Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Galaxie rozkvetlá novými hvězdami

Galaxie rozkvetlá novými hvězdami

16.12.2011

ESO 052/11 tisková zpráva

Dalekohled VST pořídil širokoúhlý záběr galaxie NGC 253

Přehlídkový dalekohled VST (VLT Survey Telescope) zachytil krásu nedaleké spirální galaxie NGC 253. Nový snímek je pravděpodobně nejdetailnějším širokoúhlým záběrem tohoto objektu a jeho okolí, jaký byl dosud pořízen. Fotografie demonstruje, že VST – nejnovější dalekohled na observatoři Paranal – poskytuje nejen záběry rozsáhlých částí oblohy, ale nabízí také výjimečnou kvalitu a ostrost obrazu.

NGC 253 se nachází asi 11,5 milionu světelných let od nás směrem do jižního souhvězdí Sochaře (Sculptor) a bývá často označována jednoduše jako ‚Sculptor Galaxy‘. V Angličtině má však i jiná popisná jména jako ‚Silver Coin Galaxy‘ či ‚Silver Dollar Galaxy‘ (galaxie ‚Stříbrná mince‘ či ‚Střibrný Dollar‘). Objekt lze pohodlně pozorovat i prostřednictvím binaru (binokulárního dalekohledu), neboť patří k nejjasnějším galaxiím na obloze; v pořadí je hned za Galaxií v Andromedě (M 31), blízkou velkou sousedkou naší Galaxie. 

V celé NGC 253 astronomové zaznamenávají velmi rychlou tvorbu nových hvězd, a proto ji řadí do kategorie označované jako ‚starburst galaxy‘ [1]. Disk této galaxie je doslova potečkován množstvím jasných chomáčků, které představují hvězdné porodnice, kde se právě rodí nové hvězdy. Záření produkované mladými obřími modrobílými hvězdnými novorozenci nutí okolní vodíkový plyn zářit (na tomto snímku zobrazeno zeleně). 

Tuto nedalekou spirální galaxii objevila v roce 1783 známá astronomka Caroline Herschel[ová], sestra slavného astronoma Williama Herschela, a to při vyhledávání komet. A oba by jistě byli nadšeni tímto ostrým snímkem NGC 253 plným detailů, které může poskytnout dalekohled VST.

Uvedený snímek galaxie NGC 253 byl pořízen v průběhu vědeckého ověřování funkce dalekohledu VST (science verification phase), kdy je zkoumán výkon a schopnosti dalekohledu před tím, než bude plně uveden do provozu. Data získaná dalekohledem VST budou dále kombinována s infračervenými snímky pořizovanými teleskopem VISTA (eso0949), aby bylo možné identifikovat nejmladší generaci hvězd v NGC 253. Tento snímek má v originálním rozlišení více než 12 000 pixelů a výborné atmosférické podmínky na observatoři Paranal v kombinaci s kvalitní optikou dalekohledu umožňují produkovat ostré záběry hvězd po celé ploše snímku.  

VST je širokoúhlý přehlídkový dalekohled se zrcadlem o průměru 2,6 m, který má zorné pole 1° (dvakrát tak široké jako Měsíc v úplňku [2]). Na programu VST spolupracují INAF–Osservatorio Astronomico di Capodimonte, Neapol, Itálie a ESO (eso1119). Srdcem dalekohledu je kamera OmegaCAM s 268 megapixely, která byla navržena pro rychlé a detailní mapování oblohy s vysokou kvalitou obrazu. VST je největším dalekohledem světa, který byl přímo navržen pro přehlídku oblohy ve viditelném světle a doplňuje činnost teleskopu ESO/VISTA určeného pro infračervenou oblast, který se rovněž nachází na observatoři Paranal. 

Postupně zvětšovaný pohled na tento nový snímek umožňuje nejen velmi detailní prohlídku spirálních ramen této galaxie s probíhající hvězdotvorbou, ale odhaluje také bohatou tapetu mnohem vzdálenějších galaxií na pozadí.

 

Zdroj

 

Poznámky

[1] Další podrobnosti o galaxii NGC 253 odhalil dalekohled ESO/VLT společně s kosmickým teleskopem HST (NASA/ESA; Hubble Space Telescope). V roce 2009 tyto přístroje ukázaly, že ve středu galaxie NGC 253 sídlí supermasivní černá díra velmi podobná té, která se nachází v jádře naší Galaxie (viz eso0902).

[2] Zde prezentovaný snímek byl zmenšen a je o něco menší než celé zorné pole dalekohledu VST.

 

Další informace

ESO (Evropská jižní observatoř) je hlavní mezinárodní astronomickou organizací Evropy a patří k nejproduktivnějším astronomickým observatořím světa. Je podporována 15 členskými státy, kterými jsou: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO má za cíl vývoj, konstrukci a provoz výkonných pozemních astronomických zařízení, která umožní významné vědecké objevy. ESO také hraje přední roli při propagaci a organizaci mezinárodní spolupráce na poli astronomického výzkumu. ESO v současnosti provozuje tři observatoře světově úrovně: La Silla, Paranal a Chajnantor, které se nacházejí na poušti Atacama v Chile. Na Paranalu se nachází VLT (Very Large Telescope = Velmi velký dalekohled) – nejvyspělejší pozemní dalekohled pracující ve viditelném světle a VISTA, největší přehlídkový dalekohled pro infračervenou oblast na světě. Zároveň je ESO evropským zástupcem největšího astronomického projektu všech dob – teleskopu ALMA budovaného na planině Chajnantor. V současnosti ESO plánuje výstavbu Evropského extrémně velkého dalekohledu (E-ELT), který bude mít průměr primárního zrcadla 40 metrů. Měl by pracovat v infračerveném i viditelném oboru záření a stane se největším dalekohledem světa.

 

Odkazy

 

Kontakty

Viktor Votruba; národní kontakt; Astronomický ústav AV ČR, Ondřejov 251 65, Česká republika; Email: votruba@physics.muni.cz

Jiří Srba; překlad; Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika Email: jsrba@astrovm.cz

Massimo Capaccioli; University of Naples Federico II and INAF-Capodimonte Astronomical Observatory
Naples, Italy; Tel: +39 081 557 560; Cell: +39 335 677 6940; Email:
capaccioli@na.infn.it

Richard Hook; ESO, La Silla, Paranal, E-ELT and Survey Telescopes Public Information Officer; Garching bei München, Germany; Tel: +49 89 3200 6655; Cell: +49 151 1537 3591; Email: rhook@eso.org

Toto je překlad tiskové zprávy ESO eso1152. ESON -- ESON (ESO Science Outreach Network) je skupina spolupracovníku z jednotlivých členských zemí ESO, jejichž úkolem je sloužit jako kontaktní osoby pro lokální média.


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies