Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Astronomové objevili nejmladší exoplanetu

Astronomové objevili nejmladší exoplanetu

28.10.2021

Jedna z nejmladších exoplanet doposud objevená u vzdálené „mladistvé“ hvězdy byla pozorována mezinárodním týmem astronomů pod vedením University of Hawaiʻi at Mānoa, jejími pracovníky, studenty a absolventy. Planeta obíhá kolem trpasličí hvězdy spektrální třídy M, jejíž označení je 2MASS J04372171+2651014 (zkráceně 2M0437). Její stáří se odhaduje na 2 až 5 miliónů roků a od Země ji dělí vzdálenost 421 světelných roků. Její poloha se promítá do souhvězdí Býka.

Tisíce planet již byly objeveny v okolí jiných hvězd, avšak co činí tuto planetu zajímavou, je to, že je nově zformovaná a může být pozorovaná přímo. Planeta pojmenovaná 2M0437b (na obrázku označena písmenem „b“), doplňuje hrst objektů posouvajících naše pochopení toho, jak planety vznikají a jak se proměňují s časem. To nám pomůže vrhnout nové světlo na původ Sluneční soustavy a původ Země. Velmi důkladný výzkum byl nedávno publikován v Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

„Tento náhodný objev se připojuje k elitnímu seznamu planet, které můžeme přímo pozorovat našimi dalekohledy,“ vysvětluje hlavní autor Eric Gaidos, profesor na UH Mānoa Department of Earth Sciences. „Analýzou světla z této planety můžeme říci něco o jejím složení, a snad také kde a jak se zformovala ve zmizelém disku plynu a prachu kolem její mateřské hvězdy.“

Astronomové odhadují, že planeta je několikrát hmotnější než Jupiter a že se zformovala společně s její mateřskou hvězdou před několika milióny roků. Přibližně ve stejné době se hlavní Havajský ostrov poprvé vynořil nad hladinu oceánu. Planeta je tak mladá, že je stále ještě horká z energie uvolněné v průběhu jejího vzniku, s teplotou podobnou žhavé lávě unikající z vulkánu Kīlauea Volcano.

Kopule dalekohledů Subaru a Keck na Mauna Kea

V roce 2018 byla planeta 2M0437b spatřena japonským dalekohledem Subaru na Mauna Kea hostujícím astronomem Teruyuki Hirano na UH Institute for Astronomy (IfA). Během uplynulých několika roků byla pečlivě studována pomocí dalších dalekohledů na Mauna Kea.

Eric Gaidos a jeho spolupracovníci použili dalekohled na Keck Observatory, Mauna Kea k monitorování polohy hostitelské hvězdy, jak se pohybuje napříč oblohou, což potvrdilo, že planeta 2M0437b je skutečně průvodcem hvězdy a ne mnohem vzdálenějším objektem. Pozorování si vyžádala tři roky, protože se hvězda pohybuje napříč oblohou velmi pomalu.

Planeta a její mateřská hvězda se nacházejí ve hvězdné „porodnici“ nazvané Taurus Cloud. Planeta 2M0437b se nachází na mnohem vzdálenější oběžné dráze než planety ve Sluneční soustavě; její současný odstup je přibližně stonásobek vzdálenosti Země od Slunce, což umožňuje její snadnější pozorování. Nicméně důmyslná adaptivní optika je stále potřebná ke kompenzaci deformace obrazu způsobené vlivem zemské atmosféry.

Dva největší dalekohledy světa, technologie adaptivní optiky a jasná obloha nad Mauna Kea byly potřebné k uskutečnění tohoto objevu,“ říká spoluautor Michael Liu, astronom na IfA. „My jsme všechno pozorovali horlivě k uskutečnění více takových objevů a mnohem detailnějších studií takových planet s technologiemi a dalekohledy budoucnosti.“

Získání více velmi důkladných výzkumů o nově objevené planetě nemusí být příliš vzdálené. „Pozorování kosmickými dalekohledy, jako je Hubbleův vesmírný teleskop HST a brzy vypuštěný James Webb Space Telescope, mohou identifikovat plyny v atmosféře planety a odhalit, zda kolem sebe má disk, ze kterého se může zformovat souputník planety,“ dodává Eric Gaidos.

Zdroj: https://phys.org/news/2021-10-astronomers-infant-planet.html a http://www.sci-news.com/astronomy/super-jupiter-very-young-red-dwarf-10199.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies