Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Bezprecedentní objev v meteoritech pro astrofyzikální modely

Bezprecedentní objev v meteoritech pro astrofyzikální modely

04.05.2024

Vědci objevili v meteoritu uvězněnou vzácnou prachovou částici, kterou vyprodukovala jiná hvězda než naše Slunce. Pomocí pokročilé atomové sondážní tomografie analyzovali jedinečný poměr izotopů hořčíku této částice a odhalili její původ z nově identifikovaného typu supernovy spalující vodík. Tento průlom poskytuje hlubší vhled do kosmických událostí a formování hvězd.

Tento objev učinila hlavní autorka Nicole Nevillová a její kolegové během jejích doktorandských studií na Curtinově univerzitě; nyní pracuje na Lunar and Planetary Science Institute ve spolupráci s Johnsonovým vesmírným střediskem NASA.

Meteority a presolární zrna

Meteority jsou většinou tvořeny materiálem, který se vytvořil v naší Sluneční soustavě a mohou také obsahovat drobné částice, které pocházejí z hvězd zrozených dávno před naším Sluncem. Nápověda, že tyto částice, známé jako presolární zrna, jsou pozůstatky z jiných hvězd, lze nalézt analýzou různých typů prvků v nich obsažených.

Inovativní analytické techniky

Nevillová použila techniku zvanou atomová sondážní tomografie, aby analyzovala částice a rekonstruovala chemii v atomovém měřítku, čímž získala přístup ke skrytým informacím uvnitř. „Tyto částice jsou jako kosmické časové kapsle, poskytující snímek života své mateřské hvězdy,“ řekla Nevillová. „Materiál vytvořený v naší Sluneční soustavě má předvídatelné poměry izotopů – varianty prvků s různým počtem neutronů. Částice, kterou jsme analyzovali, má poměr izotopů hořčíku, který je odlišný od čehokoli ve Sluneční soustavě.“

Výsledky byly doslova mimo tabulky. Nejextrémnější poměr izotopů hořčíku z předchozích studií presolárních zrn byl asi 1200. Zrno v naší studii má hodnotu 3 025, což je nejvyšší hodnota, jaká kdy byla nalezena. Tento výjimečně vysoký izotopový poměr lze vysvětlit pouze tvorbou v nedávno objeveném typu hvězdy – supernovy spalující vodík.

Průlomy v astrofyzice

Spoluautor studie David Saxey z John de Laeter Center v Curtin řekl, že výzkum je průlomem v tom, jak chápeme vesmír a posouvá hranice jak analytických technik, tak astrofyzikálních modelů. „Atomová sonda nám poskytla novou úroveň detailů, ke kterým jsme v předchozích studiích neměli přístup,“ řekl Saxey.

Supernova spalující vodík je typ hvězdy, která byla objevena teprve nedávno, přibližně ve stejnou dobu, kdy jsme analyzovali drobné prachové částice. Použití atomové sondy v této studii poskytuje novou úroveň detailů, které nám pomáhají pochopit, jak tyto hvězdy vznikly.

Propojení laboratorních nálezů s kosmickými jevy

Spoluautor profesor Phil Bland z Curtin's School of Earth and Planetary Sciences uvedl, že nové objevy ze studia vzácných částic v meteoritech nám umožňují získat vhled do kosmických událostí mimo Sluneční soustavu. „Je prostě úžasné být schopen propojit měření v atomovém měřítku v laboratoři s nedávno objeveným typem hvězdy.“

Výzkum byl publikován v časopise Astrophysical Journal.

Zdroj: https://scitechdaily.com/unprecedented-find-in-meteorite-challenges-astrophysical-models/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz