Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


18.06.2018
Opět pozorujeme! – Zákryty

V letošním roce se stalo pozorování zákrytů opět jedním z odvětví našich odborných pozorování. I přes špatné počasí z počátku roku se doposud (za období leden – květen) podařilo „napozorovat“ (tj. nahrát a vyhodnotit) několik úkazů (přehled v tabulce). Tato pozorování nám posloužila k otestování sestavy navržené pro pozorování.

01.06.2018
Další jasný bolid nad Českou republikou večer 26. května 2018

Jen několik dní po jasném bolidu, který byl zaznamenán 23. května 2018 na počátku nautického soumraku nad střední Moravou, zaznamenaly kamery sítě CEMeNt (Central European MetEor NeTwork) 26. května 2018 na počátku astronomického soumraku další jasný a velmi pomalý bolid. Bolid dosáhl absolutní jasnosti -5,2m a jeho atmosférická dráha začala nad severovýchodním cípem Slezska v České republice a skončila nad Slezským vojvodstvím v jižním Polsku.

02.05.2018
Za tajemstvím padajících hvězd: Jasný bolid nad jižním Maďarskem

Cokoliv se šustne nad obzorem, o tom čeští astronomové dobře vědí. A nezáleží na tom, že tentokrát proťal zářící objekt oblohu nad hranicí Maďarska a Chorvatska. Pomocí dálkové radarové detekce, pozorování pomocí monitorů náhlých ionosférických poruch, kamerových systémů a velmi kvalitních spektrografů lze odhalit tajemství jasného objektu za hranicemi České republiky.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » `Oumuamua – první z mezihvězdných poutníků

Kalendář akcí

`Oumuamua – první z mezihvězdných poutníků

Místo konání akce:Hvězdárna Valašské Meziříčí
Typ akce:přednáška
Termín konání akce: 21.02.2018 od 18:00

Hvězdárna Valašské Meziříčí a Valašská astronomická společnost pořádají ve středu 21. února 2018 v 18:00 hodin pravidelnou přednášku pro veřejnost s názvem

`Oumuamua – první z mezihvězdných poutníků

V říjnu loňského roku se astronomům poprvé v historii podařilo objevit těleso, které přilétlo do Sluneční soustavy z mezihvězdného prostoru. Planetka pojmenovaná `Oumuamua je dosud jediným známým objektem, který prokazatelně nevznikl ve Sluneční soustavě a mohli jsme jej relativně zblízka zkoumat. Jak se ukázalo, jeho vlastnosti jsou natolik neobvyklé, že vyvolaly dokonce spekulace o umělém původu objektu. Co tedy o tělese víme a jaké informace o kosmickém okolí Sluneční soustavy nám to přináší? I na tyto otázky se pokusíme odpovědět.

 

Přednáší Jiří Srba, odborný pracovník hvězdárny

Vstupné: dospělí 40,- Kč, mládež 30,- Kč

 


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje