Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Dream Chaser: revoluční zásobování ISS pro NASA

Dream Chaser: revoluční zásobování ISS pro NASA

28.12.2023

Kosmická loď Dream Chaser společnosti Sierra Space pojmenovaná Tenacity je připravena na demonstrační let k ISS v roce 2024, který zahrnuje dopravu nákladu a různé testy na oběžné dráze, aby byla zajištěna její provozní připravenost pro budoucí mise. NASA a Sierra Space se připravují k prvnímu letu kosmického raketoplánu Dream Chaser k Mezinárodní vesmírné stanici. Bezpilotní nákladní kosmické letadlo má v roce 2024 zahájit svou demonstrační misi na orbitální komplex jako součást komerčních zásobovacích služeb pro NASA.

Nákladní systém Dream Chaser, vyráběný společností Sierra Space v Louisville, Colorado, se skládá ze dvou hlavních prvků: opakovaně použitelné kosmické lodi Dream Chaser a jednorázového nákladního modulu Shooting Star. Jako kosmická loď v podobě vztlakového tělesa je Dream Chaser navržen tak, aby mohl být znovu použit až 15krát, a je upraven z kosmického raketoplánu HL-20 vyvinutého v Langley Research Center NASA v Hamptonu ve Virginii.

Součást kosmického raketoplánu, nákladní modul Shooting Star, je navržen tak, aby podporoval dodávku nákladu na ISS a likvidaci odpadu z vesmírné stanice. Nákladní modul lze použít pouze jednou a při opětovném vstupu do atmosféry zanikne.

Systém Dream Chaser odstartuje s křídly složenými uvnitř pětimetrové kapotáže na palubě rakety Vulcan ze Space Launch Complex 41 na Cape Canaveral na Floridě. Solární panely namontované na nákladním modulu a křídlech Dream Chaser budou funkční během jeho autonomního letu a setkání s vesmírnou stanicí. V případě potřeby je Dream Chaser navržen tak, aby byl znovu připraven ke startu již za 24 hodin po návratu na Zemi.

Během svého prvního letu bude Sierra Space provádět zkoušky na oběžné dráze, aby potvrdila připravenost raketoplánu Dream Chaser pro budoucí mise. Let budou monitorovat týmy Kennedyho vesmírného střediska NASA na Floridě, Johnsonova vesmírného střediska NASA v Houstonu a kontrolního střediska mise Dream Chaser v Louisville v Coloradu.

Kosmický raketoplán Dream Chaser 
bude sloužit k zásobování ISS

Dálkové demonstrace budou prováděny v blízkosti vesmírné stanice předtím, než kosmická loď vstoupí do přibližovacího elipsoidu, neviditelné hranice 4 x 2 x 2 kilometry kolem ISS na oběžné dráze. Tyto zkoušky budou vyžadovány, než bude Dream Chaser moci vstoupit do společných operací s týmem NASA v Mission Control Center v Houstonu. Patří mezi ně demonstrování kontroly polohy, translačních manévrů a schopnosti přerušení setkání.

Demonstrace v blízkém poli, ke kterým musí dojít blíže k vesmírné stanici, zahrnují aktivaci a použití senzorů detekce a měření vzdálenosti (LIDAR), reakce na příkazy zaslané z vesmírné stanice, vzdálení od stanice na příkaz a udržení jejího přiblížení, nejprve ve vzdálenosti 330 metrů, poté 250 metrů a nakonec ve vzdálenosti 30 metrů od stanice. Po úspěšném dokončení demonstrací se Dream Chaser přesune směrem k vesmírné stanici.

Když se Dream Chaser bude blížit k ISS, bude držet polohu přibližně 11,5 metru od vesmírné stanice, kdy člen posádky stanice použije robotickou ruku Canadarm 2 k uchopení přípravku na nákladním modulu kosmické lodi a připojí nákladní modul do portu směřujícího k Zemi na modulu Unity nebo Harmony.

Při svém prvním letu k Mezinárodní vesmírné stanici má Dream Chaser doručit více než 3 500 kg nákladu. Pro budoucí mise je Dream Chaser navržen tak, aby zůstal připojen ke stanici až 75 dní a dopravil až 5 200 kg nákladu. Náklad lze naložit na kosmickou loď nejpozději 24 hodin před startem. Dream Chaser může vrátit více než 1 500 kg nákladu a experimentálních vzorků na Zemi, zatímco téměř 4 000 kg odpadu může být zlikvidováno během zániku jeho nákladního modulu.

Dream Chaser zůstane při první misi u vesmírné stanice asi 45 dní, než bude odpojen pomocí manipulátoru Canadarm 2. Kosmická loď může přistát již 11 až 15 hodin po odletu, a pokud jsou splněna povětrnostní kritéria, existují každodenní příležitosti k přistání. Kombinace 26 trysek systému řízení navede kosmickou loď k sestupu z oběžné dráhy. Dream Chaser vstoupí do zemské atmosféry a bude klouzat na přistávací dráhu ve stylu raketoplánu Space Shuttle NASA, čímž se stane první kosmickou lodí, která takto přistane od posledního letu raketoplánu v roce 2011.

Jakmile je Dream Chaser po přistání vypnutý, tým pozemních operací Sierra Space jej přemístí do Space System Processing Facility, aby provedl nezbytné kontroly, vyložil náklad a zahájil proces přípravy na další misi.

Sierra Space, dříve Sierra Nevada Corporation, byla vybrána v roce 2016 jako třetí komerční kosmická loď NASA pro zásobování nákladem a obsluhu Mezinárodní vesmírné stanice ISS.

Zdroj: https://scitechdaily.com/sierra-spaces-dream-chaser-spaceplane-revolutionizing-iss-resupply-for-nasa/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz