Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Čínští vědci objevili „vodní nádrž“ na Měsíci

Čínští vědci objevili „vodní nádrž“ na Měsíci

03.04.2023

Vzhledem ke svému potenciálu pro využití zdrojů in-situ budoucími průzkumnými misemi na Měsíc a dalšími vesmírnými projekty přitahuje měsíční povrchová voda značnou pozornost. Nyní výzkumná skupina vedená profesorem Sen Hu z Ústavu geologie a geofyziky (IGG) Čínské akademie věd (CAS) zjistila, že impaktní skleněné kuličky v měsíční půdě nalezené sondou Chang'e-5 (CE5) obsahují určité množství vody.

Podrobné studie ukazují, že tyto skleněné kuličky jsou pravděpodobně novým vodním rezervoárem na Měsíci, zaznamenávající dynamický vstup a výstup vody pocházející ze slunečního větru a fungující jako nárazník pro měsíční povrchový vodní cyklus. Tato práce byla 27. března 2023 publikována v časopise Nature Geoscience.

Mnoho lunárních misí potvrdilo přítomnost strukturální vody nebo vodního ledu na Měsíci. Není pochyb o tom, že většina povrchu Měsíce obsahuje vodu, i když její množství je mnohem menší než na Zemi.

Povrchová voda na Měsíci vykazuje denní cykly a ztrátu do vesmíru, což naznačuje, že v hloubce měsíční půdy by měla být hydratovaná vrstva nebo rezervoár, aby se vysvětlilo zadržování, uvolňování a doplňování vody na povrchu Měsíce. Dřívější studie vodních zásob jemných minerálních zrn v měsíčních půdách, impaktně produkovaných aglutinátů, vulkanických hornin a pyroklastických skleněných kuliček však nedokázaly vysvětlit zadržování, uvolňování a doplňování vody na povrchu Měsíce (tj. měsíční cyklus povrchové vody). Proto musí existovat dosud neidentifikovaná „vodní nádrž“ v měsíčních půdách, která má kapacitu tlumit koloběh měsíční povrchové vody.

Schematický diagram měsíčního povrchového
vodního cyklu spojeného s impaktními
skleněnými kuličkami

Doktorand Huicun He pod vedením profesora Sen Hu navrhl, že impaktní skleněné kuličky, všudypřítomná složka v měsíčních půdách s amorfní povahou, byly potenciálním kandidátem pro výzkum neidentifikované hydratované vrstvy nebo rezervoáru v měsíčních půdách. Systematicky charakterizoval petrografii, složení hlavních prvků, množství vody a složení izotopů vodíku impaktních skleněných kuliček vrácených misí Chang'e-5 s cílem identifikovat a charakterizovat chybějící zásobník vody na povrchu Měsíce.

Impaktní skleněné kuličky ze vzorku Chang'e-5 mají homogenní chemické složení a hladké exponované povrchy. Vyznačují se abundancí vody do cca 2 000 μg/g s extrémními vlastnostmi ochuzení o deuterium. Negativní korelace mezi množstvím vody a složením izotopů vodíku odráží skutečnost, že voda v impaktních skleněných perličkách z CE5 pochází ze slunečního větru.

Výzkumníci také analyzovali množství vody v pěti skleněných kuličkách, které ukázaly hydratační profily vody pocházející ze slunečního větru. Některé skleněné kuličky byly překryty pozdějším odplyněním. Impaktní skleněné kuličky fungovaly jako houba pro tlumení cyklu měsíční povrchové vody. Vědci odhadují, že množství vody, kterou impaktní skleněné kuličky přispívají k měsíční půdě, se pohybuje od 300 bilionů do 270 biliard kilogramů.

„Tato zjištění naznačují, že impaktní skla na povrchu Měsíce a dalších těles ve Sluneční soustavě bez atmosféry jsou schopna uchovávat vodu získanou ze slunečního větru a uvolňovat ji do vesmíru,“ řekl profesor Hu.

Zdroj: https://scitechdaily.com/chinese-scientists-discover-water-reservoir-on-the-moon/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies