Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


Logo veřejné zakázky a poptávky

06.03.2018
Zastavení ministra kultury na valašskomeziříčské hvězdárně

Včera odpoledne 5. března 2018 ředitel hvězdárny Ing. Libor Lenža doslova a do písmene „kosmickou rychlostí“ představil ministru kultury PhDr. Iljovi Šmídovi naši valašskomeziříčskou hvězdárnu.

09.02.2018
Nový experimentální program Atmosféra a vakuum

V závěru roku 2017 se nám také díky finančnímu příspěvku Nadace Tomáše Bati podařilo rozšířit sadu pomůcek pro experimentální programy. Od druhého pololetí školního roku 2017/2018 proto zařazujeme do naší nabídky pořad pro druhý stupeň základních škol a střední školy s názvem „Atmosféra a vakuum“, který na základě pokusů se sníženým tlakem demonstruje vlastnosti zemské atmosféry.

21.12.2017
Podzimní turné s vědou pro děti

Naše turné s vědou a pohádkou začalo na konci září a skončilo pár hodin před příchodem astronomické zimy (17h 45min; 21. 12. 2017). Téměř 400 dětí z mateřských a základních škol (Růžďka, Branky, Nový Jičín, Lipník nad Bečvou, Mikulůvka, Bordovice, Pržno, Všechovice) se účastnilo vědeckého poznávání světa a zjistilo, že: 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » Noc vědců 2017

Kalendář akcí

Noc vědců 2017

Místo konání akce:Hvězdárna Valašské Meziříčí
Typ akce:akce pro veřejnost
Termín konání akce: 06.10.2017 od 17:00 do 22:00

Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. a Valašská astronomická společnost srdečně zvou všechny zájemce na další ročník oblíbené akce Noc vědců 2017 v prostorách valašskomeziříčské hvězdárny. Akce se koná v pátek 6. října 2017 od 17:00 do 22:00 hodin.

Tématem letošního ročníku je MOBILITA… náš svět je v pohybu. Přemisťuje se téměř vše: lidé, materiál, myšlenky i informace. K obrovskému rozmachu mobility bezpochyby významnou měrou přispěla také věda. Kam mobilitu posunuje věda a technika dnešních dnů?


Program Noci vědců 2017 – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.

17:00 – 18:00 hodin  EXKURZE, KVÍZY A PŘEKVAPENÍ

Komentované prohlídky odborného pracoviště včetně představení observační techniky a historické Ballnerovy hvězdárny s expozicemi. Hravé vědomostní soutěže a kvízy pro děti i dospělé… úspěšné řešitele odměníme drobnými cenami. Překvapení pro malé i velké s možností pořídit si netradiční fotografii…

 

18:00 – 19:00 hodin  MOBILNĚ NA CIZÍCH SVĚTECH (přednáška pro veřejnost)

K průzkumu těles Sluneční soustavy dnes používáme nejen kosmické sondy, ale ve stále větší míře i nejrůznější typy mobilních zařízení, která jsou schopna se více či méně autonomně pohybovat po povrchu jiných planet. Tato vozítka (rovery) mají celou řadu výhod. Přinášejí obrovské množství komplexnějších poznatků a otevřela zcela novou cestu k průzkumu jiných světů. Vývoj však jde dále a už dnes jsou připravovány ambiciózní projekty přístrojů, které budou nejen jezdit po povrchu planet či měsíců, ale vznášet se v jejich atmosférách či se dokonce potápět do hlubin jejich exotických oceánů a jezer. V hlavách inženýrů, projektantů a techniků se rodí zařízení, která by měla umožnit vyšší mobilitu lidí při průzkumu a kolonizaci jiných těles naší planetární soustavy.Populární přednáška bude doplněna bohatým obrazovým materiálem.

Přednáší Libor Lenža, odborný pracovník Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o.

 

19:00 – 22:00 hodin ASTRONOMICKÉ POZOROVÁNÍ PRO VEŘEJNOST

Večerní obloze bude vládnout Měsíc téměř v úplňku. Dále budeme pozorovat hvězdy a vícenásobné hvězdné soustavy. V případě dobrého počasí budou k pozorování využity také přenosné dalekohledy před hlavní budovou hvězdárny. Tato část programu se uskuteční pouze v případě příznivých pozorovacích podmínek.

 

19:00 – 21:00 hodin AUTONOMNĚ KUPŘEDU ANEB ROBOTI V AKCI

Ukázka programovatelných robotů při pohybu v umělém terénu a vyhýbání se překážkám. Vysvětlení základních principů autonomní orientace v terénu a jízdní ukázky sestavených robotických vozítek ze stavebnice LEGO.

 

17:00 – 22:00 hodin  VÝSTAVA „SPUTNIKEM TO ZAČALO“

Představení výstavy umístěné ve vstupní hale hlavní budovy hvězdárny s komentářem. Výstava věnovaná historii kosmonautiky a prvním kosmickým letům. Mezi historickými milníky dobývání kosmu zde mimo jiné nalezneme nákres principu reaktivního motoru. Na dalších panelech připomínáme význam kosmických letů a jejich nezanedbatelný přínos, který si již dnes ani neuvědomujeme a bereme jej jako samozřejmost.


S ohledem na večerní dobu a omezený prostor pro parkování prosíme návštěvníky, aby parkovali s automobily mimo areál hvězdárny (neplatí pro imobilní spoluobčany). Děkujeme za pochopení.

V průběhu večera bude k dispozici zdarma teplý čaj.
Vstupné dobrovolné.

 

Kontakt na organizátory
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.
Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Telefon: 571 611 928
Mobil: 777 277 134, 739 605 050
www.astrovm.cz
hvezdarna@astrovm.cz

 Plakát ke stažení (jpg.565 kB)

 


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz