Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Příprava kosmické lodi Starliner s posádkou na historickou cestu k ISS

Příprava kosmické lodi Starliner s posádkou na historickou cestu k ISS

22.04.2024

Kosmická loď Starliner společnosti Boeing s dvoučlennou posádkou NASA na ISS se brzy přesune z Kennedyho vesmírného střediska NASA na mys Canaveral ke svému plánovanému startu 6. května 2024. NASA se připravuje na pilotní letový test kosmické lodi Starliner, která dopraví astronauty Butche Wilmora a Suni Williamsovou na Mezinárodní vesmírnou stanici na týdenní misi.

Kosmická loď s dvojicí astronautů na letovém testu na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) je připravena přesunout se ze svého výrobního zařízení na místo startu. Kosmická loď Starliner společnosti Boeing vyjela 16. dubna 2024 z komerčního zařízení pro přípravu posádky a nákladu v Kennedyho vesmírném středisku NASA na Floridě do zařízení pro vertikální integraci na nedaleké základně Cape Canaveral Space Force, kde se připojí k raketě Atlas V.

Letový test s posádkou je zaměřen na start ne dříve než v pondělí 6. května 2024 ze Space Launch Complex-41 na Cape Canaveral. Astronauti NASA Butch Wilmore a Suni Williamsová poletí na palubě Starlineru a zakotví v předsunutém portu modulu Harmony na vesmírné stanici. Dvojice stráví asi týden v laboratoři na oběžné dráze, poté bude následovat přistání Starlineru pomocí padáku a airbagu na jihozápadě Spojených států.

Po úspěšném dokončení mise zahájí NASA finální proces certifikace Starlineru a jeho systémů pro mise s rotací posádky na vesmírnou stanici. Kapsle Starliner s průměrem 4,56 m a schopností automatického nebo ručního řízení unese čtyři astronauty nebo část posádky a náklad pro mise na nízkou oběžnou dráhu Země.

Zdroj: https://scitechdaily.com/nasa-and-boeing-prep-starliner-and-atlas-v-rocket-prep-for-historic-iss-journey/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz