Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Místo pro E-ELT vybráno

Místo pro E-ELT vybráno

28.04.2010

ESO 018/10 tisková zpráva

Pokud bude největší optický dalekohled světa E-ELT postaven, bude stát na Cerro Armazones v Chile!

Dne 26. dubna 2010 vybral ESO Council lokalitu Cerro Armazones jako základnu pro plánovaný dalekohled European Extremely Large Telescope (E-ELT) o průměru 42 m. Cerro Armazones je hora s výškou 3060 m n. m. Nachází se v centrální části chilské pouště Atacama, 130 km jižně od města Antofagasta a asi 20 km od Cerro Paranal, sídla dalekohledů ESO/VLT.

"Jedná se o důležitý milník, který nám umožní dokončit základní design tohoto ambiciózního projektu, jež nesmírně obohatí naše astronomické poznání,“ říká Tim de Zeeuw, generální ředitel ESO. “Rád bych poděkoval týmu pro výběr lokality za práci, kterou vykonal za několik posledních let”.
 
Příštím krokem ESO bude výstavba dalekohledu E-ELT pro optickou a infračervenou oblast s primárním zrcadlem o průměru 42 m. E-ELT se stane největším "lidským okem mířícím k obloze" a jediným takto velkým dalekohledem na světě. ESO společně s astronomickou komunitou v současnosti připravuje detailní plány konstrukce celého teleskopu. E-ELT promluví do řady palčivých nevyřešených problémů současné astronomie a možná přinese takovou revoluci do našeho vnímání vesmíru, jako to udělal první Galileův dalekohled před 400 lety. Konečné rozhodnutí o konstrukci teleskopu by mělo padnout do konce roku 2010 a první pozorování s novým dalekohledem jsou zatím plánována na rok 2018. 

Rozhodnutí o výběru místa pro E-ELT učinil ESO Council  (řídící orgán organizace složený ze zástupců všech 14 členských zemí ESO) a je postaveno na rozsáhlém srovnávacím meteorologickém průzkumu trvajícím několik posledních let. Většina výsledků, získaných při kampani pro výběr vhodné lokality, bude zveřejněna v průběhu roku 2010.

Při výběru místa bylo třeba zvážit řadu faktorů. Na prvním místě samozřejmě “astronomickou kvalitu” atmosféry, tedy například počet jasných nocí, množství vodní páry v atmosféře a její stabilitu (tzv. seeing). V úvahu byla brána také řada dalších kritérií, jako například náklady na konstrukci a provoz či možnost spolupráce s dalšími velkými přístroji ESO (VLT/VLTI, VISTA, VST, ALMA a SKA atd.).

V březnu 2010 obdržel ESO Council předběžnou zprávu Poradní komise pro výběr stanoviště E-ELT (E-ELT Site Selection Advisory Committee) s hlavnímy závěry [1]. Ty potvrdily, že všechna místa, zkoumaná v konečné fázi výběru (Armazones, Ventarrones, Tolonchar a Vizcachas v Chile; La Palma, Španělsko) mají velmi dobré atmosférické podmínky a každé z nich má svoji silnou stránku. Technická zpráva dospěla k závěru, že Cerro Armazones poblíž Paranalu je jednoznačným favoritem, neboť má v rámci zvažovaných kritérií nejvyváženější kvalitu pozorovacích podmínek a může být provozováno na společné bázi s ESO Paranal Observatory. Cerro Armazones a Paranal sdílejí stejné ideální podmínky pro astronomické pozorování a přes 320 nocí do roka je zde jasná obloha.

Po zvážení jasného doporučení Poradní komise pro výběr stanoviště E-ELT a dalších relevantních aspektů, především odborných předností stanoviště, ESO Council schválil výběr lokality Cerro Armazones jako základny pro E-ELT.

"Přidání dalekohledu E-ELT k již dnes mohutnému a výkonnému arsenálu komplexní observatoře VLT dlouhodobě garantuje budoucnost Paranalu jako jedné z nejvyspělejších observatoří na světě a dále zesiluje pozici ESO jako vůdčí světové organizace pozemní astronomie,” říká de Zeeuw.
 
Reakce chilské vlády na volbu Cerro Armazones jako lokality pro E-ELT na sebe nenechala dlouho čekat. V rámci podpory projektu schválila darování značné části pozemků přilehlých k ESO Paranal Observatory do majetku observatoře a zařazení Armazones do nařízení zabezpečujícího pokračování ochrany stanoviště proti všem nepříznivým vlivům, především světelnému znečištění a těžebním aktivitám.

 

Zdroj

 
.   
Poznámky

[1] Výsledky z různých míst světa byly detailně analyzovány také nezávislou komisí SSAC (Site Selection Advisory Committee). Podobný výzkum prováděl také tým pro výběr stanoviště amerického třicetimetrového dalekohledu TMT (Thirty-Meter Telescope). V rámci efektivity tým SSAC nezkoumal místa v severní i jižní Americe již analyzovaná týmem TMT a použil pouze výstupy práce komise. Dvě místa na pracovním seznamu SSAC, včetně Armazones, byla také na seznamu týmu TMT.

[2] Plné formální znění rezoluce ESO CouncilResolution of ESO Council on the Baseline Site for the E-ELT

Recognising

  • the very clear recommendation from the Site Selection Advisory Committee that the E-ELT should be located on Cerro Armazones in Northern Chile
  • the considerable scientific synergy that would result between the E-ELT and future facilities in the Southern Hemisphere, most notably ALMA and SKA
  • the operational and scientific synergies with Paranal that would result

and expressing its warmest appreciation for

  •  the very generous offers from Spain and Chile to host the E-ELT
  • the very considerable contributions to the quality and depth of the discussion on the siting of the E-ELT made by Chile and Spain in the course of developing their offers;


Council has concluded that the overriding driver for the decision on the location of the E-ELT should be the scientific quality of the site. The scientific qualities of Cerro Armazones and the positive impact that locating the E-ELT there will have on the future scientific leadership of ESO are sufficiently compelling to outweigh the very substantial offer made by Spain.

Council has therefore resolved to approve the recommendation of the Director General to adopt Cerro Armazones in Chile as the baseline site for the E-ELT.

Council noted that this decision is essential for the completion of the construction proposal for decision at a later date.Další informace

ESO (Evropská jižní observatoř) je hlavní mezinárodní astronomickou organizací Evropy a patří k nejproduktivnějším astronomickým observatořím světa. Je podporována 14 členskými státy, kterými jsou: Belgie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO má za cíl vývoj, konstrukci a provoz výkonných pozemních astronomických zařízení, která umožní významné vědecké objevy. ESO také hraje přední roli při propagaci a organizaci mezinárodní spolupráce na poli astronomického výzkumu. ESO v současnosti provozuje tři observatoře světově úrovně: La Silla, Paranal a Chajnantor, které se nacházejí na poušti Atacama v Chile. Na Paranalu se nachází VLT (Very Large Telescope = Velmi velký dalekohled) – nejvyspělejší pozemní dalekohled pracující ve viditelném světle a VISTA, největší přehlídkový dalekohled pro infračervenou oblast na světě. Zároveň je ESO evropským zástupcem největšího astronomického projektu všech dob – teleskopu ALMA budovaného na planině Chajnantor. V současnosti ESO plánuje výstavbu Evropského extrémně velkého dalekohledu (E-ELT), který bude mít průměr primárního zrcadla 42 metrů. Měl by pracovat v infračerveném i viditelném oboru záření a stane se největším dalekohledem světa.

Odkazy


Kontakty

Tim de Zeeuw; ESO Director General; Garching, Germany; Phone: +49 89 3200 6226; E-mail: ikreutle@eso.org

Massimo Tarenghi; ESO Representative in Chile; Santiago, Chile; Phone: +56 2 463 3143; E-mail: mtarengh@eso.org

Roberto Gilmozzi; E-ELT Principal Investigator; ESO, Garching, Germany; Phone: +49 89 3200 6667; E-mail: rgilmozz@eso.org

Lars Lindberg Christensen; Head ESO education and Public Outreach Department; ESO, Garching, Germany; Phone: +49 89 3200 6761; Cell: +49 173 38 72 621; E-mail: lars@eso.org

Henri Boffin; ESO La Silla-Paranal/E-ELT Press Officer; Garching, Germany; Tel: +49 89 3200 6222; Cell: +49 174 515 43 24; Email: hboffin@eso.org

Překlad: Jiří Srba, Hvězdárna Valašské Meziříčí
Národní kontakt: Pavel Suchan +420 267 103 040; suchan@astro.cz

autor: Jiří Srba


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies