Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Ztracené poklady ESO spatřily světlo světa

Ztracené poklady ESO spatřily světlo světa

14.01.2011

ESO 002/11 tisková zpráva

Do astrofotografické soutěže ESO nesoucí název 'Hidden Treasures 2010' bylo přihlášeno téměř sto prací a ESO si vám nyní s potěšením dovoluje představit její vítěze. Soutěž ‘Hidden Treasures’ (Ztracené poklady) poskytla amatérským astronomům příležitost prohledat ohromné datové archivy ESO a nalézt v nich opravdové skryté skvosty. Absolutním vítězem této náročné soutěže se stal astronomický nadšenec z Ruska – Igor Chekalin, který bude za svou práci odměněn životní cestou na observatoř ESO Paranal v Chile.

Snímky vesmíru zveřejňované v tiskových zprávách ESO jsou úchvatné. K vytvoření těchto krásných barevných obrázků je však potřeba mnoha hodin zručné práce. Ze syrových černobílých dat získaných kamerami a teleskopy je nutné odstranit různá zkreslení či přístrojové artefakty, jednotlivé obrázky je potřeba složit v barevný snímek a na něm zvýraznit to zajímavé. ESO má svůj tým profesionálů na zpracování obrazu, ale v rámci soutěže 'Hidden Treasures 2010' se experti rozhodli dát příležitost astronomickým nadšencům z celého světa, aby ukázali, co dokáží, když dostanou k dispozici doslova mamutí objem dat obsažený v archivech ESO.

Do soutěže dorazilo téměř sto jednotlivých prací, což vzhledem k její náročnosti výrazně předčilo původní očekávání. "Opravdu jsme byli velmi překvapeni a to jak počtem tak kvalitou zaslaných snímků. Úspěšná účast totiž vyžadovala vysokou úroveň znalostí zpracování obrazu a zároveň umělecký pohled na věc. Potěšilo nás, jak mnoho talentovaných lidí jsme objevili," říká Lars Lindberg Christensen, vedoucí oddělení ESO pro vzdělávání a vztahy s veřejností (Education and Public Outreach Department).

Při 'přehrabování' mnoha terabajtů profesionálních astronomických dat museli účastníci nalézt série černobílých snímků daného kosmického objektu, které by mohly odhalit skrytou krásu vesmíru.

Motivací pro účastníky soutěže byla šance na vítězství odměněné cestou na observatoř ESO Paranal (Chile) s řadou exkurzí a možností zúčastnit se nočního pozorování u dalekohledu ESO/VLT. Účastníci, kteří se umístí na dalších místech, se mohli těšit na drobné ceny jako iPod, knihy a DVD. Nejlépe hodnocené snímky budou navíc zveřejněny na stránkách http://www.eso.org/ v rámci pravidelných obrazových Tiskových zpráv (Photo Releases) nebo jako Obrázek týdne (Picture of the Week), s kreditem jednotlivých autorů/vítězů.

Odborná komise hodnotila přihlášené práce na základě kvality zpracování, originality snímku a také jeho celkového estetického dojmu. Jelikož řada nejlépe hodnocených prací byla do soutěže zaslána stejnými autory, komise se rozhodla odměnit deset nejtalentovanějších účastníků, dát jim tak příležitost k získání cen a odměnit jejich úsilí i talent.

Deset vítězných autorů:

 • První cena, cesta na Paranal + drobnosti: Igor Chekalin (Rusko).
 • Druhá cena, iPod Touch + drobnosti: Sergey Stepanenko (Ukraina).
 • Třetí cena, model dalekohledu VLT (VLT laser cube model) + drobnosti: Andy Strappazzon (Belgie).
 • Čtvrtá až desátá cena, kniha Eyes on the Skies + DVD + drobnosti: Joseph (Joe) DePasquale (USA), Manuel (Manu) Mejias (Argentina), Alberto Milani (Itálie), Joshua (Josh) Barrington (USA), Oleg Maliy (Ukraina), Adam Kiil (UK), Javier Fuentes (Chile).

Těchto deset účastníků zaslalo do soutěže 20 nejlépe hodnocených prací:

 1. M78, Igor Chekalin.
 2. NGC 3169 & NGC 3166 a SN 2003cg, Igor Chekalin.
 3. NGC 6729, Sergey Stepanenko.
 4. Měsíc, Andy Strappazzon.
 5. NGC 3621, Joseph (Joe) DePasquale.
 6. NGC 371, Manuel (Manu) Mejias.
 7. Prach mlhoviny v Orionu Dust (dalekohled ESO 2,2 m),  Igor Chekalin.
 8. NGC 1850 EMMI, Sergey Stepanenko.
 9. Abell 1060, Manuel (Manu) Mejias.
 10. Kosmické výčnělky (Celestial Prominences) NGC 3582, Joseph DePasquale.
 11. Kulová hvězdokupa NGC 288, Alberto Milani.
 12. Galaxie Antény, Alberto Milani.
 13. Sakuraiův objekt, Joshua (Josh) Barrington.
 14. NGC 1929, superbublina N 44, Manuel (Manu) Mejias.
 15. NGC 3521, Oleg Maliy.
 16. NGC 6744,  Andy Strappazzon.
 17. NGC 2217, Oleg Maliy.
 18. VIMOS.2008-01-31T07_16_47j, Adam Kiil.
 19. NGC 2647 – číslo 2, Josh Barrington.
 20. Haffner 18 a 19, Javier Fuentes.

Igor Chekalin, vítěz a výherce cesty na Paranal, k tomu říká: “Pracovat s takto ohromnými daty byla pro mne obrovská zkušenost a radost. Jako amatérský astrofotograf musím říci, že to byla nejobtížnější práce na zpracování obrazu, kterou jsem kdy dělal. Moje účast v této soutěži mne postavila před řadu nelehkých úkolů, od instalace nového software, studium technik až po práci s operačními systémy, které jsem předtím neznal.

Úspěch soutěže 'Hidden Treasures 2010' a nadšení zručných účastníků přispělo k rozhodnutí uskutečnit v příštím roce druhý ročník této soutěže. Sledujte tedy stránky www.eso.org a očekávejte novinky o soutěži 'Hidden Treasures 2011'.

 

Zdroj

Další informace

ESO (Evropská jižní observatoř) je hlavní mezinárodní astronomickou organizací Evropy a patří k nejproduktivnějším astronomickým observatořím světa. Je podporována 15 členskými státy, kterými jsou: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO má za cíl vývoj, konstrukci a provoz výkonných pozemních astronomických zařízení, která umožní významné vědecké objevy. ESO také hraje přední roli při propagaci a organizaci mezinárodní spolupráce na poli astronomického výzkumu. ESO v současnosti provozuje tři observatoře světově úrovně: La Silla, Paranal a Chajnantor, které se nacházejí na poušti Atacama v Chile. Na Paranalu se nachází VLT (Very Large Telescope = Velmi velký dalekohled) – nejvyspělejší pozemní dalekohled pracující ve viditelném světle a VISTA, největší přehlídkový dalekohled pro infračervenou oblast na světě. Zároveň je ESO evropským zástupcem největšího astronomického projektu všech dob – teleskopu ALMA budovaného na planině Chajnantor. V současnosti ESO plánuje výstavbu Evropského extrémně velkého dalekohledu (E-ELT), který bude mít průměr primárního zrcadla 42 metrů. Měl by pracovat v infračerveném i viditelném oboru záření a stane se největším dalekohledem světa.

 

Odkazy

Kontakty

Olivier R. Hainaut; ESO, Astronomer and Science Liaison for the Education and Public Outreach Department; Garching bei München, Germany; Tel: +49 89 3200 6752; Cell: +49 151 2262 0554; Email:

ohainaut@eso.org

Oana Sandu; ESO, Community Coordinator for the Education and Public Outreach Department; Garching bei München, Germany; Cell: +49 176 943 942 20; Email: osandu@eso.org

Překlad: Jiří Srba
Národní kontakt: Viktor Votruba +420 267 103 040; votruba@physics.muni.cz

autor: Jiří Srba


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies