Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


03.09.2018
58. praktikum pozorovatelů proměnných hvězd a exoplanet

Před koncem prázdnin, v týdnu mezi 18. – 25. srpnem 2018, se na hvězdárně ve Valašském Meziříčí sešlo a sjelo celkem 16 účastníků praktika. Kromě několika zkušených pozorovatelů se objevily na této akci dvě novačky a osm nováčků. K tomu byl i přizpůsoben program praktika, kde prvotním úkolem bylo seznámit nové účastníky s technikou místní hvězdárny, kterou mohli využívat během pozorovacích nocí a zpracováním získaných dat. Kromě toho na praktikum přijelo několik účastníků se svou sestavou dalekohledů a jako snímací kamerou digitálními zrcadlovkami, aby se naučili tuto techniku využívat pro fotometrii proměnných hvězd.

18.06.2018
Opět pozorujeme! – Zákryty

V letošním roce se stalo pozorování zákrytů opět jedním z odvětví našich odborných pozorování. I přes špatné počasí z počátku roku se doposud (za období leden – květen) podařilo „napozorovat“ (tj. nahrát a vyhodnotit) několik úkazů (přehled v tabulce). Tato pozorování nám posloužila k otestování sestavy navržené pro pozorování.

01.06.2018
Další jasný bolid nad Českou republikou večer 26. května 2018

Jen několik dní po jasném bolidu, který byl zaznamenán 23. května 2018 na počátku nautického soumraku nad střední Moravou, zaznamenaly kamery sítě CEMeNt (Central European MetEor NeTwork) 26. května 2018 na počátku astronomického soumraku další jasný a velmi pomalý bolid. Bolid dosáhl absolutní jasnosti -5,2m a jeho atmosférická dráha začala nad severovýchodním cípem Slezska v České republice a skončila nad Slezským vojvodstvím v jižním Polsku.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » Zatmění Měsíce - hrad Lukov

Kalendář akcí

Zatmění Měsíce - hrad Lukov

Typ akce:zatmění
Termín konání akce: 27.07.2018 od 20:30

Pozorování úplného zatmění Měsíce na hradě Lukov - 27. července 2018

Pozorování úplného zatmění Měsíce:

  • od 20:30 hodin - částečné zatmění Měsíce
  • ve 21:30 hodin - nastane úplná fáze zatmění
  • ve 22:21 hodin - maximální fáze zatmění
  • ve 23:13 hodin - konec úplného zatmění
  • ve 00:19 hodin - konec částečného zatmění

 

Kromě pohledu na zatmění našeho nejbližšího vesmírného souseda Měsíce, nabídneme také pohled na planety Jupiter, Saturn, později v noci také planetu Mars. Dále bude možnost se podívat na jasné a dobře pozorovatelné hvězdy v našem okolí: Vega, Altair, Arcturus, či zajímavé dvojhvězdy: Alcor a Mizar, epsilon Lyr, Albireo.

V případě dobrých pozorovacích podmínek bude možné pozorovat také další objekty noční oblohy:
Pozorování deep-sky objektů noční oblohy: (1) planetární mlhovina tvaru kotoučku M57 v Lyře a planetární mlhovina tvaru činky M27 v Lištičce. (2) Kulové hvězdokupy čítající obrovský počet hvězd (řádově statisíce) M13 a M92 v Herkulovi, M3 v Honících psech, M5 v Hadovi, otevřené hvězdokupy Chí a Há v Perseovi, M11 Divoká kachna ve Štítu. (3) V případě dobrých pozorovacích podmínek pozorování galaxií: M31 - Velká mlhovina v Andromedě, M51 - Vírová galaxie ve Velké medvědici.

 

Pokud chcete zatmění Měsice pozorovat z hradu Lukov, prosím zaregistrujte se! Účast je podmíněna registrací, kterou můžete provést na rezervačním systému hradu Lukov. Vaše registrace evidují kolegové z hradu Lukov.

 

REZERVACE vstupenek na pozorování zatmění Měsíce na hradě Lukov.

 

Plakátek ke stažení ve formátu pdf (1,02 MB).

 

Vstupné: 60,- Kč dospělý, 40,- Kč mládež do 15 let (vstupné vybírá hrad Lukov)


V rámci této akce pořádané Hvězdárnou Valašské Meziříčí, p. o., mohou být pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Pořadatel nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje