Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Jaký je sluneční cyklus č. 25?

Jaký je sluneční cyklus č. 25?

11.02.2022

Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?

Počet slunečních skvrn cyklu 25 převyšuje oficiální předpověď. Mohlo by se tak nabízet, že za několik let bude silné maximum.

„Ne tak rychle,“ varuje Dr. Ron Turner, analytik výzkumného ústavu ANSER ve Virginii. „Může být příliš brzo předjímat silný sluneční cyklus." Následující graf vysvětluje proč:

R. Turner zkoumá sluneční cykly mnoho let a vzpomíná na minulý cyklus 24. Rozeběhl se stejně rychle jako se rozbíhá sluneční cyklus 25 nyní. „Vzal jsem počty skvrn z počátečních let cyklu 24 a přeložil je na cyklus 25,“ řekl. „Téměř perfektně sedí.“

Sluneční cyklus 24 se nakonec stal jedním z nejslabších cyklů i vzhledem k minulému století. Jeho rychlý prudký začátek nevedl k silnému maximu. Turner neříká, že cyklus 25 bude podobně falešný. Ale spíše „tyto počáteční počty skvrn nejsou dost, aby zaručovaly silný cyklus,“ varuje.

Ilustrační obrázek sluneční fotosféry z 30. ledna 2022 (SDO/HMI) https://sdo.gsfc.nasa.gov/data/:

Vývoj výrazné skupiny AR2936 na obrázku v průběhu dvou dnů:

 

Podle: SpaceWeather.com

autor: Petr Zelený


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies