Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Oslavy půlstoletí činnosti Observatoře La Silla vyvrcholily zatměním Slunce

Oslavy půlstoletí činnosti Observatoře La Silla vyvrcholily zatměním Slunce

04.07.2019

ESO 012/19 tisková zpráva

Návštěvníci si užili bohatý program na prvním stanovišti ESO v Chile

Dne 2. července 2019 procházel přes Observatoř La Silla pás totality úplného zatmění Slunce. Vzácný astronomický úkaz se odehrál v roce, ve kterém si první observatoř ESO připomíná 50. výročí zahájení činnosti. Observatoř La Silla byla slavnostně otevřena v roce 1969, díky ní se Evropa zařadila na čelo astronomického výzkumu a přístroje pracující na tomto místě dodnes přinášejí mimořádné vědecké výsledky. V den zatmění se na La Silla vypravilo 1000 návštěvníků a hostů, včetně prezidenta Chile, aby si užili neopakovatelný pohled na fascinující přírodní úkaz z této unikátní lokality.

V 16:40 místního času zakryl Měsíc celý sluneční disk a v oblasti severního Chile široké 150 kilometrů nastalo úplné zatmění Slunce. V pásu totality se nacházela i Observatoř La Silla, která v letošním roce slaví půlstoletí činnosti na poli astronomického výzkumu (eso1906).  

Evropská jižní observatoř ESO ve spolupráci s chilskou vládou při této příležitosti zorganizovaly mimořádnou popularizační kampaň. Zájemcům nabídly možnost zažít unikátní astronomický úkaz [1] přímo na půdě Observatoře La Silla. Akce se mohlo zúčastnit celkem 1000 návštěvníků včetně třicítky vysokoškolských studentů a třicítky obyvatel sousedních měst La Serena, La Higuera a Coquimbo.

Další skupina žáků a studentů se na La Silla sjela z celého Chile. Účastníci byli vybráni v rámci soutěže organizované ve spolupráci s chilským ministerstvem školství. Studenti a žáci měli za úkol napsat dopis, ve kterém osvětlili svůj zájem o vědu a především astronomii. Vítězové, každý v doprovodu jednoho z rodičů, získali jako odměnu plně hrazený výlet na La Silla. 

Akce se zúčastnilo také 60 zástupců místních i mezinárodních médií, kteří projevili zájem. ESO rovněž zajistila přímý přenos zatmění po internetu.

Osm vítězných uživatelů sociálních médií ze tří set uchazečů ze zemí ESON, kteří se na sociálních sítích zúčastnili soutěže #MeetESO second edition, získalo možnost prohlédnout si všechny observatoře ESO v Chile. Svoji zkušenost dále sdílejí se světem prostřednictvím Twitter-u a  Instagram-u, ale i dalších kanálů. Jeden účastník pocházející z členských zemí ESO vzešel také ze soutěž pro veřejnost vztahující se k 50. výročí otevření Observatoře La Silla (ann18091), #LaSilla50Years, vyhrál cestu do Chile a návštěvu observatoří ESO.  

Lidé z celého světa podnikli cestu do Chile a doufali, že se jim naskytne neopakovatelný pohled na sluneční koronu v okamžiku, kdy Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce a den se na téměř dvě minuty promění v noc,“ popisuje Claudio Melo, zástupce ESO v Chile. „Tito návštěvníci byli odměněni překrásnou oblohou Chile a dokonalým pohledem na zatmění.“ 

Ke stovkám pozvaných návštěvníků se na observatoři La Silla připojil také prezident Chilské republiky Sebastián Piñera, kterého uvítal Xavier Barcons, generální ředitel ESO.  

Je nám velkou ctí, že se pan prezident rozhodl připojit k nám tady na La Silla při této speciální příležitosti,“ řekl Xavier Barcons. „K tomuto zatmění dochází právě v roce 50. výročí založení Observatoře La Silla a je to tedy také vhodná příležitost oslavit silné a produktivní partnerství Chile a ESO. La Silla sehrála mimořádně důležitou úlohu při rozvoji astronomie v Evropě i Chile a chilští astronomové dnes pravidelně využívají přístroje na této observatoři ke svému vědeckému výzkumu.“

La Silla je pevností ESO od 60. let 20. století. Dodnes zde pracuje dvojice světově významných mimořádně produktivních teleskopů s objektivy o průměru téměř 4 m. 

Dalekohled NTT (3.58-metre New Technology Telescope) s primárním zrcadlem o průměru 3,58 m představoval ve své době přelom v návrhu konstrukce teleskopů a jako první na světě byl vybaven systémem aktivní optiky – počítačem kontrolovaného tvaru primárního zrcadla, technologií vyvinutou ESO, která se dnes uplatňuje u většiny velkých astronomických dalekohledů na celém světě. 

Dalekohled ESO s primárním zrcadlem o průměru 3,6 m (ESO 3.6-metre telescope) je znám svým spojením s unikátním přístrojem – spektrografem HARPS (High Accuracy Radial velocity Planet Searcher) – nejúspěšnějším pozemním lovcem extrasolárních planet s bezkonkurenční přesností.  

Prezident Piñera byl prohlídkou Observatoře La Silla nadšen. „Jsme jen zrnka kosmického prachu,“ pronesl během prohlídky.

Chile je dnes metropolí astronomie a být zde na Observatoři La Silla při této příležitosti, je opravdu něco velmi neobyčejného.“  

Také astronomičtí pracovníci observatoře byli na místě, aby využili výhod existující infrastruktury novátorským způsobem. Během zatmění probíhalo sedm projektů s vědeckými nebo popularizačními cíli (ann19031). Některé využívaly dalekohledy pracující přímo na observatoři, jako jsou NTT, ExTrA, TAROT a REM, ostatní týmy si přivezly dočasné vybavení. Tyto aktivity navazovaly na dlouhou tradici využití zatmění Slunce pro vědecká pozorování, jakým bylo například slavné potvrzení předpovědí Einsteinovy obecné teorie relativity v roce 1919.     

Částečné zatmění Slunce začalo v 15:23:50 místního času, úplné zatmění na La Silla trvalo 1 minutu a 52 sekund mezi 16:39:23 a 16:41:15 místního času. Celé zatmění skončilo krátce před západem Slunce v 17:47:16 místního času.

Jelikož úkaz probíhal pozdě odpoledne, po zbytek dne si návštěvníci užívali širokou paletu připravených aktivit od prohlídek teleskopů na La Silla až po přednášky, hudební vystoupení nebo workshopy. Astronomové ESO a průvodci byli zájemcům k dispozici po celý den.

Zažít úplné zatmění Slunce je nezapomenutelný zážitek, který vám utkví v paměti. Příjemné vzpomínky na dnešní úkaz zůstanou v srdcích řady našich hostů. Byl to mimořádný okamžik v historii Observatoře La Silla,“ dodává Xavier Barcons.   

Poslední úplné zatmění pozorovatelné z oblasti La Silla se odehrálo na konci 16. století a to příští nastane v roce 2231.

 

Zdroj

 

Poznámky

[1] Úplná zatmění Slunce jsou vzácné astronomické úkazy, které na konkrétním místě na planetě nastávají v průměru jednou za 360 let.

 

Další informace

ESO je nejvýznamnější mezivládní astronomická organizace v Evropě, která v současnosti provozuje nejproduktivnější pozemní astronomické observatoře světa. ESO má 16 členských států: Belgie, Česko, Dánsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie a dvojici strategických partnerů – Chile, která hostí všechny observatoře ESO, a Austrálii. ESO uskutečňuje ambiciózní program zaměřený na návrh, konstrukci a provoz výkonných pozemních pozorovacích komplexů umožňujících astronomům dosáhnout významných vědeckých objevů. ESO také hraje vedoucí úlohu při podpoře a organizaci celosvětové spolupráce v astronomickém výzkumu. ESO provozuje tři unikátní pozorovací střediska světového významu nacházející se v Chile: La Silla, Paranal a Chajnantor. Na Observatoři Paranal, nejvyspělejší astronomické observatoři světa pro viditelnou oblast, pracuje VLT (Velmi velký dalekohled) a dva přehlídkové teleskopy – VISTA a VST. Dalekohled VISTA pozoruje v infračervené části spektra a je největším přehlídkovým teleskopem světa, dalekohled VST je největším teleskopem navrženým k prohlídce oblohy ve viditelné oblasti spektra. ESO je významným partnerem zařízení APEX a revolučního astronomického teleskopu ALMA, největšího astronomického projektu současnosti. Nedaleko Observatoře Paranal, na hoře Cerro Armazones, staví ESO nový dalekohled ELT (Extrémně velký dalekohled) s primárním zrcadlem o průměru 39 m, který se stane „největším okem lidstva hledícím do vesmíru“.

 

Odkazy

 

Kontakty

Soňa Ehlerová; národní kontakt; Astronomický ústav AV ČR, 251 65 Ondřejov, Česká republika; Email: eson-czech@eso.org

Jiří Srba; překlad; Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika; Email: jsrba@astrovm.cz

Mariya Lyubenova; Head of ESO Media Relations Team; Garching bei München, Germany; Tel.: +49 89 3200 6188; Email: pio@eso.org


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz