Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

30.11.2023
Astronomická olympiáda 2023/2024

V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Čínští vědci objevili „vodní nádrž“ na Měsíci

Čínští vědci objevili „vodní nádrž“ na Měsíci

03.04.2023

Vzhledem ke svému potenciálu pro využití zdrojů in-situ budoucími průzkumnými misemi na Měsíc a dalšími vesmírnými projekty přitahuje měsíční povrchová voda značnou pozornost. Nyní výzkumná skupina vedená profesorem Sen Hu z Ústavu geologie a geofyziky (IGG) Čínské akademie věd (CAS) zjistila, že impaktní skleněné kuličky v měsíční půdě nalezené sondou Chang'e-5 (CE5) obsahují určité množství vody.

Podrobné studie ukazují, že tyto skleněné kuličky jsou pravděpodobně novým vodním rezervoárem na Měsíci, zaznamenávající dynamický vstup a výstup vody pocházející ze slunečního větru a fungující jako nárazník pro měsíční povrchový vodní cyklus. Tato práce byla 27. března 2023 publikována v časopise Nature Geoscience.

Mnoho lunárních misí potvrdilo přítomnost strukturální vody nebo vodního ledu na Měsíci. Není pochyb o tom, že většina povrchu Měsíce obsahuje vodu, i když její množství je mnohem menší než na Zemi.

Povrchová voda na Měsíci vykazuje denní cykly a ztrátu do vesmíru, což naznačuje, že v hloubce měsíční půdy by měla být hydratovaná vrstva nebo rezervoár, aby se vysvětlilo zadržování, uvolňování a doplňování vody na povrchu Měsíce. Dřívější studie vodních zásob jemných minerálních zrn v měsíčních půdách, impaktně produkovaných aglutinátů, vulkanických hornin a pyroklastických skleněných kuliček však nedokázaly vysvětlit zadržování, uvolňování a doplňování vody na povrchu Měsíce (tj. měsíční cyklus povrchové vody). Proto musí existovat dosud neidentifikovaná „vodní nádrž“ v měsíčních půdách, která má kapacitu tlumit koloběh měsíční povrchové vody.

Schematický diagram měsíčního povrchového
vodního cyklu spojeného s impaktními
skleněnými kuličkami

Doktorand Huicun He pod vedením profesora Sen Hu navrhl, že impaktní skleněné kuličky, všudypřítomná složka v měsíčních půdách s amorfní povahou, byly potenciálním kandidátem pro výzkum neidentifikované hydratované vrstvy nebo rezervoáru v měsíčních půdách. Systematicky charakterizoval petrografii, složení hlavních prvků, množství vody a složení izotopů vodíku impaktních skleněných kuliček vrácených misí Chang'e-5 s cílem identifikovat a charakterizovat chybějící zásobník vody na povrchu Měsíce.

Impaktní skleněné kuličky ze vzorku Chang'e-5 mají homogenní chemické složení a hladké exponované povrchy. Vyznačují se abundancí vody do cca 2 000 μg/g s extrémními vlastnostmi ochuzení o deuterium. Negativní korelace mezi množstvím vody a složením izotopů vodíku odráží skutečnost, že voda v impaktních skleněných perličkách z CE5 pochází ze slunečního větru.

Výzkumníci také analyzovali množství vody v pěti skleněných kuličkách, které ukázaly hydratační profily vody pocházející ze slunečního větru. Některé skleněné kuličky byly překryty pozdějším odplyněním. Impaktní skleněné kuličky fungovaly jako houba pro tlumení cyklu měsíční povrchové vody. Vědci odhadují, že množství vody, kterou impaktní skleněné kuličky přispívají k měsíční půdě, se pohybuje od 300 bilionů do 270 biliard kilogramů.

„Tato zjištění naznačují, že impaktní skla na povrchu Měsíce a dalších těles ve Sluneční soustavě bez atmosféry jsou schopna uchovávat vodu získanou ze slunečního větru a uvolňovat ji do vesmíru,“ řekl profesor Hu.

Zdroj: https://scitechdaily.com/chinese-scientists-discover-water-reservoir-on-the-moon/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies