Po měsících plánování a testování kamerové sítě přišla chvíle, kdy se teorie proměnila v realitu. V květnu 2025 dorazilo vybavení dvou observačních stanic na chilské observatoře La Silla a El Sauce a český tým čekala instalace. Jak probíhalo samotné sestavování přístrojů v náročných podmínkách pouště Atacama, s jakými výzvami se naši pracovníci setkali, co všechno bylo potřeba udělat, aby se kamery i spektrografy rozběhly naplno, ale také jak na La Silla vaří? Nahlédněte s námi do zákulisí vědecké mise, která míří ke hvězdám – doslova.
V rámci semináře Kosmonautika, raketová technika a kosmické technologie na naší hvězdárně přednášela mladá a nadějná studentka VUT a jedna z 26 vybraných účastníků mise Zero-G. Právě na této misi měla Tereza možnost zažít stav beztíže. Jaké to bylo, kolikrát ho vlastně zažila, ale taky čemu se ve volném čase věnuje člověk snící o vývoji satelitů, se dočtete zde.
Na počátku listopadu hvězdárna slavnostně otevřela novou budovu. Ta vyrostla na místě bývalých garáží v rámci projektu, jehož součástí byly největší změny v areálu hvězdárny za posledních zhruba 60 let. Cílem projektu Kulturní a kreativní centrum – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. spolufinancovaným Evropskou unií a Národním plánem obnovy bylo vybudování nového regionálního kreativního centra atraktivního nejen pro návštěvníky, zejména studenty, ale také pro partnery i z jiných regionů, otevírající dveře další spolupráci a inovacím a prohloubení mezisektorové spolupráce nejen v regionu.
| Místo konání akce: | Valašské Meziříčí, Muzejní a galerijní centrum (MaGC) KZ – Zámek Žerotínů, 2. patro |
| Typ akce: | přednáška |
| Termín konání akce: | 03.11.2016 od 17:00 |

|
Stručný popis akce: |
Přistáli lidé skutečně na Měsíci? Jsme schopni dokázat, že Přednáška nebude jen o konspiračních teoriích, ale i o samotném programu Apollo, jenž dopravil lidi na Měsíc. |
|||
|
Organizátor: |
Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace Zlínského kraje |
|||
|
Přednášející: |
Mgr. Pavel Gabzdyl |
|||
|
Info o přednášejícím: |
Napsal řadu populárně-vědeckých článků a knih o tělesech Sluneční soustavy a je autorem hojně využívaného webu Prohlídka Měsíce. V roce 2007 po něm byla pojmenována planetka 43971 (Gabzdyl) a v roce 2013 mu byla za jeho popularizační činnost udělena Českou astronomickou společností cena Littera Astronomica. Ve volných chvílích rád fotografuje a cestuje za přírodními bizarnostmi naší planety. |
|||
|
Zastupuje: |
Hvězdárna a planetárium Brno |
|||
|
Registrace na akci: |
Kapacita sálu: |
50 osob |
||
|
Odkaz: |
||||
Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí