Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Astronomové detekovali dosud nejvzdálenější rychlý rádiový záblesk FRB

Astronomové detekovali dosud nejvzdálenější rychlý rádiový záblesk FRB

24.10.2023

Mezinárodní tým astronomů zaznamenal vzdálený záblesk kosmických rádiových vln trvající méně než milisekundu. Tento „rychlý rádiový záblesk“ (FRB – Fast Radio Burst) je nejvzdálenější, jaký byl kdy detekován. Jeho zdroj byl následně pozorován velmi velkým dalekohledem (VLT) Evropské jižní observatoře (ESO) v galaxii tak vzdálené, že jeho světlu trvalo osm miliard let, než k nám doputovalo. FRB je také jedním z nejenergičtějších, jaké kdy byly pozorovány; v nepatrném zlomku sekundy uvolnil ekvivalent celkové emise našeho Slunce za 30 let.

Objev záblesku pojmenovaného FRB 20220610A byl učiněn v červnu loňského roku radioteleskopem ASKAP (Australian Square Kilometre Array Pathfinder) v Austrálii a překonal dosavadní rekord vzdálenosti o 50 procent.

Pomocí řady antén ASKAP jsme byli schopni přesně určit, odkud výbuch přicházel,“ říká Stuart Ryder, astronom z Macquarie University v Austrálii a spoluautor studie, která byla zveřejněna v časopise Science. „Potom jsme použili dalekohled VLT v Chile k hledání zdrojové galaxie a zjistili jsme, že je starší a vzdálenější než jakýkoli jiný zdroj FRB, který byl dosud pozorován. Pravděpodobně se nacházel v malé skupině splývajících galaxií.“

Objev potvrzuje, že FRB lze použít k měření „chybějící“ hmoty mezi galaxiemi, což poskytuje nový způsob „vážení“ vesmíru.

Současné metody odhadu hmotnosti vesmíru dávají protichůdné odpovědi a zpochybňují standardní model kosmologie. „Pokud spočítáme množství normální hmoty ve vesmíru – atomů, ze kterých jsme všichni složeni – zjistíme, že více než polovina toho, co by tam dnes mělo být, chybí,“ říká Ryan Shannon, profesor na Swinburne University of Technology v Austrálii, který je také spoluautorem studie. „Myslíme si, že chybějící hmota se skrývá v prostoru mezi galaxiemi, ale může být tak horká a rozptýlená, že je nemožné ji vidět pomocí běžných technik.“

Rychlé rádiové záblesky zaznamenají tento ionizovaný materiál. Dokonce i ve vesmíru, který je téměř dokonale prázdný, mohou ‚vidět‘ všechny elektrony, a to nám umožňuje změřit, kolik látky je mezi galaxiemi,“ říká Shannon.

Nalezení vzdálených FRB je klíčem k přesnému měření chybějící hmoty ve vesmíru, jak ukázal zesnulý australský astronom Jean-Pierre ('JP') Macquart v roce 2020. „JP ukázal, že čím dále je rychlý rádiový záblesk, tím difúznější plyn je mezi galaxiemi. Toto je nyní známé jako Macquartův vztah. Zdálo se, že některé nedávné rychlé rádiové výbuchy tento vztah narušily. Naše měření potvrzují, že Macquartův vztah překračuje polovinu známého vesmíru,“ říká Ryder.

I když stále nevíme, co způsobuje tyto masivní výbuchy energie FRB, dokument potvrzuje, že rychlé rádiové záblesky jsou běžnými událostmi ve vesmíru a že je budeme moci použít k detekci hmoty mezi galaxiemi a lépe porozumět struktuře vesmíru,“ dodává Shannon.

Výsledek představuje limit toho, co je dnes s dalekohledy dosažitelné, ačkoli astronomové brzy budou mít nástroje k detekci ještě starších a vzdálenějších vzplanutí, určení jejich zdrojových galaxií a měření chybějící hmoty ve vesmíru. Mezinárodní observatoř Square Kilometer Array Observatory v současné době buduje dva radioteleskopy v Jižní Africe a Austrálii, které budou schopny najít tisíce FRB, včetně velmi vzdálených, které nelze detekovat současnými zařízeními. Extrémně velký dalekohled ESO, 39metrový dalekohled ve výstavbě v chilské poušti Atacama, bude jedním z mála dalekohledů schopných studovat zdrojové galaxie záblesků ještě dále než FRB 20220610A.

Zdroj: https://www.eso.org/public/news/eso2317/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies