Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Astronomové poprvé objevili protoplanetární disk kolem hvězdy v jiné galaxii

Astronomové poprvé objevili protoplanetární disk kolem hvězdy v jiné galaxii

02.12.2023

Pozoruhodným objevem je, že astronomové našli protoplanetární disk kolem mladé hvězdy ve Velkém Magellanově mračnu, v galaxii sousedící s tou naší. Je to vůbec poprvé, kdy byl takový disk, identický s těmi, ve kterých se tvoří planety v naší vlastní Mléčné dráze, nalezen i mimo naši Galaxii. Nová pozorování odhalují masivní mladou hvězdu, rostoucí a nabalující hmotu ze svého okolí a tvořící rotující disk. Detekce byla provedena pomocí radioteleskopu Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) v Chile, jehož partnerem je Evropská jižní observatoř (ESO).

Když jsem poprvé viděla důkaz rotující struktury v datech radioteleskopu ALMA, nemohla jsem uvěřit, že jsme detekovali první extragalaktický akreční disk; byl to zvláštní okamžik,“ říká Anna McLeodová, docentka na Durhamské univerzitě ve Velké Británii a vedoucí autorka studie zveřejněné v časopisu Nature. „Víme, že disky jsou životně důležité pro formování hvězd a planet v naší Galaxii, a zde poprvé vidíme přímý důkaz v jiné galaxii.“

Objev akrečního disku u objektu HH 1177
ve Velkém Magellanově mračnu

Tato studie navazuje na pozorování pomocí přístroje Multi Unit Spectroscopic Explorer (MUSE) na dalekohledu ESO's Very Large Telescope (VLT), který zahlédl výtrysk z formující se hvězdy – systém byl pojmenován HH 1177 – hluboko uvnitř plynného oblaku ve Velkém Magellanově mračnu.  „Objevili jsme tzv. jet tryskající z této mladé masivní hvězdy a jeho přítomnost je ukazatelem pokračující akrece disku,“ říká Anna McLeodová. Aby však tým potvrdil, že takový disk byl skutečně přítomen, potřeboval změřit pohyb hustého plynu kolem hvězdy.

Jak je hmota přitahována k rostoucí hvězdě, nemůže na ni přímo spadnout; místo toho se zplošťuje do rotujícího disku kolem hvězdy. Blíže ke středu se disk otáčí rychleji a tento rozdíl v rychlosti je „kouřící pistolí“, která astronomům ukazuje, že je přítomen akreční disk.

Frekvence světla se mění v závislosti na tom, jak rychle se plyn vyzařující světlo pohybuje směrem k nám nebo od nás,“ vysvětluje Jonathan Henshaw, výzkumný pracovník z Liverpool John Moores University ve Velké Británii a spoluautor studie. „Je to přesně stejný jev, ke kterému dochází, když se zvuk sirény sanitky mění, když kolem vás projíždí a frekvence zvuku se mění z vyšší na nižší.“ Podrobná měření frekvence z radioteleskopu ALMA umožnila autorům rozlišit charakteristický spin disku, což potvrdilo detekci prvního disku kolem extragalaktické mladé hvězdy.

Masivní hvězdy, jako je pozorovaná v tomto případě, vznikají mnohem rychleji a žijí mnohem kratší život než hvězdy s nízkou hmotností, jako je naše Slunce. V naší Galaxii jsou tyto hmotné hvězdy náročné na pozorování a jsou často zakryty prašným materiálem, ze kterého se tvoří v době, kdy se kolem nich formuje disk. Ve Velkém Magellanově mračnu, galaxii vzdálené 160 000 světelných let, se však materiál, ze kterého se rodí nové hvězdy, zásadně liší od materiálu v Mléčné dráze. Díky nižšímu obsahu prachu již objekt HH 1177 není zahalen ve svém natálním kokonu, což astronomům nabízí ničím nerušený, i když vzdálený pohled na formování hvězd a planet.

Jsme v éře rychlého technologického pokroku, pokud jde o astronomická zařízení,“ říká Anna McLeodová. „Být schopen studovat, jak hvězdy vznikají na tak neuvěřitelné vzdálenosti a v jiné galaxii, je velmi vzrušující.“

Zdroj: https://www.eso.org/public/news/eso2318/ a https://scitechdaily.com/extragalactic-surprise-first-ever-circumstellar-disc-discovered-beyond-the-milky-way/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz