Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Supermasivní černá díra zničila masivní hvězdu

Supermasivní černá díra zničila masivní hvězdu

29.08.2023

Astronomové používající rentgenovou observatoř Chandra (NASA), observatoř XMM-Newton (ESA) a další dalekohledy našli důkazy pro masivní rozrušení hvězdy (přes 3 hmotnosti Slunce) v rentgenovém spektru objektu ASASSN-14li, což je událost slapového roztrhání, ke kterému došlo v galaxii přibližně 290 milionů světelných let daleko. Ukázalo se, že jde o pohlcení hvězdy, která se příliš přiblížila k supermasivní černé díře. Výsledky pozorování byly publikovány v časopise Astrophysical Journal Letters.

Události slapového narušení jsou pozorovány jako vzplanutí na více vlnových délkách, když je hvězda ovlivněna masivní černou dírou. Slapová erupce ASASSN-14li byla objevena 11. listopadu 2014 prostřednictvím projektu All-sky Automated Survey for Supernovae (ASASSN).

K události došlo v centru galaxie PGC 43234 vzdálené přibližně 290 milionů světelných let. V době objevu se jednalo o nejbližší slapovou poruchu objevenou asi za posledních deset let. Díky této blízkosti poskytl ASASSN-14li mimořádnou úroveň detailů o zničené hvězdě.

Brenna Mocklerová, astronomka z Carnegie Observatories a University of California, Los Angeles a její kolegové použili nové teoretické modely, aby ve srovnání s předchozí prací provedli lepší odhady množství dusíku a uhlíku kolem černé díry v centru PGC 43234.

Tyto rentgenové teleskopy mohou být použity jako forenzní nástroje při výzkumu vesmíru,“ řekla Brenna Mocklerová. „Relativní množství dusíku k uhlíku, které jsme našli, ukazuje na materiál z nitra k smrti odsouzené hvězdy o hmotnosti asi třikrát větší než u Slunce.“

Hvězda v ASASSN-14li je proto jednou z nejhmotnějších – a možná i nejhmotnější – kterou astronomové dosud viděli roztrhanou černou dírou. „ASASSN-14li je vzrušující, protože jednou z nejtěžších věcí na slapových poruchách je schopnost změřit hmotnost nešťastné hvězdy, jak jsme to udělali zde,“ řekl Enrico Ramirez-Ruiz, astronom z Kalifornské univerzity, Santa Cruz. „Pozorování zničení hmotné hvězdy superhmotnou černou dírou je okouzlující, protože se očekává, že hmotnější hvězdy budou výrazně méně běžné než hvězdy s nižší hmotností.“

Dalším vzrušujícím aspektem pozorování ASASSN-14li je fakt, co to znamená pro budoucí studie. Astronomové viděli středně hmotné hvězdy ve hvězdokupě, která obsahuje supermasivní černou díru v centru naší Galaxie. Schopnost odhadovat hmotnosti hvězd narušených slapovými silami tedy potenciálně poskytuje astronomům způsob, jak identifikovat přítomnost hvězdokup kolem supermasivních černých děr ve vzdálenějších galaxiích.

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/asassn-14li-massive-stellar-disruption-event-12202.html a https://www.nasa.gov/mission_pages/chandra/news/a-giant-black-hole-destroys-a-massive-star.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies