Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Hubbleův teleskop změřil velikost kamenné exoplanety LTT 1445A c

Hubbleův teleskop změřil velikost kamenné exoplanety LTT 1445A c

24.11.2023

LTT 1445A c je terestrická planeta v trojhvězdném systému LTT 1445, která je pouze 1,07krát větší než Země. Vyplývá to z článku, který byl publikován v Astronomical Journal. LTT 1445 je hierarchické trio červených trpaslíků spektrální třídy M, které se nachází 22,5 světelného roku daleko a jejichž poloha se promítá do souhvězdí Eridanus. Systém známý též jako TIC 98796344, TOI 455, L 730-18 nebo BD-17 588, se skládá z jasnější hvězdy LTT 1445A a slabší vizuální dvojhvězdy LTT 1445BC.

LTT 1445A hostí alespoň tři exoplanety: LTT 1445A b, LTT 1445A c a LTT 1445A d. „Fotometrie ze satelitu NASA s názvem Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) odhalila dvě malé tranzitující planety v systému LTT 1445: planetu b a planetu c,“ řekla Emily Passová z Harvard & Smithsonian's Center for Astrophysics (CfA). „Velmi přesné sledování radiální rychlosti LTT 1445A ze spektrografu ESPRESSO na dalekohledu VLT (ESO) také přineslo další kandidátskou planetu d, která pravděpodobně netranzituje.“

LTT 1445A je nejbližší červený trpaslík třídy M se známou tranzitující planetou. Planety b a c proto nabízejí jedny z nejpříznivějších podmínek pro určení charakteristik atmosfér těchto „pozemských“ exoplanet.

Předchozí studie LTT 1445A c dospěly k závěru, že světelná křivka pořízená družicí TESS neumožňuje určit poloměr, a tedy ani hustotu planety. „Existovala šance, že tento systém má nešťastnou geometrii, a pokud je tomu tak, nezměřili bychom správnou velikost planety,“ řekla Emily Passová. „Ale díky schopnostem Hubbleova vesmírného dalekohledu HST jsme její průměr přece jen určili.“

Ve svém výzkumu astronomové pozorovali systém LTT 1445 pomocí HST, včetně jednoho částečného tranzitu planety LTT 1445A c. Pozorování ukazují, že planeta uskutečňuje normální přechod přes disk hvězdy (tzv. tranzit), což dává skutečnou velikost pouze 1,07násobku průměru Země.

To znamená, že planeta je kamenný svět jako Země, s přibližně stejnou povrchovou přitažlivostí. Ale při povrchové teplotě zhruba 260° Celsia je zde příliš horko pro život, jak jej známe. Seskupení tří hvězd a dráha dvojice LTT 1445BC naznačuje, že vše v systému je koplanární, včetně drah známých planet. „Transitující planety jsou vzrušující, protože můžeme určit charakteristiky jejich atmosféry pomocí spektroskopie, a to nejen pomocí HST, ale také pomocí vesmírného teleskopu Jamese Webba,“ řekla Passová.

Naše měření je důležité, protože nám říká, že se pravděpodobně jedná o velmi blízkou terestrickou planetu. Těšíme se na následná pozorování, která nám umožní lépe porozumět rozmanitosti planet kolem jiných hvězd.“

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/hubble-size-rocky-exoplanet-ltt-1445ac-12459.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz