Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.04.2020
ON-LINE obsah pro vás

Vážení příznivci hvězdárny. I přes uspaný společenský a mnohde i pracovní život se snažíme navázat na naši běžnou činnost a vytvářením pro vás ON-LINE obsah. Pokračujeme ve vydávání našeho programového letáčku s mírně upraveným obsahem. Dále je realizována i činnost astronomického kroužku, který se nyní schází virtuálně každou středu od 15 hodin prostřednictvím video konferencí. Nadále pokračuje příprava zpráv ESO, aktualit z astronomie a kosmonautiky a rubriky o našich astronomických pozorováních.

22.03.2020
Astronomický kroužek pokračuje v činnosti

Hvězdárna veřejnosti oznamuje, že astronomický kroužek pokračuje ve své činnosti ve formě videokonferencí (Skype). Důvodem jsou vládní nařízení, která fakticky znemožňují činnost kroužku v původní podobě. Nechceme ztratit kontakt se svými příznivci a zároveň chceme splnit závazky, které jsme dali účastníkům a jejich rodičům. Dále si uvědomujeme, že udržení současných sociálních kontaktů bude důležité i pro stav po skončení vládních opatření.

03.12.2019
Spolupráce se Sekcí proměnných hvězd a exoplanet - ocenění činnosti

Pozorování proměnných hvězd probíhá na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v éře digitálních CCD kamer dvacet let. Za tu dobu bylo pořízeno mnoho zajímavých dat a dosaženo i několika významných objevů. Od roku 2017 funguje na hvězdárně ve Valašském Meziříčí vzdáleně přístupný dalekohled Sekce proměnných hvězd a exoplanet. S jeho pomocí student olomouckého gymnázia Vojtěch Dienstbier pozoroval nově objevenou proměnnou hvězdu a jeho práce byla oceněna v soutěži Česká hlavička 2019 v kategorii UNIVERSUM.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Co se podařilo

Co se podařilo

Slavnostní setkání u příležitosti 90 let Ballnerovy hvězdárny

V pátek 18. října 2019 proběhlo slavnostní setkání u příležitosti výročí založení Ballnerovy hvězdárny. Ta vznikala ze soukromých prostředků Antonína Ballnera (1900-1972) v letech 1929 až 1935. Mezi slavnostními hosty byli přítomni nejen zástupci odborné veřejnosti, ale i představitelé vedení města Valašské Meziříčí, a především zástupci rodiny Antonína Ballnera v osobě jeho vnučky Růženy Jungbauerové.


Hvězdy nad hradem Lukov

Hvězdy nad hradem Lukov si opravdu užili velcí i malí návštěvníci speciálního programu pořádaného v pátek večer 13. října 2017 naší hvězdárnou a Spolkem hradu Lukov. Přibližně osmdesát návštěvníků hradu, kteří se na akci sešli, byli odměněni jasnou oblohou a tak mohli naplno využít tři přenosné astronomické dalekohledy a zaposlouchat se do odborného výkladu pracovníků Hvězdárny Valašské Meziříčí.

 


Hvězdárna se zapojila do oslav Dnů města Valašské Meziříčí

Ve dnech 15. a 16. září 2017 se naše hvězdárna připojila k oslavám Dnů města Valašské Meziříčí. Tuto akci finančně podpořilo Město Valašské Meziříčí v rámci podpory malého rozsahu. Díky této podpoře mohl být připraven netradiční a bohatý program v podobě odborné přednášky, četných exkurzí po vybraných pracovištích hvězdárny, experimentů, pokusů a her pro děti.

 

 


Týden vědy a techniky AV ČR

Ve dnech 3. až 5. listopadu 2016 proběhl ve Valašském Meziříčí úspěšně třídenní Festival Týden vědy a techniky Akademie věd ČR. Festival nabídnul celou škálu divácky zajímavých experimentů z oblasti optiky, spektroskopie, magnetismu, elektrostatiky, robotiky a astronomie. Akce byla doplněna zajímavými výstavami z oblasti astronomie, historie astronomie a jiných oborů. Každý festivalový den byl ukončen zajímavou přednáškou. Přednášející Pavel Gabzdyl a Petr Kulhánek zaujali posluchače zajímavými tématy z oblasti moderní astronomie i astrofyziky.


Přeshraniční vzdělávací seminář o pokrocích ve výzkumu MPH

Ve dnech 22. až 24. května 2015 pořádala Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. ve spolupráci s Krajskou hvězdárnou v Žilině přeshraniční vzdělávací seminář s pracovním názvem "Pokroky ve výzkumu meziplanetární hmoty a rozvoj spolupráce". Akce se konala v prostorách Hotelu Charbulák a byla spolufinancována v rámci projektu Rozvoj přeshraniční kooperující sítě pro odbornou práci a vzdělávání.

 


Odborný workshop o zpracování pozorování meteorů

Ve dnech 24. a 25. dubna 2014 se v prostorách Astronomického a geofyzikálneho observatória UK Bratislava v Modra (SK) uskutečnil odborně vzdělávací workshop „Pořízení, kalibrace a zpracování dat videozáznamů meteorů“. Akce se konala v rámci aktivit projektu Rozvoj přeshraniční kooperující sítě pro odbornou práci a vzdělávání (RPKS) a zúčastnili se jí pracovníci partnerských organizací, pozorovatelsky aktivních hvězdáren, i další zájemci o spolupráci na poli video-pozorování meteorů, zpracování získaných dat a vzdělávání.


Den Země 2015

V úterý 22. dubna se konal již tradiční celosvětový Den Země, který proběhl za spolupráce místních a regionálních institucí v parku zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Jako již tradičně se do jeho realizace mimo jiné zapojila také Hvězdárna Valašské Meziříčí. Nabídli jsem nejen pozorování Slunce pomocí speciálních dalekohledů, ale také prodej drobných předmětů a publikací.

 

 


Seminář - Výzkum meziplanetární hmoty využitá příležitost ke spolupráci

Program přeshraničního populárně odborného semináře Výzkum meziplanetární hmoty využitá příležitost ke spolupráci, který uspořádala Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. Zlínského kraje ve spolupráci s Krajskou hvězdárnou v Žilině a Kysuckom Novom Meste a Společností pro meziplanetární hmotu, o. s. v rámci projektu Společně pod tmavou oblohou, byl zahájen v pátek 17. 10. 2014. Seminář byl naplánován na tři dny včetně večerního pozorování oblohy.

 


Den Zlínského kraje na hvězdárně

U příležitosti výročí založení kraje se již pátým rokem koná Den Zlínského kraje. V sobotu 4. října 2014 se otevřely dveře všech kulturních zařízení kraje pro všechny zájemce zdarma. Totéž platilo i pro naši hvězdárnu. Program prohlídek začal v devět hodin. Každou následující celou hodinu měli návštěvníci možnost prohlédnout si několik expozic. Na hvězdárně je přivítala nová stálá expozice ve vstupní hale hlavní budovy, která vznikla díky projektu Brána do vesmíru. Návštěvníci si tak mohli prohlédnout informační panely o Sluneční soustavě, naší Galaxii i vzdáleném vesmíru.


Pilotní ročník semináře NoGravity 2014 se vydařil

Slovenská organizácia pre vesmírné aktivity (SOSA) v úzké spolupráci s Hvězdárnou Valašské Meziříčí, p. o. realizovaly v rámci projektu Společné vzdělávání pro společnou budoucnost velmi zajímavý seminář se zaměřením na kosmonautiku a kosmické technologie s názvem NoGravity 2014. Akce se zúčastnilo více jak 30 zájemců ze Slovenska i České republiky. Projekt byl spolufinancování z Operačního programu Přeshraniční spolupráce SR ČR 2007-2013, Fondu mikroprojektů.   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje