V sobotu 24. března patřila hvězdárna opět rodinám s dětmi. Po únorové „Procházce sluneční soustavou“ jsme si pro ně tentokrát připravili program s názvem Krteček letí znovu do vesmíru. Krtek se poprvé vydal do vesmíru se svým velkým kamarádem - americkým astronautem Andrew Feustelem - v roce 2011, kdy na oběžné dráze Země strávili společně 16 dní. Ve středu 21. března se vypravili do vesmíru podruhé. Odletěli z kosmodromu Bajkonur v ruské raketě Sojuz k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jejich mise bude tentokrát trvat skoro půl roku a krtkův kamarád Andrew bude dokonce 3 měsíce velitelem celé stanice.
Včera odpoledne 5. března 2018 ředitel hvězdárny Ing. Libor Lenža doslova a do písmene „kosmickou rychlostí“ představil ministru kultury PhDr. Iljovi Šmídovi naši valašskomeziříčskou hvězdárnu.
V závěru roku 2017 se nám také díky finančnímu příspěvku Nadace Tomáše Bati podařilo rozšířit sadu pomůcek pro experimentální programy. Od druhého pololetí školního roku 2017/2018 proto zařazujeme do naší nabídky pořad pro druhý stupeň základních škol a střední školy s názvem „Atmosféra a vakuum“, který na základě pokusů se sníženým tlakem demonstruje vlastnosti zemské atmosféry.
Projekt navazuje na úspěšné cykly besed z roku 2016 a 2017, a je zaměřen na podporu rozvoje a další profesní orientaci zejména mladých lidí Zlínského kraje formou motivačních přednášek a diskusí s předními odborníky, výbornými lektory a osobnostmi z oblasti moderní vědy, techniky a společnosti. Věříme, že napomáhá mladým lidem v orientaci v moderním složitém světě prostřednictvím multidisciplinárního přístupu a představuje jim možnosti dalšího profesního či zájmového rozvoje.
Dnešní svět je přehlcen informacemi bez potřebné hloubky a vzájemných souvislostí. To významně stěžuje orientaci zejména mladých lidí v době úvah o jejich profesní kariéře, kterým směrem směřovat své studijní úsilí, jaké oblasti se věnovat, jak může být ten či onen obor lidské činnosti prospěšný a jakou má perspektivu.
Mladí lidé z našeho kraje dostanou příležitost seznámit se s moderními oblastmi vědy, techniky i poznávání a vývoje společnosti, díky multidisciplinárnímu přístupu lépe pochopit provázanost dnešního světa, mohou klást své dotazy a lépe se zorientovat v tom, co by mohlo být pro rozvoj naší společnosti i jejich osobního a profesního života perspektivní a užitečné.
Program:
Datum konání: 27. 4. 2018 od 18:00
Místo konání: Zlín, 14|15 BAŤŮV INSTITUT, budova 15 továrního areálu, přednáškový sál A
Podrobnější informace o akci najdete v kalendáři akcí.
Datum konání: 17. 5. 2018 od 18:00
Místo konání: Zlín, 14|15 BAŤŮV INSTITUT, budova 15 továrního areálu, přednáškový sál A
Podrobnější informace o akci najdete v kalendáři akcí.
Datum konání: 24. 5. 2018 od 18:00
Místo konání: Zlín, 14|15 BAŤŮV INSTITUT, budova 15 továrního areálu, přednáškový sál A
Podrobnější informace o akci najdete v kalendáři akcí.
Jednotné vstupné na přednášky tohoto cyklu: 40 Kč
Projekt SOUČASNÝ SVĚT VĚDY A SPOLEČNOSTI je realizován díky mimořádnému přínosu v podobě nadačního příspěvku, který poskytla Nadace Synot založená senátorem Ivo Valentou v rámci Grantu školství a zájmové činnosti Nadace Synot 2017.
Tento projekt byl finančně podpořen Nadací SYNOT zřizovanou senátorem Ivo Valentou. DĚKUJEME!
autor: Libor Lenža