Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Molekulární předchůdci života objeveni v Perseově oblaku

Molekulární předchůdci života objeveni v Perseově oblaku

13.04.2023

Studie vedená Susanou Iglesiasovou z Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC) odhalila přítomnost velkého množství složitých organických molekul v jedné z nejbližších oblastí tvorby hvězd. Výsledky byly publikovány v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. Susan Iglesias-Groth a Martina Marín-Dobrincic z Polytechnické univerzity v Cartageně objevily přítomnost četných prebiotických molekul v oblasti tvorby hvězd IC348 molekulárního mračna Perseus. Hvězdokupa je stará asi 2-3 miliony roků.

Některé z těchto biologických molekul jsou považovány za základní stavební kameny pro stavbu složitějších molekul, jako jsou aminokyseliny, které vytvořily genetický kód starověkých mikroorganismů a způsobily rozkvět života na Zemi. Poznání distribuce a množství těchto prekurzorových molekul v oblastech, kde se velmi pravděpodobně tvoří planety, je důležitou výzvou pro astrofyziku.

Oblak Perseus je jednou z oblastí vzniku hvězd nejblíže Sluneční soustavě. Mnohé z jeho hvězd jsou mladé a mají protoplanetární disky, kde mohou probíhat fyzikální procesy, které dávají vznik planetám. „Je to výjimečná laboratoř organické chemie,“ vysvětluje Iglesias-Groth, která v roce 2019 objevila fullereny ve stejném oblaku. Jedná se o složité molekuly čistého uhlíku, které se často vyskytují jako stavební kameny pro klíčové molekuly života.

Nyní nový výzkum odhalil ve vnitřní části této oblasti běžné molekuly, jako je molekulární vodík (H2), hydroxyl (OH), voda (H2O), oxid uhličitý (CO2) a amoniak (NH3), stejně jako několik molekul obsahujících uhlík, které by mohly hrát důležitou roli při vzniku složitějších uhlovodíků a prebiotických molekul, jako je kyanovodík (HCN), acetylen (C2H2), diacetylen (C4H2), kyanoacetylen (HC3N), kyanobutadien (HC5N), ethan (C2H6), hexatriyn (C6H2) a benzen (C6H6).

Data také ukazují na přítomnost složitějších molekul, jako jsou polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH) a fullereny C60 a C70. „Oblak IC 348 se zdá být velmi bohatý a rozmanitý ve svém molekulárním obsahu,“ říká Iglesias-Gorth. „Novinkou je, že vidíme molekuly v difúzním plynu, ze kterého se tvoří hvězdy a jejich protoplanetární disky.“

Přítomnost prebiotických molekul v mezihvězdných oblastech tak blízko hvězdokup naznačuje možnost, že na mladých planetách probíhají akreční procesy, které by mohly přispět k tvorbě složitých organických molekul. Tyto klíčové molekuly mohly být dodány rodícím se planetám v protoplanetárních discích a mohly by tak pomoci vytvořit tam cestu k molekulám života,“ zdůrazňuje Marina-Dobrincic.

Detekce je založena na datech pořízených satelitem NASA s názvem Spitzer. Dalším krokem bude použití výkonného vesmírného dalekohledu Jamese Webba (JWST). „Spektroskopická kapacita JWST by mohla poskytnout podrobnosti o prostorové distribuci všech těchto molekul a rozšířit současné hledání na další, které jsou složitější, což poskytuje vyšší citlivost a rozlišení, které jsou nezbytné pro potvrzení velmi pravděpodobné přítomnosti aminokyselin v této a v dalších oblastech tvorby hvězd,“ uzavírá Iglesias-Groth.

Zdroj: https://scitechdaily.com/galactic-revelations-molecular-precursors-of-life-discovered-in-the-perseus-cloud/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz