Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Vzájemné sbližování galaxií

Vzájemné sbližování galaxií

07.03.2012

ESO 011/12 tisková zpráva

Dalekohled VST zachytil kolize v mladé kupě galaxií

Přehlídkový dalekohled ESO/VST (VLT Survey Telescope) pracující na observatoři Paranal v Chile nasnímal fascinující kolekci interagujících galaxií patřících ke galaktické kupě v souhvězdí Herkula. Stovky galaxií detailně zobrazených na tomto ostrém snímku získaném za méně než tři hodiny pozorování potvrzují výjimečné předpoklady dalekohledu VST a jeho obří kamery OmegaCAM k objevování blízkého vesmíru.

Kupa galaxií v souhvězdí Herkula je též známa pod označením Abell 2151 a nachází se asi 500 milionů světelných let od nás. Od ostatních blízkých galaktických kup se však v mnohém odlišuje. Kromě toho, že je výrazně nepravidelného tvaru, obsahuje také širokou paletu typů  galaxií – převážně mladých spirálních galaxií s probíhající hvězdotvorbou, a naopak zde nenajdeme žádné eliptické galaxie.  

Tento nový snímek byl pořízen pomocí dalekohledu VST, který je nejnovějším přírůstkem do plejády přístrojů na observatoři Paranal v Chile (eso1119). VST je přehlídkový teleskop vybavený CCD kamerou OmegaCAM s 268 megapixely, která poskytuje širokoúhlé snímky pokrývající velké oblasti oblohy. Obvykle je možné rozlehlé objekty jako tento zachytit na jednom záběru pouze pomocí malých dalekohledů. Dalekohled VST se zrcadlem o průměru 2,6 m však nemá jen široké zorné pole, ale těží zároveň z dokonalých podmínek observatoře Paranal. Díky tomu rychle zachytí i slabé objekty na velmi ostrých záběrech.  

Po celém uvedeném snímku naleznete dvojice galaxií, které se k sobě vzájemně přibližují a v procesu slévání se postupně spojí v jednu větší galaxii. V této kupě najdeme mnoho na plyn bohatých spirálních galaxií s probíhající hvězdotvorbou  a dochází zde k vysokému počtu vzájemných kolizí. Kupa svým vzhledem připomíná spíše své mladé protějšky v mnohem vzdálenějším vesmíru [1]. Astronomové se proto domnívají, že kupa v Herkulu opravdu mladá je. Je to dynamický systém plný života, roj galaxií, který se teprve postupem času změní na starou galaktickou kupu podobnou těm, jaké důvěrně známe z našeho kosmického okolí. 

Velké kupy galaxií vznikají díky vzájemnému gravitačnímu působení a následnému spojení menších skupin galaxií. S tím, jak se jednotlivé skupiny přibližují, stává se kupa stále kompaktnější a získává sférickou symetrii. Zároveň se přibližují i jednotlivé galaxie a začínají vzájemně interagovat. Přestože na počátku jsou ve skupinách dominantním typem spirální galaxie, vzájemné kolize rozruší jejich ladné tvary a zbaví je velké části plynu a prachu, což zastaví vznik nových hvězd. Díky tomu se většina galaxií v pozdějším stadiu vývoje kupy již změnila na eliptické nebo nepravidelné. Proto také v centrech starých kup obvykle najdeme jednu až dvě velké eliptické galaxie, které se zformovaly v důsledku slévání menších galaxií, a které již obsahují převážně staré hvězdy.   

Vědci se domnívají, že kupa v souhvězdí Herkula je složena přinejmenším z trojice skupin, které se právě seskupují do podoby větší kupy. Vznikající kupa se navíc slévá s jinou velkou kupou, aby společně vytvořily novou superkupu. Superkupy, tj. obří seskupení galaktických kup, představují jedny z největších struktur ve vesmíru. Širokoúhlé záběry a vysoká obrazová kvalita poskytovaná kamerou OmegaCAM na dalekohledu VST z něj dělá ideální prostředek pro studium okrajových částí kup, kde se odehrávají vzájemné interakce, kterým zatím rozumíme jen velmi málo.  
 
Tento krásný obrázek nezachycuje jen galaxie patřící ke kupě v Herkulovi, ale také řadu slabých mlhavých objektů na pozadí. Jsou to mnohem vzdálenější galaxie. Naopak blíže se nachází několik nápadně jasných hvězd patřících k naší Galaxii. Na snímku také nalezneme známky těles naší Sluneční soustavy – krátké úsečky, které po sobě na snímku zanechaly pohybující se planetky.

 

Zdroj

 

Poznámky

[1] Objekty ve velmi vzdáleném vesmíru vidíme tak, jak vypadaly, když byly mnohem mladší, neboť jejich světlu trvalo několik miliard let, než doputovalo až k nám.

 

Další informace

Program VST je realizován ve spolupráci INAF–Osservatorio Astronomico di Capodimonte, Neapol, Itálie a ESO. INAF ve spolupráci s předními italskými podniky navrhla a postavila dalekohled. ESO je zodpovědná za stavbu pozorovatelny a přípravné práce na stanovišti. Kamera dalekohledu OmegaCAM byla navržena a postavena konsorciem institucí z Nizozemí, Německa a Itálie za významné podpory ESO, která zároveň archivuje a distribuuje data získaná tímto zařízením.

V roce 2012 slavíme 50. výročí založení ESO. ESO (Evropská jižní observatoř) je hlavní mezinárodní astronomickou organizací Evropy a patří k nejproduktivnějším astronomickým observatořím světa. Je podporována 15 členskými státy, kterými jsou: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO má za cíl vývoj, konstrukci a provoz výkonných pozemních astronomických zařízení, která umožní významné vědecké objevy. ESO také hraje přední roli při propagaci a organizaci mezinárodní spolupráce na poli astronomického výzkumu. ESO v současnosti provozuje tři observatoře světově úrovně: La Silla, Paranal a Chajnantor, které se nacházejí na poušti Atacama v Chile. Na Paranalu se nachází VLT (Very Large Telescope = Velmi velký dalekohled) – nejvyspělejší pozemní dalekohled pracující ve viditelném světle a VISTA, největší přehlídkový dalekohled pro infračervenou oblast na světě. Zároveň je ESO evropským zástupcem největšího astronomického projektu všech dob – teleskopu ALMA budovaného na planině Chajnantor. V současnosti ESO plánuje výstavbu Evropského extrémně velkého dalekohledu (E-ELT), který bude mít průměr primárního zrcadla 40 metrů. Měl by pracovat v infračerveném i viditelném oboru záření a stane se největším dalekohledem světa.

 

Odkazy

 

Kontakty

Viktor Votruba; národní kontakt; Astronomický ústav AV ČR, 251 65 Ondřejov, Česká republika; Email: votruba@physics.muni.cz

Jiří Srba; překlad; Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika; Email: jsrba@astrovm.cz

Richard Hook; ESO, La Silla, Paranal, E-ELT and Survey Telescopes Public Information Officer; Garching bei München, Germany; Tel: +49 89 3200 6655; Email: rhook@eso.org

Toto je překlad tiskové zprávy ESO eso1211. ESON -- ESON (ESO Science Outreach Network) je skupina spolupracovníku z jednotlivých členských zemí ESO, jejichž úkolem je sloužit jako kontaktní osoby pro lokální média.


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies