Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Malý měsíc Mimas obsahuje mladý oceán pod ledovou skořápkou

Malý měsíc Mimas obsahuje mladý oceán pod ledovou skořápkou

16.02.2024

U jednoho z nejmenších měsíců Saturnu, skrytý pod povrchem Mimasu, který je silně posetý krátery, leží tajemství: globální oceán kapalné vody. Tento úžasný objev, na němž se podílel Valéry Lainey z Observatoire de Paris-PSL a který byl publikován v časopise Nature, odhaluje „mladý“ oceán vytvořený před pouhými 5 až 15 miliony let, díky čemuž je Mimas jedním z cílů pro studium původu života ve Sluneční soustavě.

Mimas je malý měsíc, má jen asi 400 kilometrů v průměru; jeho silně kráterovaný povrch nenaznačoval skrytý oceán pod ním,“ říká Nick Cooper, spoluautor studie a čestný vědecký pracovník z Fakulty fyzikálních a chemických věd na Queen Mary University of London. „Tento objev přidává Mimas do exkluzivního klubu měsíců s vnitřními oceány, včetně Enceladu a Europy, ale s jedinečným rozdílem: jeho oceán je pozoruhodně mladý, s věkem odhadovaným na pouhých 5 až 15 milionů let.“

Tento mladý věk, určený podrobnou analýzou slapových interakcí Mimasu se Saturnem na základě objevu neočekávané nepravidelnosti v jeho oběžné dráze, naznačuje, že oceán vznikl nedávno. Výsledkem je, že Mimas poskytuje jedinečné okno do raných fází formování oceánů a potenciálu pro vznik života.

Existence nedávno vytvořeného oceánu kapalné vody dělá z Mimasu hlavního kandidáta na studium pro výzkumníky, kteří zkoumají původ života,“ vysvětluje Nick Cooper. Objev byl umožněn analýzou dat ze sondy Cassini, která pečlivě studovala Saturn a jeho měsíce po více než deset let. Pozorným zkoumáním jemných změn oběžné dráhy měsíce Mimas byli vědci schopni odvodit přítomnost skrytého oceánu a odhadnout jeho velikost a hloubku.

Nick Cooper pokračuje: „Bylo to skvělé týmové úsilí, kdy se kolegové z pěti různých institucí a tří různých zemí spojili pod vedením Valéryho Laineyho, aby odemkli další fascinující a neočekávaný rys systému planety Saturn, využívající data z mise Cassini.“

Objev mladého oceánu na měsíci Mimas má významné důsledky pro pochopení potenciálu života mimo Zemi. Naznačuje, že i malé, zdánlivě neaktivní měsíce, mohou skrývat podpovrchové oceány schopné podporovat podmínky nezbytné pro život. To otevírá vzrušující nové cesty pro budoucí průzkum a potenciálně nás přivádí blíže k odpovědi na prastarou otázku: Jsme ve vesmíru sami?

Zdroj: https://phys.org/news/2024-02-mimas-tiny-moon-young-ocean.html a https://scitechdaily.com/mimas-surprise-startling-discovery-of-young-ocean-beneath-icy-shell-of-saturns-tiny-moon/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies