Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Rozpouští se Jupiterovo srdce?

Rozpouští se Jupiterovo srdce?

04.01.2012

Za určitých okolností může člověk „ztratit srdce“. Nové výpočty napovídají, že i Jupiter pomalu ztrácí své „srdce“ – kamenné jádro obří planety se rozpouští podobně jako šumivá tableta vhozená do vody. Výzkumná práce může astronomům pomoci vysvětlit, proč se jádro Jupiteru zdá být menší a jeho atmosféra bohatší na těžké chemické prvky, než se doposud předpokládalo.

Obří planety podobné Jupiteru a Saturnu zahájily svůj život jako pevná tělesa složená z horniny a ledu. Když jejich hmotnost postupně narostla do desetinásobku hmotnosti Země, jejich vlastní gravitace přitahovala okolní plyn z rodné mlhoviny, čímž kolem sebe vytvořila hustou a rozsáhlou obálku složenou převážně z vodíku. Celková hmotnost Jupiteru 318krát převyšuje hmotnost zeměkoule.

Kupodivu některé studie naznačují, že jádro planety Jupiter může mít hmotnost menší než 10 hmotností Země, zatímco jádro jeho menšího sourozence – Saturnu – má pravděpodobnou hmotnost 15 až 30 hmotností Země. V uplynulém roce skupina vědců pod vedením Shu Lin Li z univerzity v Pekingu (Čína) nabídla hrůzostrašné vysvětlení – v dávné době se s Jupiterem srazily kamenné planety větší než Země, čímž došlo k vypaření velké části planetárního jádra.

Tento scénář rovněž vysvětluje další záhadu – proč atmosféra planety Jupiter obsahuje vyšší podíl těžkých prvků než Slunce, jehož složení reprezentuje složení zárodečné mlhoviny, ze které se zrodilo nejen Slunce, ale i všechny planety.

Hugh Wilson a Burkhard Militzer (University of California, Berkeley) navrhují konkurenční řešení – ač ne méně děsivé: jádro planety Jupiter se od svého vzniku před 4,5 miliardami roků postupně rozpouští.

Množství výpočtů

Někteří astronomové navrhovali, že velký tlak a vysoká teplota v srdci Jupiteru může způsobit, že jeho jádro se pomalu rozpouští do okolní atmosféry, kde je tak vysoký tlak, že se plyn chová v podstatě jako kapalné prostředí.

My jsme se pokusili vypočítat, zda k tomu skutečně může docházet,“ říká Hugh Wilson.

Vědci použili rovnice kvantové mechaniky, aby zjistili, jak oxid hořečnatý (MgO) – který je podstatnou složkou Jupiterova jádra – reaguje za podmínek, jaké panují v nitru Jupiteru: za tlaku přibližně 40 miliónů atmosfér a za teploty 20 000 °C. Takovéto podmínky nemůžeme vytvořit v pozemských laboratořích – některé experimenty se mohly přiblížit předpokládaným hodnotám tlaku, avšak teplota v nitru Jupiteru je podstatně vyšší.

Bylo zjištěno, že oxid hořčíku se skutečně za těchto podmínek rozpouští do okolní kapaliny. „Můžete si to představit tak, jako byste měli na dně sklenice nějakou sůl. Po nalití teplé vody se začne sůl rozpouštět, slaná voda se drží ve spodní části sklenice, zatímco méně slaná voda je nahoře,“ říká Hugh Wilson.

Astronomové předpokládají, že rozpouštějící se hornina se může postupem času zamíchat do okolního prostředí. „To by mohlo alespoň částečně vysvětlit obohacení vnějších vrstev atmosféry těžšími prvky, a také skutečnost, že jádro Jupiteru může být menší, než vyplývá z modelování jeho vzniku,“ dodává Hugh Wilson.

Výpočty také naznačují, proč Saturn – který má asi třetinovou hmotnost než Jupiter – má mohutnější jádro. Podmínky uvnitř planety s prstencem nejsou tak extrémní jako v nitru Jupiteru, takže jádro planety Saturn se pravděpodobně bude také rozpouštět, avšak tento proces „bude mnohem pozvolnější,“ vysvětluje Hugh Wilson.

Planety bez srdce

Tento proces je pravděpodobně ještě mnohem rychlejší u planet s větší hmotností, než má Jupiter, předpokládají astronomové. Dave Stevenson (California Institute of Technology, Pasadena) souhlasí. „Eroze jádra je pravděpodobně mnohem efektivnější než nabírání hmotnosti.“

Předpokládám, že planety typu velkého super-Jupiteru vůbec žádné kamenné jádro nemají,“ říká Hugh Wilson. „Pokud je tomu tak, měl by se v atmosférách obřích planet, nacházejících se mimo naši Sluneční soustavu a obíhajících kolem jiných hvězd než Slunce, projevit zvýšený výskyt těžších prvků, což bychom mohli být schopni budoucími velkými dalekohledy detekovat.“

Bude Hugh Wilson truchlit nad tím, že se jádro planety Jupiter rozpouští? „Zcela naopak. Je to určité znamení, že se Jupiter stále ještě vyvíjí – ještě se nedostal do rovnovážného stavu,“ tvrdí Hugh Wilson.

Při hledání odpovědi na otázku skutečné hmotnosti jádra Jupiteru nám pomohou přesná měření gravitačního pole planety, která bude provádět americká sonda Juno. Její start k obří planetě se uskutečnil v srpnu 2011, k Jupiteru má doletět v roce 2016.

Zdroj: http://www.newscientist.com/article/dn21317-jupiters-heart-is-dissolving.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies