Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


10.09.2019
59. praktikum pozorovatelů proměnných hvězd a exoplanet

Před koncem prázdnin, v týdnu mezi 24. – 31. srpnem 2019, se na hvězdárně ve Valašském Meziříčí sešlo celkem 17 účastníků praktika pozorovatelů proměnných hvězd. Podobně jako v loňském roce se na letošním praktiku objevilo několik nováčků. Ale nebyly to úplní nováčci, neboť někteří z nich již prošli úpickou expedicí, takže o proměnných hvězdách už něco věděli.

13.06.2019
Klub nadaných dětí

Od září 2019 zahájí na Hvězdárně Valašské Meziříčí, p. o. svoji činnost Klub nadaných dětí pod záštitou Mensy ČR. Přihlášky do klubu bude možné zaslat nebo osobně předat na hvězdárně již během prázdnin, první setkání zájemců o klub bude v sobotu 14. září 2019 ve 14:00 hodin na Hvězdárně Valašské Meziříčí.

22.02.2019
Velikonoce na hvězdárně

Na jarní měsíce jsme pro děti z mateřských školek připravili program VELIKONOCE NA HVĚZDÁRNĚ.   Společně přivítáme jaro, popovídáme si o velikonočních zvycích a symbolech, zjistíme, proč máme čtyři roční období, proč má Měsíc více tváří, jestli i v hlubokém vesmíru máme kuřátka, beránka a jiné velikonoční symboly. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Co se podařilo » Pilotní ročník semináře NoGravity 2014 se vydařil

Pilotní ročník semináře NoGravity 2014 se vydařil

SpaceExpoToto netradiční setkání zejména mladých lidí se uskutečnilo v areálu Žilinské univerzity a nebylo cíleno jen na přednášky a besedy, ale zejména na praktické ukázky a představení technologií, které jsou na Slovensku pro kosmický či stratosférický výzkum vyvíjeny. Kromě představení těchto projektů byly na programu také zajímavé přehledy celosvětové kosmonautiky, prezentace studentských projektů pro stratosférické lety a mnohé další. V rámci akce bylo podepsáno Memorandum o spolupráci a porozumění mezi SOSA a Elektrotechnickou fakultou Žilinské univerzity.

Páteční program byl zahájen shrnujícím referátem (Kosmické technologie – nejen ekonomická příležitost, využití v běžné praxi) zaměřeným na využití kosmických technologií v rámci národních ekonomik, ale také činnosti obou partnerů projektu a byly diskutovány možné výhody, příležitosti i problémy, které tato činnost v praxi přináší. První část referátu shrnovala základní fakta a možnosti, druhá pak konkretizovala do podmínek Slovenské republiky a činnosti SOSA.
Z mnoha důvodů je velmi žádoucí vývoj kosmických technologií nejen sledovat, aktivně využívat, ale také hledat příležitosti pro jejich zakomponování do ekonomických i vzdělávacích činností regionů. Jak česká republika, tak Slovensko jsou malé země, takže je nezbytné začínat malými projekty a záměry a na nich se postupně naučit věci složitější. V obou zemích existují z minulosti značné zkušenosti a schopní lidé.

Pohled do seminární místnosti.Další skupinu referátů přednesli společně členové projektového týmu projektu Společně do stratosféry. Jmenovitě Libor Lenža a Ondrej Závodský přednesli referát Společně do stratosféry – přínosy, možnosti, budoucnost. Kromě historie vzniku projektu, byly představeny jeho hlavní přínosy a výsledky a také pohled na rozvoj další spolupráce nejen mezi partnery projektu. Ondrej Závodský představil vybraná technická řešení přístrojů a zařízení pro stratosférické lety. Páteční večer patřil zajímavým diskusím nejen o spolupráci, ale i o „velkých“ problémech světové kosmonautiky.

Sobotní program zahájil Michal Vojsovič (SOSA) s představením zajímavých studijní, vzdělávacích a motivačních aktivit pod souhrnným označením skEPIC. Hovořilo se nejen o Světovém kosmickém týdnu, Mezinárodní letní škole, Festivalu „BeActive“, ale také o projektu Expedice Mars určené mladým lidem, kteří mají zájem o kosmonautiku, techniku a vesmír.

Další přednáška, kterou přednesl Jan Baláž z Ústavu experimentální fyziky SAV v Košicích, se věnovala velmi aktuálnímu tématu, projektu ROSSETA, na kterém se lektor přímo i podílel. Stejnojmenná sonda „zaparkovala“ na oběžné dráze kolem kometárního jádra komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko a pořídila opravdu dech beroucí snímky komety, bizarního tvaru v podobě nafukovací „kačenky“.

Sobotní odpoledne bylo zahájeno podpisem Memoranda o porozumění a spolupráci mezi SOSA a Elektrotechnickou fakultou Žilinské univerzity v Žilině, kterou zastupoval děkan prof. Milan Dado. Po slavnostním aktu měl tento vzácný host možnost seznámit se s celou řadou vystavených přístrojů a technologií, které byly v rámci odpoledního SpaceExpo k vidění. Od speciální plošiny na vzduchovém ložisku v homogenním magnetickém poli, lehkého skafandru, až po letový simulátor a přenosné digitální planetárium z Hvězdárny v Partizánskom.

Slavnostní podpis Memoranda

Odpolední program pokračoval zajímavým referátem představujícím připravovaný stratosférický experiment Lip-Vep zaměřený na studium světelného znečištění. Referát přednesla studentka gymnázia v Popradu slečna Alžbeta Pudíková. Referát vzbudil velký zájem a dlouhou diskusi. Závěr byl takový, že je velmi žádoucí v přípravě experimentu pokračovat.

Milan Halousek z České kosmické kanceláře se v dalším referátu věnoval přehledu světové pilotované kosmonautiky a dotkl se všech aktuálních problémů nejen ruské a americké pilotované kosmonautiky. Hlavní pozornost byla logicky věnována Mezinárodní kosmické stanici a práci na ní.

Večerní část programu byla věnována představení letového simulátoru včetně verze určené pro popularizaci a vzdělávání. Maxim Mizov představil celou problematiku z širšího pohledu a pak se zaměřil na projekt, kterému se v Košicích dlouhodobě věnuje.

Poslední příspěvek sobotního dne se podrobněji věnoval připravované první slovenské družici skCube, kterou představili Jakub Kapuš a Jaroslav Erdziak. Jedná se o reálný projekt v rámci aktivity CubeSat. Připravuje se již nejen technická část satelitu, ale i přístrojové vybavení, které bude muset brát do úvahy malé rozměry samotné družice. Po poslední přednášce a večeři následovala panelová diskuse nad nejrůznějšími tématy. Převládala však zejména témata vzájemné spolupráce a jejího rozvoje.

Nedělní dopoledne bylo věnováno silně motivačnímu příspěvku k soutěži Axe Apollo Space Academy, jejíž vítězové obdrželi poukázku k suborbitálnímu letu na palubě suborbitálního stroje Lynx. Róbert Vokál však pojal svůj příspěvek proložený svými osobními zkušenostmi mnohem šířeji a nutno přiznat, že byl velmi zajímavý a mnohé přinutil k zamyšlení a věřím, že také motivoval.

Závěr semináře patřil Janu Sedláčkovi a jeho přehledu novinek z kosmonautiky. Autor velmi aktivního a aktuálního blogu (Novinky z kosmonautiky http://novinkykosmonautiky.blogspot.cz/) představil několik aktuálních témat od výzkumu Saturnova měsíce Titan až po vývoj nové americké pilotované lodi.

Výstava Kosmonautika a kosmické technologie - příležitost pro budoucnostV průběhu akce byla v místě konání vystavena putovní výstava s názvem Kosmonautika a kosmické technologie – příležitost pro budoucnost. Tato výstava vznikla vzájemnou spoluprací obou partnerů v rámci projektu. Na závěr semináře bylo uskutečněno také několik startů malých modelářských raket.

Věříme, že toto setkání motivovalo a ukázalo mladým účastníkům možné směry dalšího rozvoje, hlavní priority i příležitosti jak se do těchto aktivit zapojit. Z akce bude vydán sborník sylabů a časem budou na webových stránkách k dispozici nejen sylaby, ale také prezentace a zvukové záznamy přednášek.

Poděkování patří všem členům projektového týmu, zejména Robovi Vokálovi a samozřejmě všem lektorům a účastníkům. Snad se nám podařilo založit tradici, ve které budeme společně pokračovat.

Další snímky si můžete prohlédnout v níže zveřejněné fotogalerii.

 

autor: Naďa Lenžová


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje