Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Jaký je sluneční cyklus č. 25?

Jaký je sluneční cyklus č. 25?

11.02.2022

Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?

Počet slunečních skvrn cyklu 25 převyšuje oficiální předpověď. Mohlo by se tak nabízet, že za několik let bude silné maximum.

„Ne tak rychle,“ varuje Dr. Ron Turner, analytik výzkumného ústavu ANSER ve Virginii. „Může být příliš brzo předjímat silný sluneční cyklus." Následující graf vysvětluje proč:

R. Turner zkoumá sluneční cykly mnoho let a vzpomíná na minulý cyklus 24. Rozeběhl se stejně rychle jako se rozbíhá sluneční cyklus 25 nyní. „Vzal jsem počty skvrn z počátečních let cyklu 24 a přeložil je na cyklus 25,“ řekl. „Téměř perfektně sedí.“

Sluneční cyklus 24 se nakonec stal jedním z nejslabších cyklů i vzhledem k minulému století. Jeho rychlý prudký začátek nevedl k silnému maximu. Turner neříká, že cyklus 25 bude podobně falešný. Ale spíše „tyto počáteční počty skvrn nejsou dost, aby zaručovaly silný cyklus,“ varuje.

Ilustrační obrázek sluneční fotosféry z 30. ledna 2022 (SDO/HMI) https://sdo.gsfc.nasa.gov/data/:

Vývoj výrazné skupiny AR2936 na obrázku v průběhu dvou dnů:

 

Podle: SpaceWeather.com

autor: Petr Zelený


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz