Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » HST zachytil tajemné „paprsky“ v Saturnově prstencích

HST zachytil tajemné „paprsky“ v Saturnově prstencích

18.02.2023

Saturn je známý svými ikonickými, nedotčenými prstenci. Hlavní prstenec B však může mít skvrny a pruhy tmavšího nebo světlejšího materiálu, známé též jako „paprsky“, které mohou být spojeny s interakcemi prachu s magnetickým polem planety. Tyto paprsky se objevují pravidelně, trvají asi 8 let, se středem kolem jarní nebo podzimní rovnodennosti na Saturnu. V letech 2021 a 2022 odhalila pozorování pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu HST začátek nové sezóny prstencových paprsků před příští rovnodenností v roce 2025. Vícebarevná pozorování odhalila načervenalou barvu a také to, že paprsky krouží kolem planety přibližně stejnou rychlostí jako částice v prstencích, i když jsou možná ovlivněny proměnlivou rychlostí rotace Saturnovy magnetosféry.

Stejně jako Země je i Saturnova rotační osa nakloněna, a proto se zde střídají čtyři roční období, i když vzhledem k mnohem delší oběžné dráze Saturnu trvá každé období přibližně sedm pozemských let. Rovnodennost nastává, když jsou prstence nakloněny svojí rovinou ke Slunci. Paprsky zmizí, když se blíží letní nebo zimní slunovrat na Saturnu, kdy Slunce dosahuje buď své nejvyšší nebo nejnižší zeměpisné šířky na severní nebo jižní polokouli planety. S blížící se podzimní rovnodenností na severní polokouli Saturnu 6. května 2025 se očekává, že paprsky budou stále výraznější a viditelnější. Podezřelým viníkem paprsků je proměnlivé magnetické pole planety.

Na Saturnových prstencích se začaly objevovat
první "paprsky" (spokes) jako světlé nebo
tmavé skvrny

Planetární magnetická pole interagují se slunečním větrem a vytvářejí elektricky nabité prostředí. Na Zemi, když tyto nabité částice dopadnou na atmosféru, je to vidět na severní polokouli jako polární záře. Astronomové se domnívají, že nejmenší částice ledového prstence o velikosti prachu se mohou také nabít, což dočasně levituje tyto částice nad zbytkem větších ledových částic a balvanů v prstencích. Prstencové paprsky byly poprvé pozorovány misí Voyager na počátku 80. let minulého století. Přechodné záhadné rysy se mohou jevit jako tmavé nebo světlé v závislosti na osvětlení a pozorovacích úhlech.

Díky programu Hubble's Outer Planet Atmospheres Legacy (OPAL), který buduje archiv dat o planetách vnější Sluneční soustavy, budeme mít v této sezóně delší čas na studium Saturnových paprsků než kdykoli předtím,“ řekla Amy Simonová, vedoucí planetoložka v NASA a vedoucí programu OPAL.

Poslední rovnodennost Saturnu nastala v roce 2009, když kosmická loď Cassini obíhala kolem plynného obra za účelem detailního průzkumu. Vzhledem k tomu, že mise Cassini byla ukončena v roce 2017 a kosmická sonda Voyager je dávno pryč, HST pokračuje v práci na dlouhodobém sledování změn na Saturnu a dalších vnějších planetách.

Navzdory letům vynikajících pozorování mise Cassini je přesný začátek a trvání paprskové sezóny stále nepředvídatelný, podobně jako předpovídání první bouře během hurikánové sezóny,“ řekla Amy Simonová. „Zatímco další tři plynné obří planety naší Sluneční soustavy mají také prstencové systémy, nic se nevyrovná prominentním prstencům Saturnu, což z nich dělá laboratoř pro studium paprskových jevů. Zda se paprsky vyskytují na jiných planetách s prstenci, není v současné době známo. Je to fascinující magický trik přírody, který vidíme pouze na Saturnu – alespoň prozatím.“

Studie byla publikována v časopise Geophysical Research Letters.

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/saturn-spoke-season-11643.html a https://scitechdaily.com/hubble-spots-enigmatic-spokes-in-saturns-rings/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies