Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


18.06.2018
Opět pozorujeme! – Zákryty

V letošním roce se stalo pozorování zákrytů opět jedním z odvětví našich odborných pozorování. I přes špatné počasí z počátku roku se doposud (za období leden – květen) podařilo „napozorovat“ (tj. nahrát a vyhodnotit) několik úkazů (přehled v tabulce). Tato pozorování nám posloužila k otestování sestavy navržené pro pozorování.

01.06.2018
Další jasný bolid nad Českou republikou večer 26. května 2018

Jen několik dní po jasném bolidu, který byl zaznamenán 23. května 2018 na počátku nautického soumraku nad střední Moravou, zaznamenaly kamery sítě CEMeNt (Central European MetEor NeTwork) 26. května 2018 na počátku astronomického soumraku další jasný a velmi pomalý bolid. Bolid dosáhl absolutní jasnosti -5,2m a jeho atmosférická dráha začala nad severovýchodním cípem Slezska v České republice a skončila nad Slezským vojvodstvím v jižním Polsku.

02.05.2018
Za tajemstvím padajících hvězd: Jasný bolid nad jižním Maďarskem

Cokoliv se šustne nad obzorem, o tom čeští astronomové dobře vědí. A nezáleží na tom, že tentokrát proťal zářící objekt oblohu nad hranicí Maďarska a Chorvatska. Pomocí dálkové radarové detekce, pozorování pomocí monitorů náhlých ionosférických poruch, kamerových systémů a velmi kvalitních spektrografů lze odhalit tajemství jasného objektu za hranicemi České republiky.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » Noc vědců 2017

Kalendář akcí

Noc vědců 2017

Místo konání akce:Hvězdárna Valašské Meziříčí
Typ akce:akce pro veřejnost
Termín konání akce: 06.10.2017 od 17:00 do 22:00

Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. a Valašská astronomická společnost srdečně zvou všechny zájemce na další ročník oblíbené akce Noc vědců 2017 v prostorách valašskomeziříčské hvězdárny. Akce se koná v pátek 6. října 2017 od 17:00 do 22:00 hodin.

Tématem letošního ročníku je MOBILITA… náš svět je v pohybu. Přemisťuje se téměř vše: lidé, materiál, myšlenky i informace. K obrovskému rozmachu mobility bezpochyby významnou měrou přispěla také věda. Kam mobilitu posunuje věda a technika dnešních dnů?


Program Noci vědců 2017 – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.

17:00 – 18:00 hodin  EXKURZE, KVÍZY A PŘEKVAPENÍ

Komentované prohlídky odborného pracoviště včetně představení observační techniky a historické Ballnerovy hvězdárny s expozicemi. Hravé vědomostní soutěže a kvízy pro děti i dospělé… úspěšné řešitele odměníme drobnými cenami. Překvapení pro malé i velké s možností pořídit si netradiční fotografii…

 

18:00 – 19:00 hodin  MOBILNĚ NA CIZÍCH SVĚTECH (přednáška pro veřejnost)

K průzkumu těles Sluneční soustavy dnes používáme nejen kosmické sondy, ale ve stále větší míře i nejrůznější typy mobilních zařízení, která jsou schopna se více či méně autonomně pohybovat po povrchu jiných planet. Tato vozítka (rovery) mají celou řadu výhod. Přinášejí obrovské množství komplexnějších poznatků a otevřela zcela novou cestu k průzkumu jiných světů. Vývoj však jde dále a už dnes jsou připravovány ambiciózní projekty přístrojů, které budou nejen jezdit po povrchu planet či měsíců, ale vznášet se v jejich atmosférách či se dokonce potápět do hlubin jejich exotických oceánů a jezer. V hlavách inženýrů, projektantů a techniků se rodí zařízení, která by měla umožnit vyšší mobilitu lidí při průzkumu a kolonizaci jiných těles naší planetární soustavy.Populární přednáška bude doplněna bohatým obrazovým materiálem.

Přednáší Libor Lenža, odborný pracovník Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o.

 

19:00 – 22:00 hodin ASTRONOMICKÉ POZOROVÁNÍ PRO VEŘEJNOST

Večerní obloze bude vládnout Měsíc téměř v úplňku. Dále budeme pozorovat hvězdy a vícenásobné hvězdné soustavy. V případě dobrého počasí budou k pozorování využity také přenosné dalekohledy před hlavní budovou hvězdárny. Tato část programu se uskuteční pouze v případě příznivých pozorovacích podmínek.

 

19:00 – 21:00 hodin AUTONOMNĚ KUPŘEDU ANEB ROBOTI V AKCI

Ukázka programovatelných robotů při pohybu v umělém terénu a vyhýbání se překážkám. Vysvětlení základních principů autonomní orientace v terénu a jízdní ukázky sestavených robotických vozítek ze stavebnice LEGO.

 

17:00 – 22:00 hodin  VÝSTAVA „SPUTNIKEM TO ZAČALO“

Představení výstavy umístěné ve vstupní hale hlavní budovy hvězdárny s komentářem. Výstava věnovaná historii kosmonautiky a prvním kosmickým letům. Mezi historickými milníky dobývání kosmu zde mimo jiné nalezneme nákres principu reaktivního motoru. Na dalších panelech připomínáme význam kosmických letů a jejich nezanedbatelný přínos, který si již dnes ani neuvědomujeme a bereme jej jako samozřejmost.


S ohledem na večerní dobu a omezený prostor pro parkování prosíme návštěvníky, aby parkovali s automobily mimo areál hvězdárny (neplatí pro imobilní spoluobčany). Děkujeme za pochopení.

V průběhu večera bude k dispozici zdarma teplý čaj.
Vstupné dobrovolné.

 

Kontakt na organizátory
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.
Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Telefon: 571 611 928
Mobil: 777 277 134, 739 605 050
www.astrovm.cz
hvezdarna@astrovm.cz

 Plakát ke stažení (jpg.565 kB)

 


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje