Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Dánský korunní pár navštívil observatoř Paranal

Dánský korunní pár navštívil observatoř Paranal

15.03.2013

ESO 014/13 tisková zpráva

Dne 14. března 2013 zavítal na observatoř Paranal v rámci své oficiální návštěvy v Chile dánský korunní princ Frederik se svou manželkou, princeznou Mary. V doprovodu generálního ředitele ESO Tima de Zeeuw měl korunní pár možnost prohlédnout si toto unikátní astronomické zařízení.

Dánský korunní princ se svou ženou zavítali na observatoř Paranal v rámci oficiální návštěvy v Chile. Observatoř se nachází asi 130 kilometrů jižně od města Antofagasta, v srdci pouště Atacama, jednoho z nejsušších míst na světě. V nadmořské výšce 2635 metrů, na vrcholu hory Cerro Paranal, se  nachází čtveřice dalekohledů VLT (Very Large Telescope), nejvyspělejší optický teleskop na světě, určený k astronomickému výzkumu. 

Po příjezdu uvítal korunního prince Frederika a princeznu Mary generální ředitel ESO Tim de Zeeuw, který jim rovněž představil špičkový vědecký výzkum ESO. Korunní pár v doprovodu dánského ministra zahraničí Villy Søvndala a dánského velvyslance v Chile Larse Steena Nielsena si poté prohlédl celou observatoř. Nejprve navštívili architektonicky ceněný obytný komplex Residencia, a poté si prohlédli samotné dalekohledy na vrcholku hory Cerro Paranal. Na platformě systému dalekohledů VLT večer sledovali úchvatný západ Slunce, což je speciální každodenní tradice obslužného personálu observatoře před zahájením noční služby.     
 
Při své návštěvě korunní princ Frederik řekl: „Je to příjemné hovořit z takto mimořádného místa a zároveň na půdě špičkového světového vědeckého zařízení. Byl zde udělán opravdu pořádný kus práce. Jako Dánové jsme hrdí, že na tomto úsilí máme také svůj podíl.“

Generální ředitel ESO k tomu dodal: „Je pro nás ctí přijmout na půdě observatoře korunní pár a představit jim naši práci. Dánsko je dlouhodobým a významným členským státem ESO, rád bych využil této příležitosti a poděkoval princi a princezně jménem ESO za trvalou silnou dánskou podporu našeho společného programu. Obzvláště jsem potěšen, že tato návštěva se uskutečňuje právě v době, kdy Dánsko podniká poslední důležité kroky, aby se připojilo i k programu dalekohledu E-ELT.“

Korunní pár strávil na Paranalu noc. Po večeři se proto vydal ven, aby se kochal krásnou hvězdnou oblohou pomocí 50cm dalekohledu, který připravil a obsluhoval Stephane Guisard, optický inženýr na ESO. Dvojice dánských pracovníků ESO – hlavní poradce pro mezinárodní vztahy Claus Madsen a vedoucí Oddělení pro vzdělávání a popularizaci Lars Lindberg Christensen – darovala královskému páru podepsané kopie dvou publikací k 50. výročí ESO, jichž jsou autory. 

Dánsko se v roce 1967 stalo první zemí, která se připojila k původní pětici zakládajících států ESO (Belgii, Francii, Německu, Nizozemí a Švédku) a od té doby výrazně přispělo k významným objevům v rámci ESO (viz Dánské zapojení v ESO).

 

Zdroj

 

Další informace

ESO je nejvýznamnější mezivládní astronomická organizace Evropy a v současnosti nejproduktivnější pozemní astronomická observatoř. ESO podporuje celkem 15 členských zemí: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO uskutečňuje ambiciózní program zaměřený na návrh, konstrukci a úspěšný chod výkonných pozemních pozorovacích komplexů umožňujících astronomům dosáhnout významných vědeckých objevů. ESO také vedoucí úlohu při podpoře a organizaci spolupráce v astronomickém výzkumu. ESO provozuje tři unikátní pozorovací střediska světového významu nacházející se v Chile: La Silla, Paranal a Chajnantor. Na Observatoři Paranal provozuje Velmi velký teleskop (VLT), což je nejvyspělejší astronomická observatoř pro viditelnou oblast světla, a také dva další přehlídkové teleskopy. VISTA pracuje v infračervené části spektra a je největším přehlídkovým dalekohledem na světě, dalekohled VST (VLT Survey Telescope) je největším teleskopem navrženým k prohlídce oblohy výhradně ve viditelné části spektra. ESO je evropským partnerem revolučního astronomického teleskopu ALMA, největšího astronomického projektu současnosti. Pro viditelnou a blízkou infračervenou oblast ESO rovněž plánuje nový dalekohled E-ELT (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope) s primárním zrcadlem o průměru 39 metrů, který se stane „největším okem do vesmíru“.

 

Odkazy

 

Kontakty

Viktor Votruba; národní kontakt; Astronomický ústav AV ČR, 251 65 Ondřejov, Česká republika; Email: votruba@physics.muni.cz

Jiří Srba; překlad; Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika; Email: jsrba@astrovm.cz

Lars Lindberg Christensen; ESO education and Public Outreach Department; Garching bei München, Germany; Tel.: +49-89-3200-6761; Mobil: +49-173-3872-621; Email: lars@eso.org

Massimo Tarenghi; ESO Representative in Chile; Santiago, Chile; Tel.: +56 2 463 3143; Email: mtarengh@eso.org

Toto je překlad tiskové zprávy ESO eso1314. ESON -- ESON (ESO Science Outreach Network) je skupina spolupracovníku z jednotlivých členských zemí ESO, jejichž úkolem je sloužit jako kontaktní osoby pro lokální média.


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies