Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » ESO rozšiřuje své ústředí v Garchingu

ESO rozšiřuje své ústředí v Garchingu

05.04.2012

ESO 015/12 tisková zpráva

Evropská jižní observatoř ESO uzavřela kontrakt s architektonickou kanceláří Auer+Weber na návrh rozšíření svého ústředí v Garchingu u Mnichova (Německo). Kancelářská budova moderního stylu poskytne prostor pro rostoucí počet zaměstnanců v Garchingu a bude místem zrodu technologických inovací potřebných pro ambiciózní projekty ESO, jako je dalekohled E-ELT (European Extremely Large Telescope). Po předpokládaném dokončení na konci roku 2013 přispěje rozšíření ústředí ESO významně k rozvoji celého vědeckého centra v Garchingu.

V uplynulých téměř 50 letech přinesla prvotřídní zařízení ESO a špičková vědecká práce Evropě přední místo na poli světové astronomie. Její vize, společně s pečlivým plánováním a nejmodernějšími technologiemi, vyústily ve stavbu dalekohledu VLT (Very Large Telescope), nejvyspělejší observatoře pro viditelnou oblast na světě. ESO se však nyní poohlíží po nové generaci dalekohledů a staví, společně se svými mezinárodními partnery, pole dalekohledů ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), největší a nejvyspělejší dalekohled svého druhu. Příštím nejambicióznějším projektem bude stavba dalekohledu E-ELT (European Extremely Large Telescope) se zrcadlem o průměru 39,3 m, který se stane ‚největším okem hledícím k obloze‘.

Ve stejném období se počet členských států ESO zvýšil na 15 a ESO se stala nejproduktivnější pozemní observatoří světa. Není tedy divu, že ESO dnes zaměstnává celkem 740 pracovníků, jednak v ústředí ESO v Garchingu u Mnichova (Německo), a také na trojici observatoří v Chile.

Současná budova ústředí ESO v Garchingu byla postavena v roce 1980 a nahradila původní kanceláře ESO v CERNu, ve kterých pracovalo pouhých 40 zaměstnanců. Na konci 80. let k ní bylo přistaveno 5. podlaží, které poskytlo prostor a zázemí pro stoupající počet pracovníků. Po dalších dvaceti letech se však i tyto prostory staly opět nedostatečnými. ESO si muselo pronajmout kanceláře od blízkého Max-Planck Institute, aby měla kam umístit na 500 svých zaměstnanců pracujících v Garchingu. Aby umožnila přímý kontakt mezi jednotlivými odděleními, zřídila dočasné kanceláře přímo naproti hlavní budovy.    

Se stoupajícím počtem zaměstnanců pracujících v dočasných kancelářích a projektových týmů sídlících na různých místech kampusu se rozšíření hlavní budovy ESO stalo nutností. Výkonný orgán ESO Council se tedy rozhodl nalézt způsob, jak rozšířit kapacitu kanceláří v ústředí. V rámci vyhlášené architektonické soutěže bylo předloženo několik návrhů a ESO Council se následně shodl na realizaci projektu rozšíření ústředí od firmy Auer+Weber. Stejná firma navrhla také oceněnou stavbu Residencia na observatoři Paranal v Chile, která se představila ve filmové ‚Bondovce‘ Quantum of Solace. Firma Auer+Weber jako hlavní projektant připravila architektonický návrh a kompletní stavební plány pro generálního dodavatele Bam Deutschland AG, který provede přístavbu.

Stavba nové budovy je důležitým milníkem v historii ESO. Umožní nám pracovat ještě efektivněji, abychom byli schopni naplnit naše plány na stavbu a provoz pozemních astronomických zařízení světové třídy. Tím, že veškerý personál bude pracovat na jednom místě, zároveň získáme pocit jisté sounáležitosti,“ říká generální ředitel ESO Tim de Zeeuw.   
 
Návrh rozšíření ústředí ESO respektuje styl současné budovy tím, že dodržuje původní oblé tvary. Přístavba bude složena ze tří částí: kancelářského komplexu, technické budovy a krytého mostu spojujícího nové stavby s původní budovou. Návrh významně využívá přírodního světla a počítá se v něm s dvojicí vnitřních nádvoří. Obě nové budovy se budou pyšnit označením ‚zelené‘ (green building).

Nové kancelářské a technické budovy budou mít celkovou užitnou plochu 18 700 m2, což více než zdvojnásobí současnou rozlohu ústředí ESO.

Technická budova bude mít tvar válce o průměru téměř shodném s předpokládaným průměrem primárního zrcadla dalekohledu E-ELT, tedy 39,3 m. Byla navržena tak, aby se stala centrem vědeckých i technických inovací a zároveň umožňovala propagaci role Bavorska při podpoře průmyslu založeného na nejmodernějších technologiích. Stane se místem, kde budou vyvíjeny, sestavovány, testovány a vylepšovány nejvyspělejší přístroje ESO. Technická budova bude také sídlem jednoho z největších počítačových archivů astronomických dat na světě, který zabere celkovou plochu 2 900 m2.  

Stavba byla zahájena v lednu 2012 a očekává se, že bude dokončena na konci roku 2013.

 

Zdroj

 

Další informace

V roce 2012 slavíme 50. výročí založení ESO. ESO (Evropská jižní observatoř) je hlavní mezinárodní astronomickou organizací Evropy a patří k nejproduktivnějším astronomickým observatořím světa. Je podporována 15 členskými státy, kterými jsou: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO má za cíl vývoj, konstrukci a provoz výkonných pozemních astronomických zařízení, která umožní významné vědecké objevy. ESO také hraje přední roli při propagaci a organizaci mezinárodní spolupráce na poli astronomického výzkumu. ESO v současnosti provozuje tři observatoře světově úrovně: La Silla, Paranal a Chajnantor, které se nacházejí na poušti Atacama v Chile. Na Paranalu se nachází VLT (Very Large Telescope = Velmi velký dalekohled) – nejvyspělejší pozemní dalekohled pracující ve viditelném světle a VISTA, největší přehlídkový dalekohled pro infračervenou oblast na světě. Zároveň je ESO evropským zástupcem největšího astronomického projektu všech dob – teleskopu ALMA budovaného na planině Chajnantor. V současnosti ESO plánuje výstavbu Evropského extrémně velkého dalekohledu (E-ELT), který bude mít průměr primárního zrcadla 40 metrů. Měl by pracovat v infračerveném i viditelném oboru záření a stane se největším dalekohledem světa.

 

Odkazy

 

Kontakty

Viktor Votruba; národní kontakt; Astronomický ústav AV ČR, 251 65 Ondřejov, Česká republika; Email: votruba@physics.muni.cz

Jiří Srba; překlad; Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika; Email: jsrba@astrovm.cz

Christoph Haupt; Garching bei München, Germany; Tel: +49 89 3200 6310; Email: chaupt@eso.org

Lars Lindberg Christensen; Head, ESO education and Public Outreach Department; Garching bei München, Germany; Tel: +49-89-3200-6761; Cell: +49-173-3872-621; Email: lars@eso.org

Toto je překlad tiskové zprávy ESO eso1215. ESON -- ESON (ESO Science Outreach Network) je skupina spolupracovníku z jednotlivých členských zemí ESO, jejichž úkolem je sloužit jako kontaktní osoby pro lokální média.   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz