Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Ztracené poklady ESO spatřily světlo světa

Ztracené poklady ESO spatřily světlo světa

14.01.2011

ESO 002/11 tisková zpráva

Do astrofotografické soutěže ESO nesoucí název 'Hidden Treasures 2010' bylo přihlášeno téměř sto prací a ESO si vám nyní s potěšením dovoluje představit její vítěze. Soutěž ‘Hidden Treasures’ (Ztracené poklady) poskytla amatérským astronomům příležitost prohledat ohromné datové archivy ESO a nalézt v nich opravdové skryté skvosty. Absolutním vítězem této náročné soutěže se stal astronomický nadšenec z Ruska – Igor Chekalin, který bude za svou práci odměněn životní cestou na observatoř ESO Paranal v Chile.

Snímky vesmíru zveřejňované v tiskových zprávách ESO jsou úchvatné. K vytvoření těchto krásných barevných obrázků je však potřeba mnoha hodin zručné práce. Ze syrových černobílých dat získaných kamerami a teleskopy je nutné odstranit různá zkreslení či přístrojové artefakty, jednotlivé obrázky je potřeba složit v barevný snímek a na něm zvýraznit to zajímavé. ESO má svůj tým profesionálů na zpracování obrazu, ale v rámci soutěže 'Hidden Treasures 2010' se experti rozhodli dát příležitost astronomickým nadšencům z celého světa, aby ukázali, co dokáží, když dostanou k dispozici doslova mamutí objem dat obsažený v archivech ESO.

Do soutěže dorazilo téměř sto jednotlivých prací, což vzhledem k její náročnosti výrazně předčilo původní očekávání. "Opravdu jsme byli velmi překvapeni a to jak počtem tak kvalitou zaslaných snímků. Úspěšná účast totiž vyžadovala vysokou úroveň znalostí zpracování obrazu a zároveň umělecký pohled na věc. Potěšilo nás, jak mnoho talentovaných lidí jsme objevili," říká Lars Lindberg Christensen, vedoucí oddělení ESO pro vzdělávání a vztahy s veřejností (Education and Public Outreach Department).

Při 'přehrabování' mnoha terabajtů profesionálních astronomických dat museli účastníci nalézt série černobílých snímků daného kosmického objektu, které by mohly odhalit skrytou krásu vesmíru.

Motivací pro účastníky soutěže byla šance na vítězství odměněné cestou na observatoř ESO Paranal (Chile) s řadou exkurzí a možností zúčastnit se nočního pozorování u dalekohledu ESO/VLT. Účastníci, kteří se umístí na dalších místech, se mohli těšit na drobné ceny jako iPod, knihy a DVD. Nejlépe hodnocené snímky budou navíc zveřejněny na stránkách http://www.eso.org/ v rámci pravidelných obrazových Tiskových zpráv (Photo Releases) nebo jako Obrázek týdne (Picture of the Week), s kreditem jednotlivých autorů/vítězů.

Odborná komise hodnotila přihlášené práce na základě kvality zpracování, originality snímku a také jeho celkového estetického dojmu. Jelikož řada nejlépe hodnocených prací byla do soutěže zaslána stejnými autory, komise se rozhodla odměnit deset nejtalentovanějších účastníků, dát jim tak příležitost k získání cen a odměnit jejich úsilí i talent.

Deset vítězných autorů:

 • První cena, cesta na Paranal + drobnosti: Igor Chekalin (Rusko).
 • Druhá cena, iPod Touch + drobnosti: Sergey Stepanenko (Ukraina).
 • Třetí cena, model dalekohledu VLT (VLT laser cube model) + drobnosti: Andy Strappazzon (Belgie).
 • Čtvrtá až desátá cena, kniha Eyes on the Skies + DVD + drobnosti: Joseph (Joe) DePasquale (USA), Manuel (Manu) Mejias (Argentina), Alberto Milani (Itálie), Joshua (Josh) Barrington (USA), Oleg Maliy (Ukraina), Adam Kiil (UK), Javier Fuentes (Chile).

Těchto deset účastníků zaslalo do soutěže 20 nejlépe hodnocených prací:

 1. M78, Igor Chekalin.
 2. NGC 3169 & NGC 3166 a SN 2003cg, Igor Chekalin.
 3. NGC 6729, Sergey Stepanenko.
 4. Měsíc, Andy Strappazzon.
 5. NGC 3621, Joseph (Joe) DePasquale.
 6. NGC 371, Manuel (Manu) Mejias.
 7. Prach mlhoviny v Orionu Dust (dalekohled ESO 2,2 m),  Igor Chekalin.
 8. NGC 1850 EMMI, Sergey Stepanenko.
 9. Abell 1060, Manuel (Manu) Mejias.
 10. Kosmické výčnělky (Celestial Prominences) NGC 3582, Joseph DePasquale.
 11. Kulová hvězdokupa NGC 288, Alberto Milani.
 12. Galaxie Antény, Alberto Milani.
 13. Sakuraiův objekt, Joshua (Josh) Barrington.
 14. NGC 1929, superbublina N 44, Manuel (Manu) Mejias.
 15. NGC 3521, Oleg Maliy.
 16. NGC 6744,  Andy Strappazzon.
 17. NGC 2217, Oleg Maliy.
 18. VIMOS.2008-01-31T07_16_47j, Adam Kiil.
 19. NGC 2647 – číslo 2, Josh Barrington.
 20. Haffner 18 a 19, Javier Fuentes.

Igor Chekalin, vítěz a výherce cesty na Paranal, k tomu říká: “Pracovat s takto ohromnými daty byla pro mne obrovská zkušenost a radost. Jako amatérský astrofotograf musím říci, že to byla nejobtížnější práce na zpracování obrazu, kterou jsem kdy dělal. Moje účast v této soutěži mne postavila před řadu nelehkých úkolů, od instalace nového software, studium technik až po práci s operačními systémy, které jsem předtím neznal.

Úspěch soutěže 'Hidden Treasures 2010' a nadšení zručných účastníků přispělo k rozhodnutí uskutečnit v příštím roce druhý ročník této soutěže. Sledujte tedy stránky www.eso.org a očekávejte novinky o soutěži 'Hidden Treasures 2011'.

 

Zdroj

Další informace

ESO (Evropská jižní observatoř) je hlavní mezinárodní astronomickou organizací Evropy a patří k nejproduktivnějším astronomickým observatořím světa. Je podporována 15 členskými státy, kterými jsou: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO má za cíl vývoj, konstrukci a provoz výkonných pozemních astronomických zařízení, která umožní významné vědecké objevy. ESO také hraje přední roli při propagaci a organizaci mezinárodní spolupráce na poli astronomického výzkumu. ESO v současnosti provozuje tři observatoře světově úrovně: La Silla, Paranal a Chajnantor, které se nacházejí na poušti Atacama v Chile. Na Paranalu se nachází VLT (Very Large Telescope = Velmi velký dalekohled) – nejvyspělejší pozemní dalekohled pracující ve viditelném světle a VISTA, největší přehlídkový dalekohled pro infračervenou oblast na světě. Zároveň je ESO evropským zástupcem největšího astronomického projektu všech dob – teleskopu ALMA budovaného na planině Chajnantor. V současnosti ESO plánuje výstavbu Evropského extrémně velkého dalekohledu (E-ELT), který bude mít průměr primárního zrcadla 42 metrů. Měl by pracovat v infračerveném i viditelném oboru záření a stane se největším dalekohledem světa.

 

Odkazy

Kontakty

Olivier R. Hainaut; ESO, Astronomer and Science Liaison for the Education and Public Outreach Department; Garching bei München, Germany; Tel: +49 89 3200 6752; Cell: +49 151 2262 0554; Email:

ohainaut@eso.org

Oana Sandu; ESO, Community Coordinator for the Education and Public Outreach Department; Garching bei München, Germany; Cell: +49 176 943 942 20; Email: osandu@eso.org

Překlad: Jiří Srba
Národní kontakt: Viktor Votruba +420 267 103 040; votruba@physics.muni.cz

autor: Jiří Srba


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz