Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


11.05.2020
Astronomický kroužek aneb duben ON-LINE

Jak jsme vás již informovali, astronomický kroužek probíhá od března prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu pokračoval i v měsíci dubnu, kdy proběhlo 5 on-line schůzek. Náměty těchto virtuálních setkání se vztahovaly k některým z astronomických jevů a k fyzikálním zákonům.

09.04.2020
Zvukové záznamy ze semináře Kosmické technologie a kosmický výzkum

Nově jsme zpracovali a uveřejňujeme záznamy přednášek, které zazněly loni na podzim u příležitosti tradičního setkání přátel dobývání vesmíru a příbuzných oborů pod názvem Kosmické technologie a kosmický výzkum.

02.04.2020
ON-LINE obsah pro vás

Vážení příznivci hvězdárny. I přes uspaný společenský a mnohde i pracovní život se snažíme navázat na naši běžnou činnost a vytváříme pro vás ON-LINE obsah. Pokračujeme ve vydávání našeho programového letáčku s mírně upraveným obsahem. Dále je realizována i činnost astronomického kroužku, který se nyní schází virtuálně každou středu od 15 hodin prostřednictvím video konferencí. Nadále pokračuje příprava zpráv ESO, aktualit z astronomie a kosmonautiky a rubriky o našich astronomických pozorováních.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Co se podařilo

Co se podařilo

Přeshraniční letní škola vědy a techniky poprvé

Přeshraniční letní škola vědy a techniky. Takto byla pojmenována první 5denní akce v rámci nového projektu přeshraniční spolupráce Vědou a technikou ke společnému rozvoji. Účastníci akce určené žákům posledních ročníků základních škol a studentům středních škol, měli možnost zúčastnit se mnoha přednášek, ale zejména praktických aktivit z několika vědních oborů.

Realizátorem projektu je Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. a přeshraničním partnerem je Krajská hvězdárna v Žilině.


Kurz astronavigace

Hvězdárna Valašské Meziříčí pořádala pro všechny zájemce ve spolupráci s Dr. Petrem Scheirichem kurz astronavigace. Byl určen zejména zájemcům z řad aktivních "mořeplavců", ale i dalším zájemcům o tuto zajímavou disciplinu. Dr. Petr Scheirich, lektor kurzu, je nejen profesionálním astronomem, ale především zkušeným námořním navigátorem pracujícím nejen s moderními tehcnickými vymoženostmi, ale také s klasickými metodami námořní navigace. Obrátili jsme se na lektora kurzu s prosbou o infromace a stručné zhodnocení celé akce.


Noc vědců 2013

Konec září je na mnoha hvězdárnách v České republice již tradičně ve znamení Noci vědců. Jedná se o celoevropskou akci vyhlašovanou Evropskou komisí, která se koná každoročně vždy poslední pátek v září (letos 27. září).

 

 

 


Mimořádně kvalitní seminář o možnostech života ve vesmíru

Velké pozornosti návštěvníků se těšil mimořádně dobře lektorsky obsazený seminář, který se zabýval velmi širokým spektrem problémů z pohledu možného života ve vesmíru i života na Zemi.

Kromě stručné zprávy o průběhu akce a jednotlivých příspěvcích jsme pro zájemce připravili také kompletní zvukové záznamy všech přednášek i diskusí a díky laskavosti přednášejících je možné si stáhnout také jejich prezentace.

 


Vydařený workshop projektu Slnko svieti pre všetkých

Ve dnech 24.-25. října 2012 se uskutečnil plánovaný workshop pracovníků Kysucké hvězdárny v Kysuckom Novom Meste a Hvězdárny Valašské Meziříčí zaměřený na problematiku pozorování Slunce, využití těchto pozorování při vzdělávací činnosti, ale také využití sluneční energie.
Akce se konala v rámci projektu Slnko svieti pre všetkých, který Kysucká hvězdárna realizuje.

 


Společná akce s ČD se vydařila

V sobotu 29. 9. 2012 oslavovaly České dráhy 120. výročí zprovoznění místní železniční trati mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm. Hvězdárna Valašské Meziříčí byla oslovena, aby se stala partnerem akce a zapojila do oslav po „hvězdářské“ stránce – jinými slovy, aby umožnila účastníkům oslav mj. pozorovat pro nás pozemšťany nejdůležitější vesmírné těleso, Slunce.

 


Noc vědců 2012 na Hvězdárně Valašské Meziříčí

V pátek 28. září se Hvězdárna Valašské Meziříčí opět připojila k celoevropské akci pořádané každoročně pod názvem Noc vědců. Pracovníci hvězdárny připravili pro zájemce bohatý program, který měl za úkol přiblížit všem krásy astronomie a její historii na Hvězdárně Valašské Meziříčí.

 

 


Obloha na dlani – Podivné hvězdy

Ve dnech 18.-20. května 2012 se v hotelu 'Partizán' na  Jankovom Vŕšku (Slovensko) uskutečnil 'Kurz praktických pozorovaní' s podtitulem 'Podivné hviezdy'. Akci pořádala Hvezdáreň v Partizánskom ve spolupráci s Hvězdárnou Valašské Meziříčí p. o., a to v rámci projektu OBLOHA NA DLANI, spolufinancovaného z OP Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013.

 


Workshop Sekce proměnných hvězd a exoplanet – práce s fotometrickými daty

Ve dnech 11. – 13. května 2012 proběhlo setkání pozorovatelů proměnných hvězd v areálu hvězdárny ve Valašském Meziříčí. V současné době se mezi amatérskými pozorovateli rozšiřuje moderní vybavení na sledování noční oblohy – CCD kamery. Před 10-15 lety tato technika byla poměrně drahá a nedostupná běžnému uživateli. Dnes je situace jiná. Problémem však je, jak snímky správně pořídit, zpracovat a případné výstupy i publikovat. Proto vyvstala potřeba u pozorovatelů uspořádat školení na toto téma.


Den Země

V úterý 24. dubna se konal již tradiční celosvětový Den Země, který proběhl za spolupráce místních a regionálních institucí v parku zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Hvězdárna, jako jeden z organizátorů, připravila pro účastníky tvořivě experimentální program, jehož vrcholem byla konstrukce a vypouštění vodních raket.     
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje