Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Webbův teleskop pořídil nové snímky mlhoviny v Orionu

Webbův teleskop pořídil nové snímky mlhoviny v Orionu

08.10.2023

Astronomové používající vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST) zveřejnili úžasné nové snímky mlhoviny v Orionu, difuzní mlhoviny nacházející se přibližně 1350 světelných let daleko v souhvězdí Orionu. Úvodní obrázek z Webbovy kamery NIRCam ukazuje mlhovinu v Orionu, její hvězdy a mnoho dalších objektů v bezprecedentním vysokém rozlišení v oboru blízkého infračerveného záření. Mnoho mladých hvězd je obklopeno hustými disky plynu a prachu, kde se mohou vytvářet planety. V jiných případech jsou tyto disky ničeny intenzivním ultrafialovým zářením a silným větrem z nejhmotnějších hvězd v oblasti.

Mlhovinu v Orionu lze vidět pouhým okem jako rozmazanou skvrnu obklopující hvězdu Theta Orionis v oblasti meče pod pásem souhvězdí Orion. Mlhovina byla známá od počátků astronomie jako hvězda, ale je tak význačná, že byla poprvé zaznamenána jako protáhlá mlhovina v roce 1610, pouhý rok po prvním použití dalekohledu Galileo Galileim.

Podrobné popisy mlhoviny se začaly objevovat později v 17. století a od té doby je oblíbeným cílem každého, kdo má dalekohled. Mlhovina v Orionu, známá také jako NGC 1976, Messier 42, M42, LBN 974 a Sharpless 281, zabírá na obloze asi 24 světelných let. Objekt starý pouze 2 miliony let je ideální laboratoří pro studium mladých hvězd a stálic, které se teprve tvoří (protohvězd). Nabízí pohled na to, co se mohlo dít, když se před 4,6 miliardami let zrodilo Slunce.

V jádru mlhoviny v Orionu je mladá hvězdokupa hvězd představujících lichoběžník (Trapez), z nichž nejhmotnější osvětlují okolní plyn a prach svým intenzivním ultrafialovým zářením, zatímco protohvězdy se dnes nadále formují v molekulárním mračnu OMC-1 za nimi,“ řekli astronomové z týmu Webbova teleskopu.

Mlhovina je pokladnicí pro astronomy studující formování a raný vývoj hvězd s bohatou rozmanitostí jevů a objektů, včetně výronů a planetotvorných disků kolem mladých hvězd; hnědé trpaslíky; volně se pohybující planetární hmotné objekty a fotodisociační oblasti – oblasti, kde záření z hmotných hvězd zahřívá, tvaruje a ovlivňuje chemii plynu.“

Snímek z Webbovy kamery NIRCam odhaluje
plyn, prach a molekuly v mlhovině v Orionu

Další snímek z Webbova přístroje NIRCam, tentokrát z dlouhovlnného kanálu, odhaluje plyn, prach a molekuly v mlhovině v Orionu s bezprecedentní citlivostí v infračervené oblasti, ale s nižším prostorovým rozlišením než na snímku s krátkou vlnovou délkou. Dutina je většinou vyplněna ionizovaným plynem, který je zde zobrazen fialově, zatímco v okolí je směs prachu a molekulárního plynu znázorněna v červené, hnědé a zelené barvě. Jasný záliv vlevo nahoře je erodován hmotnými hvězdami a je zde mnoho sloupů plynu a prachu.

Nové zobrazení bylo získáno pomocí kamery Near-Infrared Camera (NIRCam) a byly z něj vytvořeny dvě mozaiky, každá z kanálů s kratší a delší vlnovou délkou. Celkem 2 400 jednotlivých snímků pořízených přes pět krátkovlnných filtrů NIRCam bylo zkombinováno, aby se vytvořil plně krátkovlnný barevný kompozitní pohled, zatímco 712 jednotlivých snímků v šesti dlouhovlnných filtrech NIRCam bylo zkombinováno pro získání dlouhovlnného snímku.

Jsou to jedny z největších dosud pozorovaných Webbových mozaik a vzhledem k vysokému rozlišení a velké ploše byly začleněny do ESASky, aby umožnily snadné prozkoumání nepřeberného množství zajímavých astronomických zdrojů v nich obsažených,“ uvedli astronomové. „Krátkovlnná mozaika maximalizuje Webbovo úhlové rozlišení, aby odhalila krásné detaily v discích a výronech, zatímco dlouhovlnná mozaika ukazuje spletitou síť prachu a organických sloučenin nazývaných polycyklické aromatické uhlovodíky.“

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/webb-orion-nebula-12324.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies