Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Jaký je sluneční cyklus č. 25?

Jaký je sluneční cyklus č. 25?

11.02.2022

Již dva roky (od prosince 2019) je v činnosti sluneční cyklus s pořadovým číslem 25. Jak to vypadá po srovnání lednových údajů s počty slunečních skvrn a co nás může čekat v budoucnu?

Počet slunečních skvrn cyklu 25 převyšuje oficiální předpověď. Mohlo by se tak nabízet, že za několik let bude silné maximum.

„Ne tak rychle,“ varuje Dr. Ron Turner, analytik výzkumného ústavu ANSER ve Virginii. „Může být příliš brzo předjímat silný sluneční cyklus." Následující graf vysvětluje proč:

R. Turner zkoumá sluneční cykly mnoho let a vzpomíná na minulý cyklus 24. Rozeběhl se stejně rychle jako se rozbíhá sluneční cyklus 25 nyní. „Vzal jsem počty skvrn z počátečních let cyklu 24 a přeložil je na cyklus 25,“ řekl. „Téměř perfektně sedí.“

Sluneční cyklus 24 se nakonec stal jedním z nejslabších cyklů i vzhledem k minulému století. Jeho rychlý prudký začátek nevedl k silnému maximu. Turner neříká, že cyklus 25 bude podobně falešný. Ale spíše „tyto počáteční počty skvrn nejsou dost, aby zaručovaly silný cyklus,“ varuje.

Ilustrační obrázek sluneční fotosféry z 30. ledna 2022 (SDO/HMI) https://sdo.gsfc.nasa.gov/data/:

Vývoj výrazné skupiny AR2936 na obrázku v průběhu dvou dnů:

 

Podle: SpaceWeather.com

autor: Petr Zelený


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies