Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Světlo, vítr a oheň

Světlo, vítr a oheň

24.02.2010

ESO 008/10 tisková zpráva

Kosmická plastika na úchvatném záběru

Pozoruhodný záběr, který dnes zveřejnila Evropská jižní observatoř, zachycuje hvězdokupu NGC 346 s mlhovinou. Ta představuje nejjasnější místo zrodu nových hvězd v sousední galaxii – Malém Magellanově mračnu vzdáleném od nás 210 tisíc světelných let směrem do souhvězdí Tukana. Intenzivní záření a hvězdný vítr, vysílané do okolního prostoru mladými hmotnými hvězdami, rozfukují zářící plyn mimo hvězdokupu a vytvářejí jemnou mlhovinu připomínající pavučinu.

Stejně jako mnoho jiných krásných astronomických objektů je i mlhovina NGC 346 takříkajíc 'v pohybu' a neustále se mění. Jelikož ze zbylé hmoty se až dosud tvoří nové hvězdy, svým zažehnutím vždy nastartují další etapu rozptylování plynu a na tváři tohoto zářícího objektu vymodelují nové jemné vrásky.

NGC 346 zabírá oblast širokou asi 200 světelných let, tedy prostor zhruba 50krát rozsáhlejší, než je mezi naším Sluncem a jeho nejbližším hvězdným sousedem, Proximou Centauri. Astronomové tento objekt označují jako otevřenou hvězdokupu mimo jiné proto, že všichni členové této skupiny vznikli z původně jediného oblaku hmoty. Mlhovině, která hvězdokupu obklopuje, říkáme emisní, což znamená, že mezihvězdný plyn je hvězdami zahříván a následkem toho sám svítí.
 
Mnoho hvězd v této hvězdokupě je velmi mladých (v kosmickém měřítku samozřejmě), jejich věk je odhadován jen na několik milionů let (eso 0834). Silný hvězdný vítr vytvářený hmotnými hvězdami stlačuje okolní plyn a představuje tak rozhodující proces k nastartování dalších epizod hvězdotvorby, vedoucích k postupnému zrodu nových hvězd. Zhuštěný materiál totiž v některých místech začne samovolně kolabovat prostřednictvím vlastní gravitace, dokud není natolik hustý a horký, aby zrodil hvězdu ozařující zbytky plynu a prachu. Ve hvězdami přeplněné oblasti, jako je NGC 346 s vysokým počtem mladých nedávno zformovaných hvězd, je výsledkem nádherný astronomický objekt, cíl jako stvořený pro naše dalekohledy.
 
Hvězdokupa NGC 346 se nachází v Malém Magellanově mračnu, což je trpasličí galaxie vzdálená od nás asi 210 tisíc světelných let. Je to jeden z malých kosmických sousedů naší mnohem větší Galaxie. Malé Magellanovo mračno i jeho větší dvojče (Velké Magellanovo mračno) jsou viditelné pouhým okem z jižní polokoule a astronomům slouží jako laboratoř pro studium dynamiky formování hvězd mimo Galaxii.

Tento obrázek byl pořízen pomocí kamery WFI (Wide Field Imager) na dalekohledu MPG/ESO o průměru zrcadla 2,2 m (La Silla, Chile) a astronomům přináší důležité informace o historii zrodu a vývoje hvězd. Jsou na něm totiž patrné střípky informace, jak vývoj hvězd průběžně mění vzhled svého kosmického okolí. 
 
Zdroj


Další Informace

ESO (Evropská jižní observatoř) je hlavní mezinárodní astronomickou organizací Evropy a patří k nejproduktivnějším astronomickým observatořím světa. Je podporována 14 členskými státy, kterými jsou: Belgie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO má za cíl vývoj, konstrukci a provoz výkonných pozemních astronomických zařízení, která umožní významné vědecké objevy. ESO také hraje přední roli při propagaci a organizaci mezinárodní spolupráce na poli astronomického výzkumu. ESO v současnosti provozuje tři observatoře světově úrovně: La Silla, Paranal a Chajnantor, které se nacházejí na poušti Atacama v Chile. Na Paranalu se nachází VLT (Very Large Telescope = Velmi velký dalekohled) – nejvyspělejší pozemní dalekohled pracující ve viditelném světle a VISTA, největší přehlídkový dalekohled pro infračervenou oblast na světě. Zároveň je ESO evropským zástupcem největšího astronomického projektu všech dob – teleskopu ALMA budovaného na planině Chajnantor. V současnosti ESO plánuje výstavbu Evropského extrémně velkého dalekohledu (E-ELT), který bude mít průměr primárního zrcadla 42 metrů. Měl by pracovat v infračerveném i viditelném oboru záření a stane se největším dalekohledem světa.

Kontakty

Henri Boffin; ESO ePOD, Garching, Germany; Phone: +49 89 3200 6222; E-mail: hboffin (at) eso.org

Překlad: Jiří Srba, Hvězdárna Valašské Meziříčí
Národní kontakt: Pavel Suchan +420 267 103 040; suchan@astro.cz


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies