Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Nejostřejší snímky Jupiterova vulkanického měsíce Io

Nejostřejší snímky Jupiterova vulkanického měsíce Io

12.02.2024

Kosmická sonda Juno od NASA právě uskutečnila nejbližší průlet kolem Jupiterova měsíce Io, jaký jakákoliv kosmická sonda provedla za více než 20 let. Přístroj na této kosmické sondě s názvem JunoCam poslal na Zemi velkolepé snímky s vysokým rozlišením – a nezpracovaná data jsou nyní k dispozici ke zpracování, vylepšení a prozkoumání.

30. prosince 2023 se sonda Juno dostala do vzdálenosti asi 1 500 kilometrů od povrchu nejvulkaničtějšího světa Sluneční soustavy. A právě tento týden provedla druhý velmi blízký průlet kolem Io. Druhý průlet vedl převážně nad jižní polokoulí Io, zatímco předchozí průlety byly nad severní hemisférou. Na těchto fotkách je toho hodně k vidění. Existují důkazy o aktivním oblaku, vysokých horských štítech s dobře definovanými stíny a lávových jezerech – některá se zjevnými ostrovy.

Jeden z nejpůsobivějších snímků zachycených sondou Juno byl pořízen 4. února 2024 v závěrečné fázi průletu a ukazuje dva oblaky unikající z vulkanického měsíce. Podle NASA byly vlečky vidět, když byla kosmická sonda ve výšce 3 852 kilometrů nad povrchem Io.

Jupiterův měsíc Io; jeho noční strana je osvětlená
odraženým slunečním světlem od Jupitera

Satelit Io má velikost přibližně jako pozemský Měsíc, ale na rozdíl od něj je poset stovkami aktivně vybuchujících sopek, které jsou schopny vymrštit materiál desítky kilometrů vysoko do řídké, bezvodé atmosféry tohoto měsíce.

Předpokládá se, že zdrojem extrémního vulkanismu Io je gravitační vliv jeho hostitelské planety Jupiter a jeho tří dalších velkých Jupiterových měsíců –   Europy, Ganymeda a Kallisto – které doslova „mučí“ nejvnitřnější galileovský měsíc. Všechny čtyři velké měsíce byly objeveny italským astronomem Galileo Galileim. Tento neustálý gravitační tlak a tah na Io generuje slapové síly tak intenzivní, že může způsobit, že povrch měsíce stoupá a klesá do výšek až 100 metrů (tzv. suchý příliv a odliv). To také spouští extrémní vulkanismus na Io.

Další snímek pořízený kamerou JunoCam 5. února odhaluje stranu Io, která je trvale obrácena k Jupiteru, tzv. 'subjovianskou polokouli'. NASA říká, že je to poprvé, co byla subjovianská polokoule Io spatřena od doby, kdy sonda Voyager 1 proletěla systémem Jupitera v roce 1979. Tato polokoule je na tomto snímku osvětlena díky světlu, které se odráží od vrcholků Jupiterových mraků. Toto osvětlení umožnilo zachytit několik povrchových změn na Io, které jsou způsobeny vulkanickou činností.

Vulkanická oblaka (na limbu) tryskající z Io,
jak je viděla sonda Juno 4. února 2024

To zahrnuje přetvoření oblasti složeného toku v místě zvaném Kanehekili v levém středu snímku, která obsahuje dvě přetrvávající horká místa s vysokou teplotou a aktivní vulkanický oblak. Na východ od Kanehekili, pojmenovaného po havajském bohu hromu, sonda Juno zaregistrovala nový proud lávy.

Kosmická sonda Juno, nyní ve třetím roce své prodloužené mise poté, co její primární mise skončila v červenci 2021, se znovu již nepřiblíží k Io jako nyní. Při každém dalším průletu po 3. únoru se bude blížit k sopečnému měsíci na stále větší vzdálenost. Při dalším blízkém přiblížení bude Juno prolétat ve výšce asi 16 500 km, zatímco poslední průlet přivede kosmickou sondu do vzdálenosti asi 115 000 kilometrů od vulkanického měsíce.

Rozšířená mise Juno zkoumající Jupiter a jeho měsíce má trvat do září 2025, kdy NASA záměrně navede sondu do atmosféry plynného obra.

Zdroj: https://science.nasa.gov/get-involved/citizen-science/for-your-processing-pleasure-the-sharpest-pictures-of-jupiters-volcanic-moon-io-in-a-generation/, https://www.space.com/io-jupiter-moon-nasa-juno-photos a https://science.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/02/jnce-2023364-57c00022-v01-bill-dunford-1.jpg

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies