Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » První observatoř ESO slaví čtyřicátiny

První observatoř ESO slaví čtyřicátiny

30.03.2009

ESO 012/09 tisková zpráva

Observatoř La Silla, ve své době největší astronomický stánek světa, právě oslavuje 40 let od svého založení. Přivedla Evropu na přední místo astronomického výzkumu a stále se jedná o jednu z vědecky nejproduktivnějších pozemních observatoří, jež svou činností přispívá k publikaci kolem 300 vědeckých prací ročně.

La Silla napomohla velkému počtu vědeckých objevů, z nichž některé pyšní přívlastkem první. Spektrograf HARPS je světově nejúspěšnější lovec exoplanet. Objevil planetu okolo hvězdy Gliese 581, kterou můžeme považovat za první známou kamennou exoplanetu v zóně života (ESO 22/07). Některé teleskopy observatoře hrály důležitou úlohu při zjištění, že rozpínání vesmíru se zrychluje (ESO 21/98). Rovněž pomohly porozumět, jak souvisí nejenergetičtější výbuchy ve vesmíru – gama záblesky – s explozemi hmotných hvězd (ESO 15/98). Od roku 1987 dodnes hraje La Silla důležitou roli při studiu nejbližší supernovy SN 1987A (ESO 08/07).

Observatoř stále nabízí astronomické obci své výjimečné schopnosti,“ říká Tim de Zeeuw, generální ředitel ESO a dodává: „Byla prvním pozorovacím stanovištěm ESO v Chile. Jako taková zahájila dlouhou a plodnou spolupráci s touto zemí i její vědeckou komunitou.“

La Silla se nachází na okraji vyprahlé pusté poště Atacama. Podobně jako jiné observatoře v těchto místech je zde uchráněna před světelným znečištěním a spolu s Paranalem, který je domovem VLT, může využívat nejtmavějších a nejjasnějších nocí ve světě. Na svém vrcholu hostí La Silla více jak 15 dalekohledů. Mezi nimi také první a dlouhou dobu rovněž jediný přístroj na jižní polokouli, sledující submilimetrové vlnové délky (patnáctimetrový SEST). Ten pomohl otevřít cestu pro APEX i projekt ALMA. Také zde naleznete metrový Schmidtův dalekohled, kterým byla provedena první kompletní fotografická přehlídka jižní oblohy. Dalekohledy na La Silla podpořily bezpočet vesmírných misí, například pořídili poslední snímek komety Shoemaker-Levy 9 před jejím nárazem do Jupiteru a tím napomohly stanovit přesný časový harmonogram sondy Galileo pro pozorování této kolize.

Mnoho ze současných astronomů získalo v minulosti na La Silla svou první zkušenost s dalekohledy, ve své době považovanými za obří,“ říká Bruno Leibundgut, vědecký ředitel ESO.

Přestože některé z menších teleskopů již byly uzavřeny, důležitá pozorování stále probíhají na větších dalekohledech, podporovány inovativními astronomickými přístroji. Konkrétně se jedná o dnes nejproduktivnější 'čtyřmetry' na světě, 3,5 metrový New Technology Telescope (NTT) a 3,6 metrový dalekohled ESO. „NTT vytvořil základy pro nové konstrukce a design,“ říká Andreas Kaufer, ředitel La Silla Paranal observatoře. Na dalekohledu NTT byla poprvé testována takzvaná aktivní optika, počítačově kontrolovaný tvar primárního zrcadla, což je technologie, kterou vyvinulo ESO a v současnosti ji využívá většina velkých dalekohledů včetně VLT. 3,6 metrový teleskop ESO byl ve své době největším evropským dalekohledem. Dnes hostí zařízení pro lov exoplanet – přístroj HARPS (High Accuracy Radial velocity Planet Searcher). Přesnost tohoto spektrografu je bezprecedentní.

Infrastrukturu na La Silla využívá mnoho členských států ESO ke svým vlastním projektům. Nacházejí se zde například švýcarský 1,2 m dalekohled Euler, italský Rapid-Eye Mount (REM), francouzský pátrač po gama záblescích TAROT či několik běžnějších zařízeních jako 2,2 m dalekohled německého Max Planck institutu nebo dánský 1,5 m dalekohled. Kamera Wide Field Imager (WFI) se 67 milióny pixelů umístěná na 2,2 m dalekohledu pořídila již několik snímků, jenž se stihly stát doslova ikonami.

Observatoř La Silla se nachází severně od města La Serena a organizaci ESO slouží od šedesátých let minulého století. Její umístění vybrala skupina zkušených astronomů spolu s prvním ředitelem ESO Otto Heckmannem při průzkumné expedici po chilských Andách v letech 1963 a 1964, jež částečně putovala na koních. S výběrem umístění pomohla také americká organizace AURA [1], která plánovala postavit observatoř nedaleko Cerro Tololo. V následujících letech probíhaly na La Silla stavební práce a 25. března 1969 oslavilo přes 300 lidí (včetně chilského prezidenta Eduardo Freie či švédského ministra školství Olof Palmeho) dokončení první fáze stavby. První dva menší teleskopy a velký 3,6 metrový dalekohled zde byly umístěny v roce 1977. V roce 1989 následoval NTT.

Vznik observatoře La Silla není důležitý jen pro budoucnost astronomického výzkumu, ale je zářným příkladem čeho lze dosáhnout díky efektivní a hluboké mezinárodní spolupráci,“ řekl tenkrát Olof Palme.

V roce 2007 schválila rada ESO plán, který dále podtrhuje význam La Silla společně s dalšímu zařízeními ESO – VLT, ALMA a E-ELT. Budoucnost observatoře tak zůstává jasná. Mimo jiné se zde plánuje umístěná dalších národních dalekohledů, což uvítala celá astronomická komunita.

 

Zdroj

 

Další informace:

Stránky o La Silla: http://www.eso.org/public/astronomy/teles-instr/lasilla.html

Obrazky La Silla: http://www.eso.org/gallery/v/ESOPIA/LaSilla/

ESO v datech: http://www.eso.org/public/about-eso/timeline.html

[1] Pozn. překladatele: Asociace univerzit pro kosmický výzkum - Association of Universities for Research in Astronomy (http://www.aura-astronomy.org/). Plánovala postavit observatoř v Chile nedaleko Cerro Tololo v rámci projektu INTER-AMERICAN OBSERVATORY (http://www.ctio.noao.edu/).

Kontakt:

Andreas Kaufer, ESO, Chile, tel.: +49 89 3200 5303, e-mail: akaufer (at) eso.org

ESO La Silla - Paranal - ELT Press Officer: Dr. Henri Boffin - +49 89 3200 6222 - hboffin@eso.org
ESO Press Officer in Chile: Valentina Rodriguez - +56 2 463 3123 - vrodrigu@eso.org

Překlad: Tomáš Mohler, Hvězdárna Valašské Meziříčí
Národní kontakt: Pavel Suchan +420 267 103 040 suchan@astro.cz

autor: Tomáš Mohler


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz