Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


30.11.2023
Astronomická olympiáda 2023/2024

V uplynulých dnes se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v kategoriích žáků 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.

30.11.2023
Hvězdárna, jak ji neznáte (1990-1991)

Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.

02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Hvězdné halo kolem Mléčné dráhy je protáhlé a nakloněné

Hvězdné halo kolem Mléčné dráhy je protáhlé a nakloněné

29.11.2022

Při obsahu přibližně jednoho procenta celkové hvězdné hmotnosti hraje hvězdné halo – rozptýlený oblak hvězd obklopující disk naší Galaxie – poměrně velkou roli v našem poznání Mléčné dráhy. Po desetiletí vědci předpokládali, že hvězdné halo je víceméně sférické a izotropní, tedy stejné ve všech směrech. Nyní nové výzkumy vedené na Harvard & Smithsonian’s Center for Astrophysics ukázaly, že halo má protáhlý tvar a je vychýlené.

Hvězdné halo Mléčné dráhy je viditelnou částí toho, co je nazýváno galaktickým halo. Toto větší halo je ovládáno neviditelnou temnou hmotou, jejíž přítomnost je měřitelná pouze na základě působení gravitace, která se zde uplatňuje.

K lepšímu porozumění, jak galaxie vznikly a jak se ovlivňovaly, stejně tak i zásadní povaze temné hmoty, jsou hvězdná hala kolem galaxií v souladu s astrofyzikálními cíli.

Hvězdné halo je dynamickým indikátorem galaktického halo,“ říká Jiwon Han, Ph.D. student na Harvard & Smithsonian’s Center for Astrophysics. „Abychom se mohli dozvědět více všeobecně o galaktickém halo, a zejména o halo naší Galaxie a jeho vývoji, je hvězdné halo pro začátek skvělým místem.“

Ve své studii Jiwon Han a jeho spolupracovníci využili data z evropské družice Gaia a z průzkumu H3 (Hectochelle in the Halo at High Resolution). Kombinace těchto dvou databází umožňuje ve flexibilním modelu objevit hvězdné halo ze všech pozorování jako halo nesférického tvaru. Tento tvar nezávisle a silně souhlasí s vůdčí teorií týkající se vzniku hvězdného halo kolem Mléčné dráhy.

V souladu s touto stavbou se hvězdné halo vytvořilo v době, kdy se osamělá trpasličí galaxie známá jako GSE (Gaia-Sausage-Enceladus) srazila s naší mnohem větší galaxií asi před 7 až 10 miliardami roků. Jako důsledek této galaktické kolize byla trpasličí galaxie roztrhána a její hvězdy vytvořily rozptýlené hvězdné halo.

Sklon a rozložení hvězd ve hvězdném halo poskytuje dramatické svědectví o tom, že se naše Galaxie srazila s jinou menší galaxií před 7 až 10 miliardami roků,“ říká Charlie Conroy, profesor astronomie na Harvard University and the Harvard & Smithsonian’s Center for Astrophysics.

Pozoruhodně tak uplynulo mnoho času od srážky Mléčné dráhy a galaxie GSE, a tak bylo očekáváno, že dojde k dynamickému usazení hvězdného halo do klasického dlouho předpokládaného kulového tvaru.

Nicméně temná hmota dominující této struktuře je sama o sobě pravděpodobně nakloněná a prostřednictvím své gravitace rovněž podporuje hvězdné halo v jeho uspořádání. Hvězdné halo naší Galaxie tak má ve skutečnosti tvar ragbyového míče a je navíc nakloněné vůči rovině galaktického disku.

Závěry byly publikovány časopise Astronomical Journal.

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/milky-ways-stellar-halo-11412.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies