Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


13.06.2019
Klub nadaných dětí

Od září 2019 zahájí na Hvězdárně Valašské Meziříčí, p. o. svoji činnost Klub nadaných dětí pod záštitou Mensy ČR. Přihlášky do klubu bude možné zaslat nebo osobně předat na hvězdárně již během prázdnin, první setkání zájemců o klub bude v sobotu 14. září 2019 ve 14:00 hodin na Hvězdárně Valašské Meziříčí.

22.02.2019
Velikonoce na hvězdárně

Na jarní měsíce jsme pro děti z mateřských školek připravili program VELIKONOCE NA HVĚZDÁRNĚ.   Společně přivítáme jaro, popovídáme si o velikonočních zvycích a symbolech, zjistíme, proč máme čtyři roční období, proč má Měsíc více tváří, jestli i v hlubokém vesmíru máme kuřátka, beránka a jiné velikonoční symboly. 

25.11.2018
Úspěšný projekt energetických úspor

V  roce 2017 byla provedena rekonstrukce (zateplení objektu a výměna výplní stavebních otvorů) provozně-technického objektu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o., který slouží jako zázemí hlavních objektů hvězdárny, jako odborná knihovna a studovna odborných pracovníků a stážistů.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Co se podařilo

Co se podařilo

Hvězdy nad hradem Lukov

Hvězdy nad hradem Lukov si opravdu užili velcí i malí návštěvníci speciálního programu pořádaného v pátek večer 13. října 2017 naší hvězdárnou a Spolkem hradu Lukov. Přibližně osmdesát návštěvníků hradu, kteří se na akci sešli, byli odměněni jasnou oblohou a tak mohli naplno využít tři přenosné astronomické dalekohledy a zaposlouchat se do odborného výkladu pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí.

 


Hvězdárna se zapojila do oslav Dnů města Valašské Meziříčí

Ve dnech 15. a 16. září 2017 se naše hvězdárna připojila k oslavám Dnů města Valašské Meziříčí. Tuto akci finančně podpořilo Město Valašské Meziříčí v rámci podpory malého rozsahu. Díky této podpoře mohl být připraven netradiční a bohatý program v podobě odborné přednášky, četných exkurzí po vybraných pracovištích hvězdárny, experimentů, pokusů a her pro děti.

 

 


Týden vědy a techniky AV ČR

Ve dnech 3. až 5. listopadu 2016 proběhl ve Valašském Meziříčí úspěšně třídenní Festival Týden vědy a techniky Akademie věd ČR. Festival nabídnul celou škálu divácky zajímavých experimentů z oblasti optiky, spektroskopie, magnetismu, elektrostatiky, robotiky a astronomie. Akce byla doplněna zajímavými výstavami z oblasti astronomie, historie astronomie a jiných oborů. Každý festivalový den byl ukončen zajímavou přednáškou. Přednášející Pavel Gabzdyl a Petr Kulhánek zaujali posluchače zajímavými tématy z oblasti moderní astronomie i astrofyziky.


Přeshraniční vzdělávací seminář o pokrocích ve výzkumu MPH

Ve dnech 22. až 24. května 2015 pořádala Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. ve spolupráci s Krajskou hvězdárnou v Žilině přeshraniční vzdělávací seminář s pracovním názvem "Pokroky ve výzkumu meziplanetární hmoty a rozvoj spolupráce". Akce se konala v prostorách Hotelu Charbulák a byla spolufinancována v rámci projektu Rozvoj přeshraniční kooperující sítě pro odbornou práci a vzdělávání.

 


Odborný workshop o zpracování pozorování meteorů

Ve dnech 24. a 25. dubna 2014 se v prostorách Astronomického a geofyzikálneho observatória UK Bratislava v Modra (SK) uskutečnil odborně vzdělávací workshop „Pořízení, kalibrace a zpracování dat videozáznamů meteorů“. Akce se konala v rámci aktivit projektu Rozvoj přeshraniční kooperující sítě pro odbornou práci a vzdělávání (RPKS) a zúčastnili se jí pracovníci partnerských organizací, pozorovatelsky aktivních hvězdáren, i další zájemci o spolupráci na poli video-pozorování meteorů, zpracování získaných dat a vzdělávání.


Den Země 2015

V úterý 22. dubna se konal již tradiční celosvětový Den Země, který proběhl za spolupráce místních a regionálních institucí v parku zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Jako již tradičně se do jeho realizace mimo jiné zapojila také Hvězdárna Valašské Meziříčí. Nabídli jsem nejen pozorování Slunce pomocí speciálních dalekohledů, ale také prodej drobných předmětů a publikací.

 

 


Seminář - Výzkum meziplanetární hmoty využitá příležitost ke spolupráci

Program přeshraničního populárně odborného semináře Výzkum meziplanetární hmoty využitá příležitost ke spolupráci, který uspořádala Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. Zlínského kraje ve spolupráci s Krajskou hvězdárnou v Žilině a Kysuckom Novom Meste a Společností pro meziplanetární hmotu, o. s. v rámci projektu Společně pod tmavou oblohou, byl zahájen v pátek 17. 10. 2014. Seminář byl naplánován na tři dny včetně večerního pozorování oblohy.

 


Den Zlínského kraje na hvězdárně

U příležitosti výročí založení kraje se již pátým rokem koná Den Zlínského kraje. V sobotu 4. října 2014 se otevřely dveře všech kulturních zařízení kraje pro všechny zájemce zdarma. Totéž platilo i pro naši hvězdárnu. Program prohlídek začal v devět hodin. Každou následující celou hodinu měli návštěvníci možnost prohlédnout si několik expozic. Na hvězdárně je přivítala nová stálá expozice ve vstupní hale hlavní budovy, která vznikla díky projektu Brána do vesmíru. Návštěvníci si tak mohli prohlédnout informační panely o Sluneční soustavě, naší Galaxii i vzdáleném vesmíru.


Pilotní ročník semináře NoGravity 2014 se vydařil

Slovenská organizácia pre vesmírné aktivity (SOSA) v úzké spolupráci s Hvězdárnou Valašské Meziříčí, p. o. realizovaly v rámci projektu Společné vzdělávání pro společnou budoucnost velmi zajímavý seminář se zaměřením na kosmonautiku a kosmické technologie s názvem NoGravity 2014. Akce se zúčastnilo více jak 30 zájemců ze Slovenska i České republiky. Projekt byl spolufinancování z Operačního programu Přeshraniční spolupráce SR ČR 2007-2013, Fondu mikroprojektů.


Přeshraniční letní škola vědy a techniky poprvé

Přeshraniční letní škola vědy a techniky. Takto byla pojmenována první 5denní akce v rámci nového projektu přeshraniční spolupráce Vědou a technikou ke společnému rozvoji. Účastníci akce určené žákům posledních ročníků základních škol a studentům středních škol, měli možnost zúčastnit se mnoha přednášek, ale zejména praktických aktivit z několika vědních oborů.

Realizátorem projektu je Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. a přeshraničním partnerem je Krajská hvězdárna v Žilině.   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje