Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Evropský vesmírný dalekohled Euclid odstartuje 1. července

Evropský vesmírný dalekohled Euclid odstartuje 1. července

24.06.2023

Evropská kosmická agentura ESA uvedla, že start jejího vesmírného dalekohledu Euclid je naplánován 1. července 2023 a zahájí tak misi, která má objasnit tajemství temné hmoty a temné energie. Mise odstartuje na raketě Falcon 9 společnosti SpaceX z Cape Canaveral na Floridě. Euclid měl původně v plánu letět do vesmíru na ruské raketě Sojuz, ale loni Moskva v reakci na sankce kvůli invazi na Ukrajinu své nosné rakety stáhla. ESA byla nucena se obrátit na svého rivala SpaceX, americkou společnost miliardáře Elona Muska, aby zahájila misi v hodnotě 1,4 miliardy eur.

Dvoutunový dalekohled Euclid, který je 4,7 metru vysoký a 3,5 metru široký, se připojí k dalšímu vesmírnému dalekohledu Jamese Webba na stabilním místě 1,5 milionu kilometrů od Země, v tzv. libračním bodě L2 soustavy Slunce-Země. Odtud družice Euclid vytvoří 3D mapu vesmíru zahrnující dvě miliardy galaxií na více než třetině oblohy.

Euklidův pohled dosáhne do vzdálenosti 10 miliard světelných let. Vzhledem k tomu, jak dlouho trvá světlu ze vzdálených hvězd, aby dosáhlo Země, znamená to, že nahlédneme 10 miliard let zpět do kosmické minulosti.

Mise umožní vědcům rekonstruovat historii 13,8 miliardy let starého vesmíru prostřednictvím „výseků času“, řekl astrofyzik Yannick Mellier. Hlavním cílem dalekohledu Euklid je lépe porozumět temné hmotě a temné energii, které dohromady tvoří 95 procent vesmíru. Existence obou zůstává zcela teoretická – i když je také nezbytná pro vědce k vytvoření fungujícího porozumění vesmíru. Temná hmota je neviditelná, její existence je odvozena z pohybu objektů ovlivněných její gravitační silou. Temná energie je název pro neznámou sílu způsobující zrychlené rozpínání vesmíru.

Neočekává se, že by dalekohled Euclid identifikoval skutečnou povahu těchto temných záhad, ale astronomové doufají, že jeho bezprecedentní pohled na vesmír vrhne nové světlo na to, jak působí a jak se vyvíjejí v průběhu času. Očekává se, že první snímky z družice Euclid se rychle objeví, jakmile v říjnu začnou vědecké operace, ale vědcům to bude trvat déle, kdy se budou probírat obrovským množstvím dat.

Zdroj: https://phys.org/news/2023-06-europe-euclid-space-telescope-july.html a https://phys.org/news/2023-06-space-telescope-dark-energy-july.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies