Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


Logo veřejné zakázky a poptávky

10.10.2017
NOC VĚDCŮ 2017

V pátek 6. října se Hvězdárna Valašské Meziříčí opět připojila k celoevropské akci pořádané každoročně pod názvem NOC VĚDCŮ. Tématem letošního ročníku byla MOBILITA.

09.10.2017
Příběh Země

Chemické složení meziplanetární hmoty odhaluje tajemství vzniku života. Klíčem k jeho poznání může být také spektroskopie meteorů!
 
Sluneční soustavu netvoří jen osm planet, přes 180 měsíců, 200 velkých a miliony malých asteroidů a možná až 1012 komet, ale také spousta malých těles pohybujících se mezi planetami po nestabilních drahách. Souhrnně jsou nazvána meziplanetární hmotou. Meziplanetární hmota vstupující do atmosféry naší planety ve většině případů zanikne a jediným projevem této události zůstává tzv. meteor. V omezeném počtu případů je těleso dostatečně velké, aby dopadlo až na povrch jako meteorit a mohlo být podrobeno chemické analýze.

18.09.2017
Hvězdárna se zapojila do oslav Dnů města Valašské Meziříčí

Ve dnech 15. a 16. září 2017 se naše hvězdárna připojila k oslavám Dnů města Valašské Meziříčí. Tuto akci finančně podpořilo Město Valašské Meziříčí v rámci podpory malého rozsahu.  

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » Noc vědců 2017

Kalendář akcí

Noc vědců 2017

Místo konání akce:Hvězdárna Valašské Meziříčí
Typ akce:akce pro veřejnost
Termín konání akce: 06.10.2017 od 17:00 do 22:00

Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. a Valašská astronomická společnost srdečně zvou všechny zájemce na další ročník oblíbené akce Noc vědců 2017 v prostorách valašskomeziříčské hvězdárny. Akce se koná v pátek 6. října 2017 od 17:00 do 22:00 hodin.

Tématem letošního ročníku je MOBILITA… náš svět je v pohybu. Přemisťuje se téměř vše: lidé, materiál, myšlenky i informace. K obrovskému rozmachu mobility bezpochyby významnou měrou přispěla také věda. Kam mobilitu posunuje věda a technika dnešních dnů?


Program Noci vědců 2017 – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.

17:00 – 18:00 hodin  EXKURZE, KVÍZY A PŘEKVAPENÍ

Komentované prohlídky odborného pracoviště včetně představení observační techniky a historické Ballnerovy hvězdárny s expozicemi. Hravé vědomostní soutěže a kvízy pro děti i dospělé… úspěšné řešitele odměníme drobnými cenami. Překvapení pro malé i velké s možností pořídit si netradiční fotografii…

 

18:00 – 19:00 hodin  MOBILNĚ NA CIZÍCH SVĚTECH (přednáška pro veřejnost)

K průzkumu těles Sluneční soustavy dnes používáme nejen kosmické sondy, ale ve stále větší míře i nejrůznější typy mobilních zařízení, která jsou schopna se více či méně autonomně pohybovat po povrchu jiných planet. Tato vozítka (rovery) mají celou řadu výhod. Přinášejí obrovské množství komplexnějších poznatků a otevřela zcela novou cestu k průzkumu jiných světů. Vývoj však jde dále a už dnes jsou připravovány ambiciózní projekty přístrojů, které budou nejen jezdit po povrchu planet či měsíců, ale vznášet se v jejich atmosférách či se dokonce potápět do hlubin jejich exotických oceánů a jezer. V hlavách inženýrů, projektantů a techniků se rodí zařízení, která by měla umožnit vyšší mobilitu lidí při průzkumu a kolonizaci jiných těles naší planetární soustavy.Populární přednáška bude doplněna bohatým obrazovým materiálem.

Přednáší Libor Lenža, odborný pracovník Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o.

 

19:00 – 22:00 hodin ASTRONOMICKÉ POZOROVÁNÍ PRO VEŘEJNOST

Večerní obloze bude vládnout Měsíc téměř v úplňku. Dále budeme pozorovat hvězdy a vícenásobné hvězdné soustavy. V případě dobrého počasí budou k pozorování využity také přenosné dalekohledy před hlavní budovou hvězdárny. Tato část programu se uskuteční pouze v případě příznivých pozorovacích podmínek.

 

19:00 – 21:00 hodin AUTONOMNĚ KUPŘEDU ANEB ROBOTI V AKCI

Ukázka programovatelných robotů při pohybu v umělém terénu a vyhýbání se překážkám. Vysvětlení základních principů autonomní orientace v terénu a jízdní ukázky sestavených robotických vozítek ze stavebnice LEGO.

 

17:00 – 22:00 hodin  VÝSTAVA „SPUTNIKEM TO ZAČALO“

Představení výstavy umístěné ve vstupní hale hlavní budovy hvězdárny s komentářem. Výstava věnovaná historii kosmonautiky a prvním kosmickým letům. Mezi historickými milníky dobývání kosmu zde mimo jiné nalezneme nákres principu reaktivního motoru. Na dalších panelech připomínáme význam kosmických letů a jejich nezanedbatelný přínos, který si již dnes ani neuvědomujeme a bereme jej jako samozřejmost.


S ohledem na večerní dobu a omezený prostor pro parkování prosíme návštěvníky, aby parkovali s automobily mimo areál hvězdárny (neplatí pro imobilní spoluobčany). Děkujeme za pochopení.

V průběhu večera bude k dispozici zdarma teplý čaj.
Vstupné dobrovolné.

 

Kontakt na organizátory
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.
Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Telefon: 571 611 928
Mobil: 777 277 134, 739 605 050
www.astrovm.cz
hvezdarna@astrovm.cz

 Plakát ke stažení (jpg.565 kB)

 


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz