Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


17.07.2026
Víkend s nanosatelity

O víkendu 10. – 12. 7 2026 se úspěšně uskutečnila Víkendová škola návrhu a stavby nanosatelitů v rámci projektu přeshraniční spolupráce s názvem Rozvoj vzdělávání v oblasti vývoje nanosatelitů a kosmických technologií. Akci pořádali oba partneři projektu, Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. a Slovenská organizácia pre vesmírné aktivity a zúčastnilo se ji 15 účastníků z obou stran hranice. Součástí opravdu bohatého a zajímavého programu byly nejen teoretické přednášky, semináře, praktické činnosti se složením Schoolsatů – výukového modelu cubesatu, ale také jsme si vyzkoušeli virtuální technologie i praktická pozorování kosmických objektů pozemními dalekohledy, včetně Mezinárodní kosmické stanice.  Po úspěšném absolvování víkendové školy a nedělní samostatné práce obdrželi všichni účastníci certifikát o absolvování této školy.

11.05.2026
Astronomické tábory 2026

Po dvouleté přestávce organizuje hvězdárna pro děti a mládež astronomické tábory. Podobně jako v předchozích letech nabízíme pobytový tábor pro starší a odvážnější děti, které se nebojí vícedenního pobytu mimo domov, i tzv. příměstský tábor, kdy děti docházejí každý den na hvězdárnu. Obě akce jsou koncipovány jako vzdělávací, naším cílem však není děti zahlcovat informacemi, ale nabídnout jim smysluplnou rekreaci plnou her, zábavných úkolů, dobrovolných sportovních aktivit a především odpočinku pod hvězdnou oblohou při nočních pozorováních.

03.03.2026
Revitalizace areálu valašskomeziříčské hvězdárny po 60 letech

Poslední roky jsou na Hvězdárně Valašské Meziříčí ve znamení velkých změn v základní infrastruktuře celého areálu. Zatím většina změn probíhala tak trochu skrytě, ať už proto, že se jednalo o opravy či úpravy interiérů nebo proto, že byla skryta za hradbou stromů. První velkou změnou bylo vybudování nového objektu Kulturního a kreativního centra na ulici J. K. Tyla a nyní se dostáváme do další etapy, která je svou povahou velmi zřetelná. Jedná se o komplexní revitalizaci oplocení a areálu hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Na obloze » Úkazy » Přechod Merkuru přes Slunce

Přechod Merkuru přes Slunce

9. května 2016

Jedním z nejzajímavějších astronomických úkazů pozorovatelných letos v České republice bude přechod planety Merkur přes sluneční disk, který se odehraje v pondělí 9. května v odpoledních hodinách. Úkaz bude (s výjimkou samotného závěru) pozorovatelný i ve Valašském Meziříčí. V průběhu tranzitu Merkuru přes Slunce bude zdejší hvězdárna otevřena pro veřejnost a nabídne zájemcům možnost bezpečného pozorování speciálními dalekohledy pro sledování Slunce.

Přechod planety přes sluneční disk je astronomický úkaz vznikající stejným mechanismem jako mnohem známější zatmění Slunce. Při zatmění se Měsíc ocitne tak blízko spojnice Slunce–Země, že z pohledu pozorovatele na Zemi částečně nebo úplně zastíní sluneční kotouč. V případě přechodu (neboli tranzitu) planety se poblíž spojnice Slunce–Země ocitne některá z vnitřních planet Sluneční soustavy (Merkur nebo Venuše). Letos 9. května to bude Merkur.

Mnohem vzdálenější Merkur ale zakryje jen velmi malou část Slunce a bude na něm pozorovatelný pouze jako malý černý kroužek (157krát menší než sluneční disk). Proto je ke sledování pohybu Merkuru potřeba použít dalekohled vybavený pro bezpečné pozorovaní Slunce!

Ve Valašském Meziříčí úkaz začne ve 13:12 hodin SELČ ve výšce téměř 58° nad jižním obzorem. Pouť Merkuru po kotouči Slunce potrvá více než sedm hodin. Za příznivých meteorologických podmínek bude tranzit pozorovatelný celé odpoledne, z míst s dobrým výhledem až do západu Slunce ve 20:17 hodin SELČ. Merkur definitivně opustí Sluneční disk ve 20:40 hodin SELČ.

Grafické znázornění hlavních fází úkazu. Zdroj: EAI / www.astro.cz.

 

Naposledy jsme z našeho území měli možnost sledovat přechod Merkuru přes Slunce 7. května 2003, další příležitost nastane 11. listopadu 2019.

Snímek planety Merkur při přechodu přes Slunce 7. května 2003. Levá světlá polovina snímku zachycuje část slunečního disku promítnutou pomocí projekce na bílou podložku, planeta Merkur se nachází poblíž okraje disku (malý černý kroužek uprostřed fotografie).

Hvězdárna Valašské Meziříčí bude během přechodu Merkuru přes Slunce 9. května 2016 otevřena pro veřejnost od 13:00 do 19:30 hodin. Návštěvníci budou moci úkaz sledovat pomocí několika dalekohledů a pozorování bude doplněno výkladem pracovníka hvězdárny. Připravena bude také krátká prezentace v přednáškovém sále a on-line projekce úkazu ve vstupní hale hvězdárny, která bude rovněž přenášena přes internet na webových stránkách http://pozorovanislunce.eu/transit-merkuru/. Vstupné na pozorování úkazu je 40 Kč pro dospělé a 30 Kč pro děti. V případě, že byste měli zájem nás navštívit ve větším počtu (např. školní družina), dejte nám, prosím, vědět předem – vstupné pro předem objednané školní skupiny bude zvýhodněno.

 

Další informace:

Expresní astronomické informace (EAI)
Přechody planet přes Slunce: www.astro.cz/na-obloze/

 

 

autor: Jiří Srba


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz