Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Projekty » Realizované projekty » Astronomické cestování » Informace z realizace » Konference úspěšně završila projekt

Konference úspěšně završila projekt

Hvězdárna Valašské Meziříčí hostila 24. a 25. února 2011 účastníky konference s názvem „Cestovním ruchem ke spolupráci a prosperitě“. Jednalo se o poslední akci projektu Astronomické cestování, spolufinancovaného z Fondu mikroprojektů Operačního programu příhraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007–2013. Partnerem valašskomeziříčské hvězdárny byla při realizaci projektu Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste. Její pracovníci se konference zúčastnili v hojném počtu.

A nejen oni. Slovenskou stranu zastupoval rovněž Peter Kubica, ředitel odboru kultury a komunikace s veřejností Žilinského samosprávného kraje. Zlínský kraj, který je naším zřizovatelem, zastupovali Jindřich Ondruš, náměstek hejtmana ZK odpovědný za kulturu, památky, cestovní ruch a komunikaci s církvemi, a Pavel Macura, vedoucí odboru kultury a památkové péče.

Mezi další významné účastníky konference, kteří přispěli do programu svými přednáškami či náměty, patřili například zástupci Centrály cestovního ruchu Východní Moravy, o. p. s. (Vladimíra Horáčková), Hvězdárny a planetária Brno (Zuzana Kuljovská), Hvězdárny a planetária VŠB TU Ostrava (Tomáš Gráf), Kysucké hvězdárny v Kysuckom Novom Meste (Ján Mäsiar), Hvězdárny v Partizánskem (Vladimír Mešter) a Hvězdárny Valašské Meziříčí (Libor Lenža).

Náplní konference byla také diskuze a výměna zkušeností a poznatků z oblasti stávajícího využití hvězdáren a jejich nabídek v oblasti cestovního ruchu a potenciálu jejich dalšího rozvoje s důrazem na přeshraniční spolupráci. Diskuze ke každému tématu byla velmi bohatá a věcná, účastníci konference si odnesli nejen náměty na další činnost, ale i tištěné výstupy projektu Astronomické cestování.

Součástí programu totiž byla i prezentace výstupů projektu včetně webové aplikace a panelová diskuse za účasti projektových partnerů, spolupracujících institucí, pozvaných odborníků a dalších osob z oboru.

Cílem konference bylo seznámit všechny zainteresované skupiny osob a subjektů (pracovníky hvězdáren, cestovních agentur a kanceláří, školy, pedagogy, novináře apod.) s výsledky a produkty připravenými v rámci projektu. Především internetové stránky www.astrocesty.eu budou trvalým zdrojem inspirace a pozvánkou k návštěvě významných a zajímavých technických a přírodních lokalit ve Zlínském a Žilinském kraji, ale i v okolních regionech.

Tištěné výstupy byly distribuovány například do informačních center, některých škol a hotelů, rekreačních zařízení apod. Obsahují jakýsi „předkrm“ – první stovku vybraných hvězdáren, pozorovatelen, slunečních hodin, rozhleden, přírodních a technických zajímavostí Zlínského a Žilinského kraje. Hlavním výstupem jsou a budou „živé“ internetové stránky www.astrocesty.eu, v nichž je již téměř 250 zajímavých lokalit. Jejich počet se bude průběžně zvyšovat a tyto internetové stránky by se měly stát nepostradatelným pomocníkem každého turisty, který se rozhodne některý ze spolupracujících krajů navštívit. Při podrobnějším studiu webových stránek zcela určitě zjistí, že k návštěvě všech zajímavostí bude potřebovat několik dnů, možná i týdnů.

Vítejte u nás|!

Další obrázky z konference najdete v naší fotogalerii.

autor: František Martinek


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies