Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » KELT-9 b – nejteplejší exoplaneta v naší Galaxii

KELT-9 b – nejteplejší exoplaneta v naší Galaxii

17.05.2023

Vědci z Lundské univerzity ve Švédsku objevili vzácný kov terbium v atmosféře KELT-9 b, nejžhavější exoplanety naší Galaxie. Pomocí nové analytické metody může nyní tým vědců studovat exoplanety podrobněji, což může vést k pochopení stáří exoplanet, jejich formování a možnosti existence planet podobných Zemi. Vzácný kov terbium byl poprvé nalezen v atmosféře exoplanety. Vědci z univerzity v Lundu také vyvinuli novou metodu pro analýzu exoplanet, která umožňuje jejich podrobnější studium.

KELT-9 b je nejžhavější exoplaneta v Galaxii, která obíhá kolem své mateřské hvězdy asi 670 světelných let daleko od Země. Nebeské těleso s průměrnou teplotou neuvěřitelných 4 000 stupňů Celsia od svého objevu v roce 2016 nadchlo světové astronomy. Nová studie v časopise Astronomy & Astrophysics odhaluje objevy o atmosféře tohoto horkého podivína.

Vyvinuli jsme novou metodu, která umožňuje získat podrobnější informace. Pomocí toho jsme objevili sedm prvků, včetně vzácného prvku terbium, který nebyl nikdy předtím nalezen v atmosféře žádné exoplanety,“ říká Nicholas Borsato, doktorand astrofyziky na Lund University.

Terbium je kov vzácných zemin, který patří mezi tzv. lanthanoidy. Látku objevil v roce 1843 švédský chemik Carl Gustaf Mosander v dole Ytterby. Látka je v přírodě velmi vzácná a 99 procent světové produkce terbia se dnes odehrává v důlní oblasti Bayan Obo ve Vnitřním Mongolsku. „Nalezení terbia v atmosféře exoplanety je velmi překvapivé,“ říká Nicholas Borsato.

Většinu exoplanet objevili astronomové při měření toho, jak se mění jasnosti hvězd. Když před hvězdou prochází exoplaneta, jasnost stálice klesá (nastává tzv. tranzit). Díky pokročilé metodě měření se vědcům podařilo odfiltrovat dominantní signály v atmosféře KELT-9 b. Otevírá se tak možnost zjistit více o atmosférách i jiných exoplanet. „Zjistit více o těžších prvcích nám pomáhá mimo jiné určit stáří exoplanet a způsob jejich vzniku,“ vysvětluje Nicholas Borsato.

Exoplanety neboli extrasolární planety jsou planety, které se nacházejí v jiných planetárních soustavách, než je naše vlastní. První potvrzený objev exoplanety obíhající kolem neutronové hvězdy (pulsaru) byl učiněn v roce 1992. O tři roky později byla objevena první exoplaneta u hvězdy podobné Slunci. Od té doby bylo zaznamenáno přes 5 000 exoplanet. Exoplanety často vyvolávají otázky o možnosti života jinde ve vesmíru.

Detekce těžkých prvků v atmosférách ultra-žhavých exoplanet je dalším krokem k poznání, jak funguje atmosféra planet. Čím lépe tyto planety poznáme, tím větší šanci máme, že v budoucnu najdeme Zemi 2.0,“ uzavírá Nicholas Borsato.

Zdroj: https://scitechdaily.com/galaxys-hottest-exoplanet-alien-atmosphere-holds-rare-terbium-surprise/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies