Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » GigaGalaxy Zoom 2 – centrum Galaxie

GigaGalaxy Zoom 2 – centrum Galaxie

24.09.2009

ESO 034/09 tisková zpráva

Druhý z trojice záběrů pořízených v rámci projektu ESO GigaGalaxy Zoom byl zveřejněn. Jedná se o nádherný pohled na centrální části naší Galaxie pozorované z observatoře ESO Paranal. Snímek byl získán pomocí amatérského astronomického dalekohledu a v plném rozlišení má 340 megapixelů.

Tento širokoúhlý záběr zobrazuje část oblohy o rozměrech 34° x 20°, kterou může spatřit každý amatérský astronom na světě. Neuvěřitelná krása a přitažlivost tohoto konkrétního snímku je však dána spojením unikátních pozorovacích podmínek na Paranalu (které patří k nejlepším na světě a právem hostí jeden z nejdokonalejších astronomických přístrojů ESO/VLT) s umem renomovaného astrofotografa a inženýra ESO v jedné osobě – Stéphane Guisarda. Stéphane Guisard při získání tohoto snímku mimo jiné těžil ze své každodenní profesionální zkušenosti. Je vedoucím týmu optického inženýrství na Paranalu a je zodpovědný za to, aby dalekohled VLT poskytoval nejlepší možný optický výkon.
 
Aby Guisard mohl vytvořit tento úchvatný záběr, bylo potřeba pořídit na 1 200 jednotlivých snímků okolí centra Mléčné dráhy, což si vyžádalo více jak 200 hodin expozičního času v průběhu 29 nocí. To vše ve svém volném čase, během pracovních pobytů na Paranalu. [1]    

Obrázek zachycuje část oblohy táhnoucí se od souhvězdí Střelce po Štíra. Nápadným útvarem v pravé části je komplex barevných mlhovin v okolí hvězd rho Oph a Antares. Za povšimnutí ale stojí také temné mlhoviny Dýmka a Hadí. 

Oblast, kterou jsem na záběru zachytil, patří k nejbohatším na obloze a k těm, které mám nejraději,“ říká Guisard.

Tento nádherný snímek je druhým z řady tří záběrů oblohy s extrémně vysokým rozlišením získaných v rámci projektu GigaGalaxy Zoom. Projekt je jedním z příspěvků ESO k Mezinárodnímu roku astronomie 2009. Jeho cílem je přiblížit zájemcům pohled na oblohu, jaký by se jim při pohledu pouhým okem naskytl na místě s nejlepšími pozorovacími podmínkami na světě. Projekt nabízí webové rozhraní, díky němuž se uživatel může ponořit do hlubin Mléčné dráhy. Skrze interaktivní odkazy je návštěvníkovi představeno mnoho zajímavých objektů na snímku, jako třeba mnohobarevné mlhoviny. Projekt se snaží propojit všední hvězdnou oblohu, jenž máme denně nad hlavou, se záhadným vesmírem, který studují astronomové. Vynikající kvalita snímku je dána jedinečnými pozorovacími podmínkami na stanovištích ESO v Chile, která hostí jedny z nejproduktivnějších observatoří světa. 
 
Třetí snímek projektu  GigaGalaxy Zoom bude představen 28. září 2009.
 


Poznámky

[1] Snímky byly pořízeny na observatoři  Cerro Paranal, která hostí dalekohled ESO Very Large Telescope. Použit byl dalekohled Takahashi FSQ106Ed f/3.6, CCD kamera SBIG STL a paralaktická montáž NJP160. Snímky byly získány odděleně ve třech různých filtrech (B,V a R) a složeny dohromady. Celá mozaika byla poskládána z 52 hvězdných polí. Celkem bylo zapotřebí získat 1 200 záběrů během 200 h pozorovacího času. Výsledný snímek má rozměry 24 403 x 13 973 pixelů.
 

 
Odkazy

 

Další informace

V rámci Mezinárodního roku astronomie (IYA 2009) se ESO, jako jedna z vůdčích institucí světové astronomie, podílí na řadě popularizačních projektů. Sekretariát Mezinárodní astronomické unie koordinující celosvětové aktivity IYA 2009 sídlí v prostorách ESO. ESO je jedním z organizátorů IYA 2009 a úzce spolupracovala také na italské rezoluci zaslané Spojeným národům (UN), která vedla 62. kongres Spojených národů k vyhlášení roku 2009 Mezinárodním rokem astronomie. Kromě řady lokálních i mezinárodních akcí je ESO vedoucím tří z dvanácti celosvětových klíčových projektů IYA 2009. 
 
ESO (Evropská jižní observatoř) je mezinárodní evropskou organizací pro astronomii. Jejími členy (14) jsou: Belgie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO má za cíl vývoj, konstrukci a provoz výkonných pozemních dalekohledů, jenž zpřístupní astronomům významné vědecké objevy. ESO také hraje přední roli v astronomickém výzkumu a mezinárodní spolupráci. V současnosti provozuje světově jedinečné observatoře, jež se nacházejí na poušti Atacama Chile: La Silla, Paranal a Chajnantor. Na Paranalu ESO provozuje nejvyspělejší pozemní dalekohled pracující ve viditelném světle – Velmi velký dalekohled (VLT). Zároveň je ESO evropským zástupcem  největšího astronomického projektu všech dob – teleskopu ALMA. V současnosti ESO plánuje výstavbu Evropského extrémně velkého dalekohledu (E-ELT), který bude mít průměr primárního zrcadla 42 metrů. Bude pracovat ve viditelném a infračerveném oboru a stane se největším dalekohledem světa.

Rodilý Francouz Stéphane Guisard pracoval pro ESO v Chile již od roku 1994 a v současnosti je hlavním optickým inženýrem dalekohledu ESO/VLT. Je zodpovědný za optický výkon teleskopů, stejně jako za aplikaci techniky dále vylepšující optickou kvalitu snímků. Většinu svého volného času Stéphane stráví fotografováním oblohy, přičemž využívá kvality pozorovacích podmínek Paranalu stejně jako VLT. Jeho úchvatné záběry byly publikovány v řadě knih a použity v mnoha dokumentárních pořadech. Stéphane Guisard je také fotografem pro projekt TWAN (The World At Night).

 

Kontakty:

Stéphane Guisard; ESO, Chile; Phone: +56 55 43 5283; E-mail: sguisard (at) eso.org; Web: www.eso.org/~sguisard

Henri Boffin, Olivier Hainaut; ESO, Garching, Germany; Phone: +49 89 3200 6222, +49 89 3200 6752; E-mail: hboffin (at) eso.org, ohainaut (at) eso.org

ESO Press Officer in Chile: Valeria Foncea - +56 2 463 3123 - vfoncea@eso.org

Překlad: Jiří Srba, Hvězdárna Valašské Meziříčí
Národní kontakt: Pavel Suchan +420 267 103 040; suchan@astro.cz


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz