mnohem menší, než se očekávalo

02.10.2023

Díky nejnovějšímu satelitnímu katalogu družice Gaia od Evropské kosmické agentury (ESA) dosáhl mezinárodní tým vedený astronomy z pařížské observatoře – PSL a CNRS nejpřesnějšího měření hmotnosti Mléčné dráhy. Tato studie otevírá důležité otázky v kosmologii, zejména o množství temné hmoty obsažené v naší Galaxii.

Celková hmotnost Mléčné dráhy se odhaduje pouze na dvě stě miliardkrát větší, než je hmotnost Slunce (2,06 x 10^11 hmotnosti Slunce), což znamená významnou revizi směrem dolů – přibližně čtyřikrát až pětkrát nižší, než udávaly předchozí odhady.

Tato nová hodnota byla odvozena ze třetího vydání dat katalogu Gaia zveřejněného v roce 2022, který poskytuje komplexní data pro 1,8 miliardy hvězd, zahrnující všechny tři prostorové složky a tři složky rychlosti v šestirozměrném prostoru v rámci Mléčné dráhy.

Snesitelná lehkost Mléčné dráhy
Pomocí dat z družice Gaia byli vědci schopni sestrojit nejpřesnější rotační křivku, která byla kdy pozorována pro spirální galaxii, v tomto případě pro naši vlastní Galaxii, a odvodit její hmotnost. Před Gaiou bylo získání robustní rotační křivky pro naši Galaxii náročné, na rozdíl od případu externích spirálních galaxií. Tato výzva pramenila z naší pozice v Mléčné dráze, která znemožňovala přesně rozlišit pohyby a vzdálenosti hvězd na galaktickém disku.

Ve své studii publikované 27. září 2023 v časopise Astronomy and Astrophysics vědci zjistili, že rotační křivka naší Galaxie je atypická: na rozdíl od křivek určených pro jiné velké spirální galaxie není plochá. Naopak, na okraji disku Galaxie se tato křivka začíná rychle snižovat po předpovědi známé jako Keplerovský pokles.

Zpochybňování kosmologie
Získání rotační křivky pro Mléčnou dráhu, která vykazuje keplerovský pokles, vyžaduje umístění naší Galaxie do kosmologického rámce.

Jedním z hlavních průlomů v moderní astronomii bylo zjištění, že rotační rychlosti velkých disků spirálních galaxií byly mnohem vyšší, než by se dalo očekávat od keplerovského poklesu. V 70. letech 20. století astronomové Vera Rubin, která používala pozorování ionizovaného plynu, a Albert Bosma, který studoval neutrální plyn, prokázali, že rychlost rotace spirálních galaxií zůstává konstantní daleko za jejich optickými disky.

Bezprostředním důsledkem tohoto objevu bylo tvrzení o existenci temné hmoty — kromě pozorovatelné hmoty — distribuované v halu obklopujícím disky spirálních galaxií. Bez této temné hmoty by rotační křivky následovaly pokles zvaný keplerovský. Posledně uvedené zjištění ukazuje nepřítomnost významného množství hmoty mimo optický disk.

Zdroj: https://phys.org/news/2023-09-revisited-mass-milky-smaller-cosmology.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies