Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Evropská sonda JUICE na cestě k Jupiteru a jeho ledovým měsícům

Evropská sonda JUICE na cestě k Jupiteru a jeho ledovým měsícům

17.04.2023

Evropská sonda odstartovala v pátek 14. 4. 2023 na téměř desetileté putování za průzkumem Jupiteru a tří jeho ledových měsíců, které by mohly obsahovat vodní oceány pod ledovou kůrou. Cesta začala perfektním ranním startem evropské rakety Ariane 5 z Francouzské Guyany na pobřeží Jižní Ameriky. Po několika napjatých minutách kontroloři zachytili první signály z kosmické sondy.

Když byl kontakt téměř po hodině letu konečně potvrzen, Mission Control v Německu prohlásilo: „Sonda je naživu!“ Robotickému průzkumníkovi nazvanému JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) bude trvat osm let, než se dostane k Jupiteru, kde bude zkoumat nejen největší planetu Sluneční soustavy, ale také Europu, Kallisto a Ganymeda. Předpokládá se, že tři měsíce pokryté ledem ukrývají podpovrchové oceány, kde by mohl existovat mořský život. Pak se v nejpůsobivějším činu pokusí JUICE dostat na oběžnou dráhu kolem Ganymeda: Žádná sonda doposud nikdy neobíhala jiný měsíc, než ten náš.

S tolika měsíci – poslední počet udává číslo 95 – astronomové považují Jupiter za mini planetární soustavu. „Toto je mise, která má za úkol odpovědět na otázky vědy, které nás všechny pálí,“ řekl po startu generální ředitel Evropské kosmické agentury ESA Josef Aschbacher. „Samozřejmě, jedna z těchto otázek zní: Je tam venku život?

Sonda JUICE nemůže najít život, „ale může identifikovat, zda je prostředí těchto ledových měsíců kolem Jupiteru obyvatelné,“ dodal Aschbacher. Sonda se vydává na dlouhou okružní cestu k Jupiteru, která představuje 6,6 miliardy kilometrů. Prolétne 200 kilometrů od Callisto a 400 kilometrů od Europy a Ganymeda a uskuteční 35 průletů kolem satelitů při obíhání kolem Jupitera. Poté uskuteční hlavní korekční manévr a přejde na oběžnou dráhu kolem Ganymeda, který je primárním cílem mise v ceně 1,6 miliardy eur.

Ganymed je nejen největším měsícem Sluneční soustavy – překonává svojí velikostí planetu Merkur – ale má své vlastní magnetické pole s oslnivými polárními zářemi v okolí pólů. Ještě lákavější je, že Ganymed má podzemní oceán zadržující více vody než Země. Podle Scotta Shepparda z Carnegie Institution, který se nepodílí na misi JUICE, totéž platí pro Evropu a její ohlášené gejzíry a Callisto s velkými krátery, což je potenciální cíl pro pozemšťany vzhledem ke své vzdálenosti od silných radiačních pásů Jupitera.

Oceánské světy ve Sluneční soustavě hostí s největší pravděpodobností život, takže tyto velké měsíce Jupitera jsou hlavními kandidáty na jeho hledání,“ řekl Scott Sheppard, lovec měsíců, který pomohl objevit více než 100 satelitů ve vnějších oblastech Sluneční soustavy.

Sonda JUICE velká asi jako malý autobus, nedorazí k Jupiteru dříve než v roce 2031. Po cestě se bude spoléhat na gravitační průlety kolem Měsíce a Země, a také kolem Venuše. „Tyto věci vyžadují čas – a mění náš svět,“ řekl výkonný ředitel Planetární společnosti Bill Nye. Mezi diváky ve Francouzské Guyaně byli belgický král Philippe a princ Gabriel a dvojice astronautů – Francouz Thomas Pesquet a Němec Matthias Maurer. Čtvrteční pokus o start byl zmařen kvůli počasí hrozbou zásahem startující rakety bleskem.

Evropská sonda JUICE na oběžné dráze
kolem Jupiteru

Sonda JUICE stráví tři roky průlety kolem měsíců Kallisto, Europa a Ganymed. Na konci roku 2034 se pokusí vstoupit na oběžnou dráhu kolem Ganymeda, přičemž bude kroužit kolem tohoto měsíce téměř rok, než bude její činnost ukončena. Europa je obzvláště atraktivní pro vědce, kteří hledají známky života mimo Zemi. Setkání s Europou však bude omezeno na minimum kvůli intenzivní radiaci tak blízko Jupitera.

Citlivá elektronika sondy JUICE je zapouzdřena v olovu, aby byla chráněna před zářením. Sonda o hmotnosti 6 350 kilogramů je také obalena tepelnými „přikrývkami“ – teploty poblíž Jupitera se pohybují kolem minus 230 stupňů Celsia. A její solární panely měří na délku 27 metrů, aby shromáždily co nejvíce slunečního záření tak daleko od naší hvězdy.

Koncem příštího roku vyšle NASA k Jupiteru ještě silněji chráněnou sondu, dlouho očekávaný Europa Clipper, který předstihne JUICE v příletu k Jupiteru o více než rok, protože odstartuje na silnější raketě firmy SpaceX. Tyto dvě sondy spojí své úsilí, aby studovaly Europu jako ještě nikdy předtím.

NASA dlouho dominovala průzkumu Jupiteru, počínaje průlety v 70. letech 20. století dvojicí Pioneerů a poté Voyagerů. U Jupiteru stále funguje pouze jedna sonda od NASA: Juno, která právě zaznamenala svůj 50. oběh od roku 2016.

Evropa poskytla devět vědeckých přístrojů pro JUICE, přičemž NASA dodala pouze jeden. Pokud JUICE potvrdí, že podpovrchové oceány přispívají k minulému nebo současnému životu, projektový vědec Olivier Witasse řekl, že dalším krokem bude vyslání vrtáků, které proniknou ledovou kůrou a možná i ponorky. „Musíme být kreativní,“ řekl. „Stále si můžeme myslet, že je to sci-fi, ale někdy se sci-fi může stát realitou.“

Zdroj: https://phys.org/news/2023-04-european-spacecraft-rockets-jupiter-icy.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies