Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Vědci SwRI nalezli důkazy geotermální aktivity uvnitř ledových trpasličích planet

Vědci SwRI nalezli důkazy geotermální aktivity uvnitř ledových trpasličích planet

18.02.2024

Tým astronomů vedený Southwest Research Institute (SwRI) našel důkazy o hydrotermální nebo metamorfní aktivitě na ledových trpasličích planetách Eris a Makemake, které se nacházejí v Kuiperově pásu. Metan detekovaný na jejich povrchu má v jejich skalních jádrech výmluvné známky teplé nebo dokonce horké geochemie, která se výrazně liší od podpisu metanu na kometách.

Vidíme některé zajímavé známky horkých časů na chladných místech,“ řekl Christopher Glein ze SwRI, odborník na planetární geochemii a hlavní autor článku o tomto objevu. „Do tohoto projektu jsem vstoupil s myšlenkou, že velké objekty Kuiperova pásu (KBO) by měly mít staré povrchy pokryté materiály zděděnými z prvotní sluneční mlhoviny, protože jejich chladné povrchy mohou uchovávat těkavé látky, jako je metan. Místo toho nám vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) přinesl překvapení! Našli jsme důkazy poukazující na tepelné procesy produkující metan uvnitř Eris a Makemake.“

Kuiperův pás je rozlehlá oblast ve tvaru koblihy tvořená ledovými tělesy za oběžnou dráhou Neptunu na okraji Sluneční soustavy. Eris a Makemake jsou velikostí srovnatelné s Plutem a jeho měsícem Charonem. Tato tělesa se pravděpodobně vytvořila na počátku historie naší Sluneční soustavy, asi před 4,5 miliardami let. Astronomové věřili, že daleko od tepla našeho Slunce jsou KBO chladné, mrtvé objekty. Nově publikovaná práce ze studií JWST provedla první pozorování izotopových molekul na povrchu Eris a Makemake. Tyto takzvané izotopology jsou molekuly, které obsahují atomy s různým počtem neutronů. Poskytují data, která jsou užitečná pro pochopení planetárního vývoje.

Tým JWST měřil složení povrchů trpasličích planet, zejména poměr deuteria (těžký vodík, D) k vodíku (H) v metanu. Předpokládá se, že deuterium vzniklo při Velkém třesku a vodík je nejhojnějším prvkem ve vesmíru. Poměr D/H na planetárním tělese poskytuje informace o původu, geologické historii a cestách tvorby sloučenin obsahujících vodík.

Střední poměr D/H, který jsme pozorovali pomocí JWST, popírá přítomnost prvotního metanu na starověkém povrchu. Primordiální metan by měl mnohem vyšší poměr D/H,“ řekl Christopher Glein. „Namísto toho poměr D/H ukazuje na geochemický původ metanu produkovaného v hlubokém nitru. Poměr D/H je jako okno. Můžeme ho v určitém smyslu použít k nahlédnutí pod povrch. Naše data naznačují zvýšené teploty ve skalnatých jádrech těchto světů, takže metan se může ´uvařit´. Molekulární dusík by se mohl vytvářet také a vidíme to na Eris. Horká jádra by také mohla ukazovat na potenciální zdroje kapalné vody pod jejich ledovým povrchem.“

Ilustrace ukazuje na tři možnosti, jak se metan
dostal na povrch Erid a Makemake

Během posledních dvou desetiletí vědci zjistili, že ledové světy mohou být mnohem více vnitřně vyvinuty, než se dříve soudilo. Důkazy o podpovrchových oceánech byly nalezeny u několika ledových měsíců, jako je například Saturnův měsíc Enceladus a Jupiterův měsíc Europa. Kapalná voda je jednou z klíčových složek při určování potenciální obyvatelnosti planety. Možnost vodních oceánů uvnitř Eris a Makemake je něco, co vědci budou studovat v nadcházejících letech. Pokud je kterýkoliv z nich obyvatelný, pak by se stal nejvzdálenějším světem ve Sluneční soustavě, který by mohl podporovat život. Nalezení chemických indikátorů vnitřně řízených procesů je posune o krok tímto směrem.

Pokud by Eris a Makemake hostily, nebo možná stále mohly hostit teplou, nebo dokonce horkou geochemii ve svých skalních jádrech, kryovulkanické procesy by pak mohly dodat metan na povrchy těchto trpasličích planet, možná v geologicky nedávné době,“ řekl Will Grundy, astronom na Lowellově observatoři, jeden z Gleinových spoluautorů a hlavní autor doprovodného článku. „Našli jsme poměr izotopů uhlíku (13 C/12 C), který naznačuje relativně nedávné obnovení povrchu.“

Tato práce je součástí změny paradigmatu v planetární vědě. Stále více se uznává, že chladné, ledové světy mohou být hřejivé u srdce. Modely vyvinuté pro tuto studii navíc poukazují na tvorbu geotermálních plynů na Saturnově měsíci Titan, který má také hojné množství metanu. Kromě toho závěr z neočekávané aktivity na Eris a Makemake podtrhuje důležitost interních procesů při utváření toho, co vidíme na velkých KBO a co je v souladu se zjištěními na Plutu.

Po průletu sondy New Horizons kolem systému Pluta a s tímto objevem se Kuiperův pás ukazuje jako mnohem živější, pokud jde o hostitele dynamických světů, než bychom si představovali,“ řekl Glein. „Není příliš brzy na to, abychom začali uvažovat o vyslání kosmické sondy, aby proletěla kolem jiného z těchto těles, aby byla data JWST umístěna do geologického kontextu. Věřím, že budeme omráčeni zázraky, které nás čekají!

Zdroj: https://www.eurekalert.org/news-releases/1034547 a https://phys.org/news/2024-02-scientists-evidence-geothermal-icy-dwarf.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies